17. 06. 2021
Pandemie zvýšila zájem o zajišťování se proti kurzovému riziku o více jak 50 %
Zájem českých firem o zajištění se proti kurzovému riziku výrazně stoupl. Dle dat společnosti SAB Finance, poskytovatele devizových obchodů, vzrostl za posledních 14 měsíců zájem o měnový forward o více než 50 %. Tuzemští exportéři se tak snaží zajistit proti stále posilující koruně, aby mohli zůstat konkurenceschopní. Nejde přitom pouze o fenomén velkých firem – z důvodu významné volatility přistupují k zajištění i menší podniky s cílem ochránit svůj obchod před nepříznivým vývojem, který pro ně může být existenční. Zajištění se proti kurzovému riziku patřilo k tématům online diskuze odborníků vysílané živě z České národní banky, které se zúčastnil viceguvernér ČNB Marek Mora, člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda a za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR Evžen Reitschläger. Hlavním partnerem akce byla společnost SAB Finance.
Zatímco vloni koruna atakovala 28 Kč za 1 euro, dnes je to něco málo přes 25 Kč. „Oslabení měny před covidovou krizí dodalo exportérům pomyslný doping. Nyní je ale měna silná, a pokud dále hrozí její posilování, exportéři si ji musí zajistit, aby byly konkurenceschopní,“ uvedl při online diskuzi Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen NERV.
To, že už firmy plošně reagují na aktuální ekonomickou situaci, v diskuzi potvrdil Evžen Reitschläger místopředseda představenstva Asociace malých a středných podniků a živnostníků ČR. Z jejich nově představeného průzkumu realizovaného ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a CzechTrade vzešlo, že i střední a malé podniky začínají zajišťovat kurz, aby eliminovaly rizika a svůj byznys udržely při životě i přes krizi. „Zvláště nyní, kdy narostla cena přepravy i vstupních materiálů pro výrobu, které se nutně promítnou do ceny výrobku pro koncové zákazníky, je pro ně jakákoliv finanční jistota důležitá,“ uvedl Reitschläger. Jako klíčový problém přitom exportéři aktuálně vidí právě cenu dopravy (38 %), hned v závěsu pak 35 % respondentů uvedlo jako překážku rostoucí náklady na výrobu. Vedle zdražení výrobků bude důsledkem i odkládání zbytných investic.
Výhledově se přitom předpokládá další posilování tuzemské měny. „Pokud bude dále pokračovat cílování inflace, koruna dál posílí. Nedisponujeme sice tolerančními pásy, ale předpokládáme, že do konce roku 2022 se Euro dostane pod 25 korun,“ uvedl při online diskuzi Marek Mora – viceguvernér České národní banky. Dle něj teď podnikatelé a jejich firmy budou čelit řadě výzev, jednou z nich bude i přeměna ekonomiky – jak na ni budou reagovat, si ale musí rozhodnout sami. „Právě nastává doba konce Keynesovy ekonomie a přichází čas inovativní ekonomiky tak, jak ji viděl rakouský ekonom J. A. Schumpeter. Je zde předpoklad, že česká ekonomika poroste rychleji než zbytek západní Evropy,“ uzavřel Mora na konferenci téma exportu.