CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

12. 02. 2019

0 komentářů

Na VŠE budou o zdanění digitálního byznysu diskutovat vědci z Oxfordu a MIT

 

Jak přimět nadnárodní firmy, aby danily produkty v místě, kde je lidé spotřebovávají? Pomohla by tříprocentní digitální daň? To bude tématem mezinárodní konference, kterou 22. února hostí VŠE v Praze. Vystoupí zde mj. experti z Oxfordu či americké Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Loading



 

Digitální ekonomika získává stále větší podíl na národních i světovém HDP. V České republice tvoří 8 % a podle některých odhadů by se do roku 2025 mohl zdvojnásobit. Kromě zvyšující se produktivity práce, nových technologií a pracovních míst však digitální byznys přináší otázky spojené s jeho efektivní a spravedlivou regulací. „Pro nadnárodní podniky v digitální oblasti dnes fyzická přítomnost není důležitá. Své digitální zboží a služby dodávají tak jako tak, což ale znamená, že většinu svých příjmů daní v zemi s nízkým zdaněním, kde mají hlavní sídlo. A to je problém,“ říká jednatelka společnosti Grant Thornton, Gabriela Hoppe, která společně s Komorou daňových poradců ČR a Fakultou financí a účetnictví na VŠE konferenci organizuje. Evropská komise předložila loni v březnu návrh na zdanění digitálního podnikání v Evropské unii.  Současně navrhla dočasné tříprocentní zdanění digitálním společnostem s celosvětovým ročním příjmem přesahujícím 750 milionů eur.

MF ČR: krátkodobé řešení by časem měla nahradit dohoda v rámci OECD

Stanovisko českého Ministerstva financí k návrhu je takové, že dočasné zdanění musí mít jasně stanovená pravidla a termín platnosti. „Zavedení krátkodobého řešení musí být pouze dočasným řešením, než bude dosaženo kompromisu na řešení dlouhodobém. Z tohoto důvodu musí být jeho nedílnou součástí přesně definovaná doložka o skončení platnosti. Musí být tedy zaručeno, že bude platné po omezenou dobu a nahradí ho řešení dlouhodobé, dohodnuté na platformě OECD,“ uvedla k tématu ministryně financí ČR Alena Schillerová. Dlouhodobé řešení musí především zajistit participaci ostatních významných vyspělých ekonomik i mimo EU.

Vystoupí akademici, bankéři i top manažeři soukromé sféry 

„Stávající situace je neudržitelná a je nutné hledat řešení. Ve spolupráci s Komorou daňových poradců ČR a Fakultou financí a účetnictví na VŠE jsme se rozhodli pozvat do Prahy přední experty z praxe i akademického prostředí, kteří by v debatě se zástupci státní správy dokázali odpovědět na otázky daňové problematiky digitálního byznysu,“ vysvětlila Hoppe. Mezi pozvanými je například právník z Univerzity v Oxfordu Phillip Baker, ekonom z MIT Seth G . Benzell nebo bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.

REKLAMA

Tisková zpráva VŠE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

digitální daň

Česko se chystá zavést digitální daň. Došlápne si tak na Facebook či Google. Hrozí odveta USA?

Česká republika (ČR) se stala nečekaným premiantem ve snaze zdanit velké internetové společnosti, jako je Facebook či Google. V lednu letošního roku prošel v Poslanecké sněmovně prvním čtením zákon, který zavádí takzvanou digitální daň ve výši 7 procent. Nejedná se o příliš vysoké zdanění a máme se […]

Text: Daniel Mareš

05. 02. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *