CZK/€ 25.090 -0,10%

CZK/$ 24.343 -0,10%

CZK/£ 29.977 -0,01%

CZK/CHF 26.651 -0,31%

31. 08. 2023

0 komentářů

MONETA: Více jak polovina dospívajících nezvládne test finanční gramotnosti pro 9. třídy

 

V on-line testu finanční gramotnosti určeném žákům 9. tříd základních škol neuspělo
54 % dospívajících ve věku 16 –
20 let. Samotní deváťáci v něm téměř „propadají“ z necelých 80 %. V rámci společného projektu MONETA Money Bank a neziskové organizace AISIS Rozumíme penězům test vyplnilo na 2700 respondentů (školáků, středoškoláků a dospělých).

Loading



 

Obsahem testu finanční gramotnosti Rozumíme penězům jsou úkoly, které by měl dle Standardů finanční gramotnosti pro základní školy dokázat vyřešit každý žák na konci své devítileté docházky. Test obsahuje 16 náhodně vylosovaných otázek a nezabere respondentovi více než 10 minut. Ihned po jeho absolvování má respondent k dispozici svůj výsledek a vyhodnocení jednotlivých odpovědí. Na e-mail poté dostane certifikát o absolvování.

Výsledky testu odhalily, že nejčastěji respondenti nevědí, jaký typ kurzu ve směnárnách použijí, pokud chtějí směnit koruny za eura, a mezery mají také ve znalosti práv ručitele za úvěr.

„Respondenti (konkrétně 55 %) si například myslí, že při nákupu eur ve směnárně se použije kurz „nákup“. Při směně peněz se však používá kurz „nákup“ a „prodej“ z pohledu směnárny. Pokud mi tedy směnárna prodává eura v hotovosti, použije kurz valuty prodej. Stejné procento respondentů také často chybuje ve znalostech právního statusu ručitele. Nevědí, že pokud museli za dlužníka hradit jeho závazky, mohou pak hrazenou částku po dlužníkovi požadovat zpět, a to i soudně. A 30 % respondentů se dokonce mylně domnívá, že status ručitele je nezavazuje k povinnosti za dlužníka hradit jeho nesplácené závazky,“ vyjmenovává nejběžnější chyby Robert Kočí, lektor finanční gramotnosti Rozumíme penězům. Častou chybou je také neznalost toho, jak mají respondenti své peníze v bance chráněné proti jejímu krachu. „Ze zákona je pojištěna celková částka vkladů až do maximální výše odpovídající 100 000 EUR na jednoho klienta u jedné banky. Ve výjimečných případech až do výše 200 000 EUR,“ vysvětluje Kočí.

Test finanční gramotnosti spustila MONETA Money Bank společně s organizací AISIS v květnu letošního roku, zapojilo se do něj 2700 respondentů. Test je v online podobě k dispozici na stránkách projektu Rozumíme penězům, link https://vyzkousej.rozumimepenezum.cz/

Projekt Rozumíme penězům je společným programem MONETA Money Bank a neziskové organizace AISIS na podporu finanční gramotnosti. Do vzdělávacího programu se od dob jejího založení zapojilo již 5 000 učitelů a téměř 30 tisíc žáků a studentů. V rámci tohoto programu je zapojeným školám poskytována výuka finanční gramotnosti, do které se během tzv. projektových dnů zapojují i bankéři Skupiny MONETA. Školnímu roku pak každý rok předchází letní prázdninová škola, kde pedagogové ze zapojených škol získávají ucelené a strukturované informace z oblasti finančního vzdělávání. Na letošní prázdninové škole, která se uskutečnila předposlední týden v srpnu, získala čtyřicítka pedagogů primární vhled do letošních „osnov“ finanční gramotnosti, od zástupců Monety si nicméně učitelé osvojili i základní pravidla a dovednosti v oblasti kybernetické bezpečnosti a plateb. Ty budou moci v průběhu školního roku dále využít v rámci výuky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *