CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

05. 06. 2013

0 komentářů

PENZIJNÍ BAROMETR: Zájem o druhý pilíř má 7,4 % Čechů

 


 

Zájem o zajištění na penzi je mezi Čechy nadále značný, mnoho lidí chápe, že státní důchod v budoucnu nemusí pokrýt všechny jejich potřeby. „Vládní penzijní reforma nepochybně přispěla k tomu, že se lidé více zajímají o zajištění na penzi. Evidujeme zvýšené množství dotazů na toto téma i zvýšené prodeje produktů v tomto segmentu. U našich nových i stávajících zákazníků je zjevná snaha připravit se na dobu penze, tedy spořit si mnohem více než dnes,“ říká Tomáš Rampula, hlavní analytik Swiss Life Select.

„Zajištění na penzi, zhodnocení úspor a pomoc při investování, nebo celková optimalizace osobních financí a zajištění profesionální péče o ně – to jsou nejčastější důvody, proč lidé vyhledávají naše služby,“ upřesňuje Pavel Manhalter, výkonný ředitel společnosti Swiss Life Select.


Do květnového SWISS LIFE PENZIJNÍHO BAROMETRU byla nově zařazena také otázka, zda by lidé měli zájem o druhý pilíř, kdyby do něj mohli svobodně kdykoliv vstoupit či z něj kdykoliv vystoupit. A zájem by se výrazně změnil. Do druhého pilíře by za mírně upravených podmínek vstoupilo celých 36 % dospělých obyvatel České republiky, tedy téměř pětinásobně víc. Podíl lidí, kteří novinku odmítají, by zároveň vůbec poprvé klesl pod 50 %. To rovněž svědčí o tom, že lidé spořit na penzi chtějí, plně si uvědomují odpovědnost za svůj budoucí život, v praxi jen hledají jiné, efektivnější způsoby, než je druhý pilíř.

 „Systém je zákonem nastavený tak, že nenabízí ani dostatečný výnos ani přiměřenou flexibilitu. Proto většině našich klientů doporučujeme výhodnější řešení,“ říká Tomáš Rampula.

REKLAMA

Změnám podmínek se vláda nebrání a uvažuje o úpravách v parametrech II. pilíře. Jak uvedl náměstek ministra financí Radek Urban, jednou z realistických variant je změna pravidel pro dědictví nebo možnost pozastavit spoření ve II. pilíři. „Flexibilita je pro klienta velmi důležitá. Při dlouhodobých finančních plánech je velká pravděpodobnost, že se finanční nebo osobní situace klienta výrazně změní. Omezení flexibility je potom výraznou slabinou dlouhodobého produktu,“ připomíná Jan Macek, analytik Swiss Life Select.

„Tvůrci parametrů II. pilíře zcela jistě ze svých marketingových průzkumů museli vědět, že tato omezení mohou mít dopad na prodejnost II. pilíře. Současná snaha zachránit systém a na poslední chvíli nalákat klienty naznačením budoucí úpravy parametrů, je nezodpovědná. Je totiž zřejmé, že potřebné úpravy zákonů mohou jen stěží projít legislativním procesem do ukončení volebního období současné sněmovny. Faktem je, že my musíme klientům doporučovat taková řešení, která vychází z tržní reality nikoliv politických přání,“ uzavírá Tomáš Rampula.

Vstup do druhého, soukromého důchodového pilíře je možný od 1. ledna 2013, a to pro všechny osoby starší 18 let, které ještě nepobírají důchod. Lidé starší 35 let (podle věku k 1. lednu 2013) mohou vstoupit jen do 1. července 2013, mladší pak nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhnou 35 let.

Uvedená data vyplývají z průzkumu společnosti SWISS LIFE SELECT, které zpracovala agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku 504 respondentů z celé České republiky.

Podle posledních zveřejněných odhadů do II. pilíře zatím vstoupilo přibližně 32 tisíc zájemců.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Má smysl žádat o důchod ještě letos?

Pokud patříte mezi ty, kterým vzniká nárok na odchod do starobního důchodu do konce letošního roku, pak zbystřete. Důchody přiznané v roce 2025 budou vyšší než valorizované důchody přiznané do konce roku 2024. Kdo tedy uvažuje o přiznání starobního důchodu do konce roku 2024, by měl uvažovat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 09. 2024

Další rána pro důchodce, stát jim přestal přispívat na spoření. Co s tím?

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným spořením i nastřádanými prostředky naložit. Variant je hned několik. Peníze mohou začít důchodcům přilepšovat k penzi, ale lze je […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *