CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 +100,00%

24. 10. 2017

0 komentářů

Novela zákona o daních z příjmů: podnikatelům se vyplatí změny využít už letos. Vyhnou se tak dodatečnému daňovému přiznání

 

Konec roku se blíží a mnozí podnikatelé i firmy už teď začínají připravovat podklady k daňovému přiznání. Letos v červenci byl přijat daňový balíček se zásadními novelami zákona o daních z příjmů. Díky přechodnému ustanovení mají podnikatelé letos dvě možnosti, jak při tvorbě daňového přiznání postupovat. I když mohou podávat daňové přiznání stejně jako loni, v dalším roce se jim toto zjednodušení může vymstít. Pro mnohé jsou navíc nové úpravy nespornou výhodou.

Loading



 

„Novela zákona o daních z příjmů přináší asi nejvýraznější změnu přímo do výdajových paušálů – nastavuje nižší stropy. Paušální výdaje, které lze maximálně uplatnit, jsou nově poloviční. Osobám samostatně výdělečně činným s výdajovými paušály se ale vrací možnost uplatnit slevu na dítě a na manžela, manželku nebo registrovaného partnera bez příjmů,“ uvedla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu eDaně. Osobám samostatně výdělečně činným klesá hranice pro uplatňování paušálních výdajů o polovinu na jeden milion korun příjmů. Podnikatelé s příjmy vyššími než jeden milion korun mohou výdaje paušálem uplatnit také, uplatní však jen maximální částku výdajů odvozenou právě z limitu jednoho milionu korun. „U této novinky platí přechodné ustanovení, že podnikatelé si za zdaňovací období 2017 mohou vybrat, zda využijí novou úpravu, tedy nižší strop pro výdaje a vyšší slevy, nebo budou postupovat stejně jako v roce 2016, tedy využijí vyšší paušální výdaje bez možnosti využití slev na děti a partnera bez příjmů,“ popsala Blanka Štarmanová.

Podnikatelé by měli vzít změny týkající se výdajových paušálů v potaz již letos. „Pokud živnostník v roce 2018 změní způsob uplatnění výdajů, má povinnost v přiznání za rok 2017 udělat související úpravy základu daně. Pokud tak neučiní v řádném přiznání k dani z příjmů, bude podávat dodatečné přiznání za rok 2017. Podání dodatečného přiznání za předchozí rok z důvodu změny ve způsobu uplatnění výdajů je sice bez sankcí, přesto je to zbytečná práce navíc,“ upozornila na aktuálnost situace Blanka Štarmanová.

Součástí novely je také rozšíření uplatnění srážkové daně na příjmy ze závislé činnosti do 2500 korun měsíčně. „Novela se týká také poměrně častých příjmů z dohod o pracovní činnosti. Zaměstnanci, kteří mají souběh zaměstnání, jsou povinni podávat daňové přiznání. Ale pokud má zaměstnanec na hlavní pracovní poměr další příjem ze zaměstnání do 2500 korun za měsíc, nemusí podle novely v roce 2018 podávat daňové přiznání,“ řekla Blanka Štarmanová. Takovou změnu jistě uvítají například členové výborů ve společenstvích vlastníků jednotek (SVJ).

Daňový balíček z letošního roku způsobí jistě nejednomu podnikateli těžkou hlavu. Vyznat se v novelách a změnách je pro laika skutečně složité, dokonce i zkušeným podnikatelům taková příprava na podání daňového přiznání zabere zbytečně mnoho času. Najmout si daňového poradce přitom vůbec nemusí přijít draho, často právě naopak. „Sazba zkušeného daňového poradce se pohybuje v jednotkách procent nákladů ušetřených na daních a pracovní době podnikatele. Odborné služby mohou zahrnovat podle dohody plnění veškerých povinností podnikatele vůči finančnímu úřadu včetně veškeré komunikace s finančním úřadem, ať již písemné – včetně doručování do datové schránky daňového poradce – nebo telefonické či e-mailové. Obdobně může být daňový poradce zmocněn k veškerému jednání se správou sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnou. Daňový poradce má ze zákona odpovědnost vůči poplatníkovi za vzniklou škodu. Navíc jsou poradci na tuto odpovědnost za škody povinně pojištěni,“ vysvětlila důležité okolnosti fungování daňového poradenství Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společností TaxVision a eDaně.

REKLAMA

Tisková zpráva: TaxVision, eDaně.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Daňový přeplatek

Kdy dostane důchodce daňový přeplatek?

Začátek dubna byl termínem pro podání papírového daňového přiznání. Při elektronickém podání je termín 2. května. Starobní důchod je sice od daně osvobozen, ale řada starobních důchodců jsou povinni podat daňové přiznání. A jsou případy, kdy se vám daňové přiznání v důchodu vyplatí, protože budete mít nárok […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

daňové přiznání elektronicky

Jak podat daňové přiznání elektronicky?

Termín pro daňové přiznání se blíží, papírově se podává už 2. dubna, tedy v úterý po Velikonocích. Pro elektronické podání budete mít ale ještě měsíc, termín je totiž až 2. května.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

28. 03. 2024

Daňové přiznání

Jak podat daňové přiznání, když pobíráte starobní důchod?

Většina starobních důchodců nemá povinnost podávat daňové přiznání. Starobní důchod se nedaní až do 36násobku minimální mzdy. Do této částky není nutné uvádět důchod v daňovém přiznání a do tohoto limitu se vejde většina starobních důchodců. Pokud si ale přivydělávají nebo mají i jiné zdanitelné příjmy, tak […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *