Chybělo málo a k ničemu takovému nemuselo dojít. Historie Palladia sahá až k svatému Metoději, který jej údajně věnoval svaté Ludmile po jejím křtu. Ve zbožné úctě jej měl její vnuk Václav. Po jeho mučednické smrti bylo Palladium ztraceno poprvé na dlouhá dvě a půl století. Těžce zkoušeno bylo za husitských válek a v sedmnáctém století bylo dokonce dvakrát uneseno, nejprve Sasy, posléze Švédy. Velké úcty se reliéf madony s dítětem těšil za první republiky, kdy se k němu vydávala procesí z celé republiky. Brzy se však Palladium ocitlo opět v ohrožení – za druhé světové války bylo před nacisty tajně zazděno a nahrazeno věrnou kopií. V roce 1950 zmizelo a objeveno bylo až o devatenáct let později uzamčené v trezoru Státní banky Československé.
Palladium se na poutním místě ve Staré Boleslavi těšilo zvláštní pozornosti řady pražských arcibiskupů, v roce svatováclavského milénia 1929 k němu připutoval budoucí papež Jan XXIII. a v září roku 2009 se ve Staré Boleslavi s Palladiem setkal i papež Benedikt XVI. V letošním roce se k němu prostřednictvím korunovace obrací i pozornost Svatého otce Františka.
„Pamětní mince vydané za podpory Jeho Eminence kardinála Dominika Duky připomenou tento artefakt mimořádné historické i duchovní hodnoty. I když je Palladium původně vytvořeno z tzv. korintské mědi, na mincích vypadá působivě i v ryzím zlatě a stříbře,“ uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. Zlatých mincí vyrazí mincovna pouhé dvě stovky a zájemci je pořídí za 17 900 Kč. Stříbrných pak vznikne 500 kusů a na prodej budou za 2 490 Kč. Jejich zvláštností je velký průměr 50 mm a reliéf madony s dítětem pokovený ryzím zlatem. „Padesátimilimetrový průměr byl u stříbra zvolen záměrně proto, aby vynikl zdařilý námět od medailéra Vladimíra Pavlici, který se v minulém roce blýsknul nádhernou mincí k 1 150. výročí příchodu věrozvěstů Konstantina a Metoděje,“ dodal Jokl.