08. 11. 2012
Subjekty:
O úspěchu či neúspěchu schválené důchodové reformy nyní rozhodnou poradci a Google
Průzkum také odhalil, že 6 z 10 Čechů se domnívá, že má dostatek informací o chystané důchodové reformě. V praxi je ale situace jiná. „O důchodové reformě slyšíme takřka denně, a tak vzniká falešný dojem, že všichni vědí a musí vědět, o co jde. Z našich zkušeností ale vyplývá, že lidé sice mají pocit, že mají dostatek informací, ale podstatě změn plně nerozumí. Jen málokdo je schopen provést svou vlastní finanční rozvahu, zda se mu vstup do druhého pilíře vyplatí nebo ne. Navíc rozhodnutí o vstupu do II. pilíři není závislé pouze na suché matematice,“ komentuje hlavní analytik společnosti AWD Tomáš Rampula závěry průzkumu.
Důchodovou reformu dnes opakovaně, po prezidentském vetu, schválila Poslanecká sněmovna, na začátku příštího roku se tak může naostro rozběhnout. Levicové strany sice hrozí, že navrhovanou reformu zruší nebo výrazně upraví, pokud budou v příští vládě, na druhou stranu reformovat současný penzijní systém je evidentně nezbytné, a situaci bude muset řešit jakákoliv vláda.
Většinu lidí v této souvislosti čeká závažné životní rozhodnutí. „Určitě je dobře, že lidé stále častěji správu svých financí konzultují s odborníky, bez ohledu na to, zda jde o finančního poradce nebo osobního bankéře,“ doplňuje Rampula.
Typický Čech si na penzi sám spoří v průměru 500 Kč měsíčně. Experti ale již delší dobu upozorňují, že úspory musí být výrazně vyšší, pokud si lidé chtějí ve stáří udržet svou životní úroveň.
Výše uvedené informace vyplývají z průzkumu o finančním chování české populace, který zpracovala společnost Perfect Crowd na reprezentativním vzorku 900 respondentů z celé České republiky.
ZDROJE, KTERÉ OVLIVNÍ ROZHODNUTÍ O PŘECHODU DO II. PILÍŘE PENZIJNÍHO SYSTÉMU
REKLAMA