CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

31. 08. 2015

0 komentářů

Meziroční inflace v eurozóně nečekaně beze změny

 


 

Struktura srpnové statistiky ukazuje, že ve směru poklesu celkové cenové hladiny působí ceny energií, tedy ropy. Ostatní složky spotřebního koše, tedy potraviny, a dále zboží a služby spadající do jádrové inflace, vykazují mírné zrychlení anebo alespoň stabilitu meziročního cenového růstu.

Ekonomika eurozóny roste, postupně se zlepšuje situace na trhu práce, oživuje se také úvěrový kanál. Eurozóna tedy nečelí riziku deflace, jakkoliv je celková inflace velmi nízká a nedávný pokles cen ropy na světových trzích indikuje pro nejbližší měsíce možnost přechodného poklesu celkové inflace v eurozóně.

Celková meziroční inflace v eurozóně v srpnu setrvala na úrovni 0,2 %, na níž se drží již třetí měsíc v řadě. Finanční trhy přitom předpokládaly mírný pokles celkové inflace (na 0,1 %), a to v reflexi nedávného poklesu cen ropy. Struktura spotřebního koše ale ukazuje, že zatímco nízké ceny energií tlačí celkovou cenovou hladinu v ekonomice eurozóny dolů, tak ostatní hlavní položky spotřebního koše, tedy potraviny, a zboží a služby spadající do tzv. jádrové inflace, zažívají zrychlení meziročního cenového růstu anebo alespoň jeho stabilitu. Ukazatel jádrové inflace, jenž abstrahuje od přímého vlivu výkyvů cen energií a potravin, zůstal stabilní na úrovni meziročního růstu 1,0 %. Meziroční jádrová inflace byla naposledy vyšší v srpnu roku 2013, tedy přesně před dvěma roky.

Hovoříme-li o celkové inflaci na úrovni 0,2 %, tak samozřejmě hovoříme o inflaci velmi nízké. Struktura inflace, včetně ukazatele jádrové inflace, nicméně potvrzuje, že ekonomika eurozóny nečelí riziku deflace v ekonomickém významu tohoto pojmu. Padající ceny ropy sice mohou celkovou inflaci v nejbližších měsících stáhnout celkovou inflaci dolů, levné ceny energií jsou ale dobrou zprávou jak pro spotřebitele, tak pro podnikatelský sektor v eurozóně. Z hlediska spotřebitelů by nízké ceny pohonných hmot a energií obecně měly vést k růstu spotřebitelské důvěry a tedy i růstu spotřeby domácností jako takové.

Nízká úroveň inflace, způsobená cenami ropy, tedy není něčím, co by mělo znepokojovat Evropskou centrální banku. Nízké ceny ropy jsou pro ekonomiku eurozóny vítanou zprávou, pro centrální bankéře sedící ve Frankfurtu je momentálně mnohem rizikovějším faktorem hospodářský vývoj v Číně a zpomalení růstu ekonomik zemí emerging marktes obecně.

REKLAMA

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V návratnosti investic by nyní měly hrát prim evropské a americké akcie

Čtvrtému čtvrtletí budou vévodit debaty o tempu snižování sazeb a nadcházejících amerických volbách, které se konají 5. listopadu. Po posledních dvou cyklech z let 2000 a 2007 jsou investoři přesvědčení, že i tento cyklus snižování sazeb s sebou přinese začátek recese. Pokud však hledáme vodítka do budoucna, nesmíme se ohlížet […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *