Pád, který Brent zažil od pondělí do středy, byl skutečně nebývalý. Nervozita na trhu se začala stupňovat v pondělí, kdy na veřejnost prosákly informace, že Saudská Arábie na soukromém setkání s odběrateli údajně uvedla, že je připravená tolerovat cenu v pásmu 80–90 USD za barel. To utvrdilo trh v přesvědčení, že v zájmu udržení svých tržních podílů se členové OPEC nyní těžbu omezovat nechystají, a poslalo cenu o víc než dolar níže. Když se k tomu v úterý ještě přidal zhoršený odhad celosvětové spotřeby ropy a vyšší odhad těžby břidlicové ropy, cena černého zlata se propadla o další čtyři dolary. Dílo zkázy dokonal středeční mohutný výprodej na akciových trzích, který přehlušil mírné oživení ze začátku dne a poslal ropu znovu dolů.
Suma sumárum ztratil Brent za tři obchodní dny 6,43 USD a ve středu zavíral na čtvrtečním minimu 83,78 USD za barel. Od červnového vrcholu tak jeho cena spadla o 28 % a úterní sesun byl zase největším od roku 2011.
Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by čtvrtek na této hrozivé bilanci mohl něco změnit. Pod tíhou slábnoucích akciových trhů se Brent dál propadal a zastavil se až těsně pod hranicí 83 dolarů. Nebývalá vlna technických obchodů na konci dne, související převážně s exspirací listopadových kontraktů však vytlačila cenu o téměř 3 dolary výš. Brent tak čtvrtek uzavíral na povzbudivých 85,82 USD za barel.
Na vlně optimismu se začalo i páteční obchodování, kdy u obchodníků převládl názor, že propad z první poloviny týdne předběhl fundamenty a cenová korekce je nevyhnutná.
Klíčové nabídkové a poptávkové faktory, které tahaly cenu ropy dolů, však zůstávají nezměněné a hovoří tak zatím proti zotavení cen. Na konec medvědího trhu si ještě budeme muset zřejmě počkat.
REKLAMA
Miroslav Kňažko, Senior Research Analyst, Sberbank Europe AG
(komentář k vývoji cen ropy Brent – 1M futures v týdnu od 13. do 17. října 2014)