CZK/€ 25.160 +0,02%

CZK/$ 24.137 -1,20%

CZK/£ 30.267 -0,14%

CZK/CHF 26.781 -0,33%

16. 08. 2012

0 komentářů

Pět rad, které matkám s malými dětmi usnadní návrat do zaměstnání

 


 

1. Flexibilní zaměstnání
Mateřství a s ním spojená péče o dítě s sebou přináší celou řadu povinností, které je často nutné řešit operativně a ihned. Fixní pracovní doba proto může matkám po rodičovské dovolené jejich mateřské závazky velice komplikovat. „Matky s malými dětmi obvykle vyhledávají flexibilní zaměstnání, které jim umožní kloubit péči o dítě a zaměstnání. Vyhovuje jim přizpůsobovat svou pracovní dobu podle aktuálních časových možností,“ sdělil Jaroslav Slavíček, jednatel finančně poradenské společnosti DataLife, která oslovuje ženy po rodičovské dovolené s nabídkou flexibilního zaměstnání. „Tyto ženy jsou zároveň na vykonávání flexibilního zaměstnání ideální. Díky nutnosti kloubit osobní a pracovní život jsou schopny výborné organizace času a efektivního uspořádání povinností,“ dodal Slavíček.

2. Informovanost o dění v zaměstnání
Mnoho žen řeší svůj návrat do zaměstnání až těsně před termínem nástupu, což je velice častá chyba. I když matka s malým dítětem již předem ví, že bude několik let mimo pracovní kolotoč, neměla by na dění ve svém zaměstnání zapomínat. Měla by průběžně po celou dobu své mateřské a rodičovské dovolené získávat informace o událostech a změnách na pracovišti, stejně jako o svém zaměstnavateli. Pokud mají možnost, měly by se matky na rodičovské dovolené účastnit také nejrůznějších firemních akcí. Díky tomu budou mít možnost posílit své postavení ve společnosti a znovuobnovit slábnoucí kontakty s kolegy.

3. Zájem o pracovní obor
Velké množství žen se spolu s nástupem na mateřskou dovolenou přestane zajímat o svůj pracovní obor. Neuvědomují si přitom, že po třech či čtyřech letech se může udát v této oblasti velké množství změn a jejich pracovní odvětví se s největší pravděpodobností po technologické či informační stránce posune. Ženy s malými dětmi by proto měly rodičovskou dovolenou využít ke svému profesnímu růstu. Tento čas doporučujeme částečně strávit studiem, pročítáním naučných knih z oboru nebo návštěvou časově nenáročných vzdělávacích kurzů. Ty velmi často probíhají v pozdně odpoledních či večerních hodinách a trvají obvykle hodinu a půl. Každou z těchto věcí mohou ženy po svém návratu do zaměstnání naplno využít a uplatnit.

4. Možnosti alternativních pracovních úvazků
Narození dítěte samozřejmě přináší pro ženu celou řadu změn. Jednou z nich je to, že již žena nechce trávit v zaměstnání tolik času jako před porodem. Dnešní doba je naštěstí těmto změnám a postojům nakloněna a mnoho firem tak nabízí matkám alternativní pracovní úvazky. Maminky mají možnost zvolit třeba zkrácený pracovní úvazek založený na smluvní dohodě se zaměstnavatelem, který může činit například 4 hodiny denně. Mezi alternativní pracovní úvazky se řadí například také práci z domova či sdílené pracovní místo, kdy se dva zaměstnanci střídají v rámci jedné pozice. Díky těmto možnostem matky neztratí kontakt s pracovním prostředím a zároveň jim zůstane dostatek času na rodinu. Matky by proto měly před nástupem do zaměstnání zjistit, zda mohou podobné nabídky u svého zaměstnavatele využít.

5. Firemní školky či práce z domova
Stále více zaměstnavatelů začíná propagovat sociální politiku společnosti a podporuje ji snahou ulehčit matkám návrat do zaměstnání. Nabízí jim proto kratší pracovní úvazky, firemní jesle a školky nebo zaměstnání z pohodlí domova. Matky by si měly před nástupem do práce tyto možnosti samy zjistit. „Do naší společnosti přichází velké množství žen s malými dětmi, které se aktivně zajímají o zaměstnání z domova. Absolvují tedy komplexní zaškolovací cyklus, který jim poskytne všechny potřebné znalosti z odborné i praktické sféry, a pak se mohou samy rozhodovat, v kterou denní dobu se chtějí zaměstnání věnovat,“ sdělil Jaroslav Slavíček ze společnosti DataLife, která v červnu spustila náborovou kampaň cílenou na matky na rodičovské dovolené.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Mileniálové a generace Z. Jak se jim přizpůsobí trh práce?

Náklady na živobytí, zodpovědnost vůči životnímu prostředí, duševní zdraví či work-life balance – to jsou jen některá z témat, která nejčastěji ve svých zaměstnáních řeší zástupci z řad mileniálů a generace Z. Jak se tomuto trendu přizpůsobuje trh práce?

Text: Filip Kučera

28. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *