CZK/€ 25.090 -0,10%

CZK/$ 24.343 -0,10%

CZK/£ 29.977 -0,01%

CZK/CHF 26.651 +100,00%

14. 08. 2023

0 komentářů

MONETA pomohla zafinancovat 131 bioplynových stanic, dalších 140 milionů poskytla na vznik fotovoltaických elektráren

 

Celkem sedm miliard korun poskytla během uplynulých 13 let MONETA tuzemským zemědělcům na výstavbu bioplynových stanic. Dalšími 140 miliony banka pomohla financovat fotovoltaické elektrárny za účelem výroby energie pro vlastní spotřebu nebo prodeje do sítě. V České republice je zhruba 580 bioplynových stanic, více než dvě třetiny z nich jsou v provozu právě v oblasti zemědělství.

 

Loading



 

Od roku 2014, kdy skončila dotační podpora jak na výstavbu nových bioplynových stanic, tak na jejich provoz, se nicméně poptávka po nových „bioplynkách“ zastavila. „V současné době se setkáváme spíše s poptávkou na opravu a rekonstrukce bioplynových stanic, například výměnu střech a plynojemů, repasí vnitřního vybavení fermentorů včetně výměny míchadel a údržby kogeneračních jednotek,“ potvrdila v této souvislosti sektorová manažerka pro oblast zemědělství MONETA Money Bank Barbora Kobiánová.

Úvěry na bioplynové stanice byly poskytovány na dobu 15 let, kdy se vycházelo z dvacetiletého období, po které měly bioplynové stanice garantovaný povinný výkup nebo zelený bonus. Celková angažovanost k letošnímu březnu činila přibližně 688 milionů, což představuje ještě 49 aktivních úvěrů. „Alternativou, kterou nyní řada současných provozovatelů BPS zvažuje, je výroba biometanu, takže poptávku po financování zaznamenáváme i v této oblasti. Zde však řada klientů vyčkává na spuštění provozní podpory u biometanových stanic, kdy tato forma dotace je nyní v připomínkovém řízení,“ dodala Barbora Kobiánová.

Od začátku roku 2022 MONETA nově financuje také fotovoltaické elektrárny (FVE), a to jak za účelem výroby energie pro vlastní spotřebu, tak i prodeje energie do distribuční sítě. Hlavní cílovou skupinou jsou zemědělci, kteří si jejím pořízením diverzifikují svoji činnost nebo snižují vlastní spotřebu. Na oba účely bylo možné od začátku minulého roku žádat o investiční dotaci prostřednictvím Národního plánu obnovy a Modernizačního fondu. „Celkově jsme od začátku minulého roku poskytli úvěry v objemu přes 140 milionů. Nyní se zájem o střešní instalace ze strany firem zpomalil, což přikládáme ukončení příjmu žádostí o dotaci z Národního plánu obnovy v programu Fotovoltaické elektrárny s akumulací či bez akumulace. V současné době navíc neběží ani příjem žádostí o dotaci z Modernizačního fondu, u něho se další kolo očekává v průběhu třetího kvartálu tohoto roku,“ popsala situaci Barbora Kobiánová.

MONETA Money Bank si dlouhodobě zakládá na podpoře tuzemských zemědělců a angažuje se v různých projektech spojených s ochranou životního prostředí. Je například generálním partnerem soutěže Zemědělec roku a ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou finančně přispívá na unikátní projekt Chytrá krajina zaměřující se na adaptaci krajiny na klimatické změny. Banka je rovněž největším poskytovatelem úvěrů na nákup půdy v Česku. Díky prodloužené splatnosti až na 30 let umožňuje zemědělcům lépe hospodařit s finančními zdroji a podporuje ty, kteří pečují o udržitelnost a kultivaci půdy i v době klimatických změn.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *