CZK/€ 25.090 -0,10%

CZK/$ 24.343 -0,10%

CZK/£ 29.977 -0,01%

CZK/CHF 26.651 -0,31%

28. 12. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Petr Temelkov: Vstup do II. pilíře by měli lidé pečlivě zvážit, představuje mnohá rizika

 


 

Současný penzijní systém je představován povinným státním průběžným pilířem, kdy ekonomicky aktivní lidé ze svých odvodů financují důchody vyplácené státem. K tomu existuje jako doplněk dobrovolný a státem podporovaný systém spoření. Jedná se o penzijní připojištění a životní pojištění. Nová důchodová reforma však od ledna 2013 zavádí další pilíř. Účast v něm je sice zcela dobrovolná, nicméně jakmile člověk do tohoto pilíře vstoupí, už nemá možnost z něj vystoupit. Na stávající podobě a pravidlech II. pilíře se neshodli experti z politické, ani z odborné sféry.

Před vstupem do II. pilíře by měli být lidé velmi obezřetní

Je možné předpokládat, že budou domácnosti obcházet a kontaktovat zástupci různých společností, bank nebo pojišťoven a vstup do II. pilíře aktivně nabízet. Často ovšem mohou poskytovat pouze jednostranné a tendenční informace. O případné účasti ve II. pilíři se bude potřeba včas a správně rozhodnout a zjistit si potřebné informace.
Je proto důležité, aby v tomto směru byli lidé velmi obezřetní, zejména s ohledem na to, že toto rozhodnutí bude pro všechny zásadním a konečným krokem. Vstup do II. pilíře je totiž spojen s množstvím rizik a nevýhod, o kterých samozřejmě mnoho lidí netuší. Často se tak nechají zmást promyšlenými marketingovými triky.

II. pilíř přinese velká rizika, nebude možné z něj vystoupit

Podle našeho názoru chystaný II. pilíř disponuje celou řadou kritérií a podmínek, které jsou nastaveny v neprospěch občanů. Mezi ty zásadní patří například fakt, že uzavřenou smlouvu nebudou lidé moci již nikdy zrušit. Stejně tak nebudou mít možnost ukončit ani přerušit pravidelné finanční úložky. Výše ukládané částky přitom musí být přesně 3 % a 2 % z hrubé mzdy, ani více, ani méně. Zároveň musí účastníci počítat s tím, že nebudou mít možnost jednorázového výběru naspořených prostředků. V rámci celého průběhu trvání smlouvy navíc nebudou moci čerpat žádné finance. Zásadní informací je také fakt, že se v případě výplaty doživotní penze z II. pilíře úspory nedědí.

Lidé by měli důkladně promyslet všechny informace

Při schůzce s finančním poradcem je důležité probrat a zvážit všechny pozitivní i negativní aspekty důchodové reformy. Součástí kvalitní schůzky by měl být rovněž přehledný a zodpovědný výpočet všech variant řešení toho, zda se klientům vstup do II. pilíře finančně vyplatí. V DataLife doporučujeme, aby se lidé smluvili na osobní schůzce s kvalifikovanými poradci, kteří jim objektivně vysvětlí veškerá rizika, výhody a nevýhody vstupu do II. pilíře. Takto zásadní a důležité rozhodnutí by měli lidé učinit správně a na základě kvalitních informací.

Tabulka: Základní nevýhody plynoucí z II. pilíře nové důchodové reformy

1.

Uzavřenou smlouvu nelze nikdy zrušit.

2.

Placení není možné ukončit ani přerušit.

3.

Platit lze pouze 3 % + 2 % ze své hrubé mzdy, ne více nebo méně.

4.

Zmíněná 3 % odvodu představuje snížení budoucího státního důchodu z průběžného pilíře i o více než 18 % v závislosti na délce spoření.

5.

Není možný jednorázový výběr naspořených prostředků, pouze tři formy penze (výše penze se stanoví až na konci penzijního spoření dle sazeb platných v té době).

6.

V průběhu trvání smlouvy z ní nelze čerpat žádné prostředky.

7.

V budoucnosti se účastníkům mohou měnit příjmy.

8.

Omezená možnost dědění vytvořených rezerv – v případě výplaty doživotní penze z 2. pilíře se úspory nedědí.

9.

Politická rizika – v důsledku neexistence shody napříč politickým spektrem je velmi pravděpodobné, že následující vlády budou systém měnit (např. ČSSD prohlašuje, že 2. pilíř zruší).

10.

Existují zde stejná tržní rizika jako u jakékoliv jiné pravidelné investice.

Zdroj: DataLife

Autorem komentáře je Petr Temelkov, hlavní analytik finančně poradenské společnosti DataLife.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Burzovní parket - Burza NYSE - New York Stock Exchange

Michael Burry: Pasivní investice jsou rizikem další krize

Pasivní investice do akciových indexů představují stejné riziko, jakým byly před finanční krizí v roce 2008 deriváty podložené americkými hypotékami. Varuje před tím Michael Burry, který vydělal na správném odhadu příchodu finanční krize.

Text: Petr Zámečník

12. 09. 2019

Specialisté na investice: Vracíme se k normálu. Party (ne)končí?

Ekonomika zpomaluje a zvyšování sazeb ČNB by mělo pokračovat i letos. Co to znamená pro investory? Specialisté na investice se shodují, že končí těžké období pro konzervativní fondy. Co může v letošním roce trhy ohrozit? A kde naopak vidí příležitosti?

Text: Jana Zámečníková

22. 02. 2019

Slasti a strasti spekulace na dluh

Nejeden začátečník je možností investovat na dluh a relativně nízkými úrokovými sazbami zlákán ke spekulaci. Pak jakási událost ve světě nečekaně vede k prodejní vlně a vyvstávajícím masivním nabídkám na prodej. Eventuální kupci se drží stranou a mnoho hráčů stojí v danou chvíli na stejné straně – prodejní, nabídkové; […]

Text: Radovan Novotný

24. 01. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *