CZK/€ 25.090 -0,10%

CZK/$ 24.343 -0,10%

CZK/£ 29.977 -0,01%

CZK/CHF 26.651 -0,31%

08. 01. 2024

0 komentářů

PENZIJNÍ FONDY V ROCE 2023: Účastnické fondy loni vydělaly až 30 %. Zajímavé zhodnocení přinesly i ty méně rizikové

 

Účastníci doplňkového penzijního spoření (DPS), kteří v roce 2022 spořili v dynamických fondech, zaznamenali největší propady za 10letou historii účastnických fondů. Rok 2023 byl naopak pro akciové strategie jedním z nejlepších a ani klienti, kteří spoří v konzervativních fondech, nebyli o výnosy ochuzeni, uvádí čerstvá analýza společnosti Freedom Financial Services.

Loading



 

Účastnický nebo transformovaný fond má v České republice téměř polovina občanů. Na konci 3. čtvrtletí 2023 si spořilo na penzi celkem cca 4,3 mil. účastníků (z toho asi 2,5 mil. v transformovaných a necelých 1,8 mil. v účastnických fondech). Penzijní společnosti spravovaly prostředky v celkové výši téměř 590 mld. Kč, z toho je cca 149 mld. Kč v účastnických fondech. V rámci třetího pilíře se jedná přibližně o 25 % veškerého majetku na penzi.

Účastnické fondy (ÚF) mají dvě základní linie. Zaprvé to jsou povinné konzervativní fondy (PKF), které musí podle zákona (407 / 2011 Sb.) být v nabídce každé penzijní společnosti, a druhou skupinu tvoří fondy, které nejsou v zákoně o DPS upraveny speciálním paragrafem. K 31. prosinci 2023 bylo registrováno 36 účastnických fondů. Za poslední rok tak přibyl jeden, a to ČSOB dynamický zodpovědný, který zhodnocuje prostředky prostřednictvím akcií, podílových fondů a dluhopisů s ohledem na životní prostředí a sociální odpovědnost. Řadí se mezi dynamické fondy. Penzijních společností působí na českém trhu celkem 9.

Účastnické fondy je možno rozdělit také podle jejich rizikovosti, respektive rizikově-výnosového potenciálu. K tomu je využíván standardizovaný ukazatel SRRI, který povinně vykazuje každý fond. „Ukazatel SRRI může nabývat sedmi hodnot, přičemž 1 je ‚nejbezpečnější‘, respektive nejméně volatilní, a 7 ‚nejrizikovější‘, tedy nejvíce volatilní,“ říká Robert Novoměstský, analytik Freedom Financial Services, a dodává: „Mezi účastnickými fondy najdeme za rok 2023 pouze dva, které mají skutečně velmi nízkou volatilitu stupně 1. Na opačném konci spektra je 5 fondů, které se vyznačují naopak velmi vysokou volatilitou stupně 6.“

V případě několika účastnických fondů došlo v průběhu roku 2023 ke změně jejich zařazení do kategorie SRRI. Taková revize se uskutečňuje zpravidla v průběhu prvního kvartálu nebo první poloviny roku. Ve všech případech došlo k posunu hodnoty SRRI směrem nahoru, tedy směrem k vyšší kolísavosti či rizikovosti. Výsledky roku 2023 byly v případě všech investičních aktiv velmi zajímavé, jednoznačně pozitivní, následkem toho ovšem došlo ke zvýšení rozptylu. Ten je výchozí veličinou pro výpočet rizikovosti SRRI. Rizikovost se tedy zvýšila, ovšem pouze v důsledku růstu ceny aktiv – pro investory potěšující zprávy.

REKLAMA

Porovnání z hlediska celkové a průměrné výkonnosti je třeba brát v případě 12 fondů s odstupem. Nevznikly totiž před 11 lety, ale později, nemají tedy kompletní historii. Takové fondy jsou označeny příznakem „*)“. Všechny případy jsou uvedeny v poznámce k tabulce v závěru tohoto textu.

Jak ukazuje čerstvá analýza Freedom Financial Services všechny fondy skončily za rok 2023 s kladným výsledkem. „Pozitivní výsledek u těchto fondů je dán celosvětovým růstem finančních trhů, vyřešením energetické krize, prudce klesající inflací, mírným ekonomickým oživením a očekáváním klesajících úrokových sazeb,“ popisuje Robert Novoměstský.

Největší zhodnocení napříč všemi kategoriemi zaznamenaly dva fondy z nejrizikovější skupiny (SRRI 6), a to NN Růstový s hodnotou 31,1 % a UNIQA Akciový s 28,9 %. „Tyto fondy se zaměřují na akcie vyspělých trhů západní Evropy a USA. Hotovost drží jen minimální, což jim umožňuje být na rostoucím trhu maximálně zainvestován,“ uvedl Robert Novoměstský.

Zajímavých výsledků dosáhli ovšem také klienti, kteří investovali do konzervativnějších fondů (SRRI 1, 2 a 3). „Nejlepšího výsledku v loňském roce dosáhl Rentea dluhopisový účastnický fond. Vykázal zhodnocení 10,80 %. Výsledku nad 10 % dosáhly ještě KB dluhopisový a ČS povinný konzervativní fond,“popisuje Robert Novoměstský s tím, že u fondů s kratší historií je potřeba jejich aktuální výkonnost nepřeceňovat ani nepodceňovat, což je mimo jiné také případ zmíněného dluhopisového fondu Rentea. Jejich kvalitu prověří až čas a teprve jejich delší historie v různých ekonomických fázích potvrdí schopnost dosahovat očekávaných výkoností a naplnit tak stanovené strategie a cíle.

Penzijní spoření je dlouhodobý produkt s horizontem dvaceti, třiceti let. Důležitější než výsledek za jeden rok, je dlouhodobé průměrné zhodnocení, které daný účastnický fond přináší. V tomto kontextu neměly masivní propady dynamických fondů v roce 2022 takový význam, protože dlouhodobě přinášejí klientům výnos průměrně kolem 5 %, 6 % ročně. Pokud by byly porovnány fondy s kompletní historií, pak nejlepšího dlouhodobého průměrného zhodnocení dosahuje účastnický fond Conseq Globální akciový a to 7,5 % po započtení výsledků loňského roku. Naopak pohled na dlouhodobou výkonnost konzervativních účastnických fondů (kategorie SRRI 1,2,3) příliš povzbudivý není. „U dynamických účastnických fondů se potvrdilo, že výrazný propad cen akcií roku 2022 využili portfolio manažeři jako příležitost k nákupům se slevou, což v období růstu jako byl rok 2023, přineslo klientům značný profit,“ připomíná Robert Novoměstský s tím, že nadále platí, že klienti s delším investičním horizontem do penze by měli volit spíše dynamické fondy, zatímco klienti s kratším horizontem pak ty vyvážené nebo konzervativní varianty fondů.

REKLAMA

Výše uvedené se dostává do širšího kontextu, jakmile se do zveřejněných dat započítá inflace neboli růst všeobecné cenové hladiny. Od roku 2013 do konce roku 2023 bylo znehodnocení peněz přes 50 %, resp. 50,8 % pokud bude za prosinec uvažována inflace na úrovni 7,0 % v souladu s poslední prognózou ČNB. Z fondů s kompletní historií dosáhly největšího celkového reálného zhodnocení Conseq Globální akciový s 46,9 %, následuje ČSOB dynamický s 27,6 % a třetí místo zaujímá ČS dynamický s hodnotou 24,2 %. Pohled na ostatní zástupce ukáže, jakou sílu má inflace, když je schopna smazat vyváženým portfoliím pětinu a konzervativním strategiím téměř třetinu hodnoty za 11 let. O konkrétní vhodné strategii zajištění na penzi by se měl každý klient poradit se svým poradcem.

Tabulka: Analýza účastnických fondů

Poznámka 1: Analýza vychází z údajů a dat zveřejněných jednotlivými penzijními společnostmi dostupných k datu zpracování, kritériem pro zatřídění byla hodnota ukazatele SRRI k 31. 12. 2023.

Poznámka 2: Stupeň SRRI a tomu odpovídající volatilita (rizikovost) je určena pomocí směrodatné odchylky a ukazuje minulé kolísání výkonnosti vůči její průměrné hodnotě.

Poznámky k výpočtům a fondům bez kompletní historie

Analýza vychází z výsledků, které byly uveřejněny samotnými penzijními společnostmi k 4.1.2024 v 6:00 hodin. Data k poslednímu dni roku 2023 jsou tak známá v případě všech penzijních společností.

Pokud fond vznikl v průběhu jakéhokoliv roku historie, pak je uvedena výkonnost za dobu či část roku, kdy fond existoval, nikoliv údaj anualizovaný. Výpočet celkové výkonnosti vychází právě a přesně z těchto dat. Na druhou stranu výpočet průměrné výkonnosti zohledňuje měsíc vzniku, respektive měsíc, od kterého je výkonnost vykazována. Pokud se ovšem vznik fondu datuje do roku 2013, pak měsíc vzniku nemá na výpočet průměrné výkonnosti vliv, tedy taková situace se bere, jako by fond fungoval po celý rok 2013.

Reálná kumulativní výkonnost je zobrazena jak u fondů s kompletní historií od roku 2013, tak i v případě těch, které vznikly až v průběhu historie DPS. Jelikož údaj o inflaci za prosinec 2023 není k datu vydání této analýzy k dispozici, tak výpočty zhodnocení po zohlednění inflace pracují s listopadovou prognózou ČNB, která uvádí odhad na prosinec 2023 ve výši 7,0 %. Od roku 2013 je tedy kalkulováno s celkovou inflací ze 11 roků ve výši 50,8 % a v případě fondů bez kompletní historie je zohledněna inflace za období jejich existence.

Fondy, které nemají kompletní historii jsou následující:

  • KB PS Peněžní účastnický fond vznikl dne 5.12.2019, ovšem hodnoty penzijní jednotky začal vykazovat až od 1.2.2020,
  • Conseq PS Target Bond 2035 účastnický fond vznikl 31.3.2022, takže dokonce rok 2022 není kompletní, ale penzijní společnost již hodnoty vykazuje i za tento rok,
  • Rentea PS povinný konzervativní účastnický fond vznikl 7.7.2021, takže za rok 2021 není sice výkonnost kompletní, ovšem je penzijní společností vykazována,
  • ČS PS Etický účastnický fond vznikl 1.11.2017, hodnota za tento rok je vykazována,
  • ČSOB PS Pro penzi účastnický fond vznikl 28.8.2019, ovšem hodnota penzijní jednotky je vykazována až od 27.7.2020,
  • KB PS dluhopisový účastnický fond vznikl 1.9.2015, hodnota je vykazována od 10.10.2015,
  • Rentea PS dluhopisový účastnický fond vznikl 7.7.2021 a již za tento rok je hodnota vykazována,
  • NN PS vyvážený účastnický fond vznikl 4.11.2014, ovšem hodnota je vykazována až od 16.2.2015,
  • Rentea PS akciový účastnický fond vznikl 7.7.2021 a již za tento rok je hodnota vykazována,
  • ČSOB PS dynamický zodpovědný účastnický fond vznikl 1.1.2023 a hodnotu vykazuje od 2.1.2023,
  • NN PS růstový účastnický fond vznikl dne 24.3.2015 a hodnotu penzijní jednotky určuje od 19.5.2015,
  • UNIQA PS akciový účastnický fond vznikl 19.5.2020 a hodnotu určuje od 29.5.2020.

Specifický je pak případ UNIQA PS vyváženého účastnického fondu, který vznikl sice až 1.1.2015, ovšem jedná se o přejímací fond Smíšeného fondu (existence od 1.1.2013 do 31.12.2014). Údaje tak představují výkonnost vyváženého fondu se započtením historického vývoje Smíšeného fondu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Optimismus jako investiční strategie

Pesimismus má v debatách často navrch. Je intelektuálně svůdný, snadno se opírá o tvrdá data a jeho argumenty znějí přesvědčivě, zvláště když rezonují s našimi obavami. Špatné zprávy dominují titulkům a pesimistické scénáře se zdají být na dosah ruky. Optimismus naopak působí naivně, jako by ignoroval rizika […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025

Jak se budou trhy chovat v roce 2025, když se blíží Trumpův nástup?

Donald Trump se připravuje na své druhé funkční období ve funkci prezidenta Spojených států a investoři bedlivě sledují, jak jeho návrat do Bílého domu ovlivní finanční trhy v roce 2025. V minulosti trhy vykazovaly citlivost na změny v administrativě, zejména pokud byly doprovázeny sliby zásadních ekonomických a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *