10. 04. 2018
Subjekty:
Počeradská elektrárna vykázala loni skupině ČEZ zisk
Počeradská elektrárna vykázala za loňský rok zisk.
- Energo-Pro chtěla koupit bulharská aktiva ČEZ za podmínky převzetí probíhající arbitráže.
- Evropské akcie by měly dnešní den zahájit růstem.
- Světový ekonomický kalendář toho dnes moc zajímavého nenabízí.
- Société Générale zvýšila doporučení na Koupit pro polskou banku Bank Zachodni WBK a současně snížila doporučení třem tureckým bankám na Držet. Těmi bankami jsou Akbank, Halkbank a Isbank.
Obchodování na zámořských trzích
Americké trhy vstoupily do nového týdne po zahájení seance optimisticky na vlně uvolnění napětí z vyhrocených vztahů mezi USA a Čínou. V závěru dne však trhy o většinu svých zisků přišly, když se objevily informace o razii FBI v kanceláři osobního právníka Donalda Trumpa. Index Dow Jones získal 0,2 %, S&P 500 posílil o 0,3 % a technologický Nasdaq si polepšil o 0,5 %. V rámci indexu S&P 500 se nejlépe vedlo zdravotnickým firmám (+0,9 %), IT společnostem (+0,8 %) a zpracovatelům komodit (+0,5 %). Na opačné straně se nacházel především sektor telekomunikací se ztrátou téměř 1,2 %.
Trhy v Asii pokračují v růstu. Daří se všem hlavním indexům v regionu. Zisky se pohybují v rozmezí od 0,2 % do 1,4 %. V rámci japonského indexu Nikkei 225, který si polepšil o 0,8 %, jsou nejúspěšnější zpracovatelé surovin (+2,1 %), průmyslové podniky (+1,6 %) a informační technologie (+1,5 %). Hlavním propadlíkem jsou výrobci nezbytného zboží, kteří ztrácí 1,8 %.
ČEZ
Loňský rok byl úspěšný pro jedinou paroplynovou elektrárnu v portfoliu skupiny ČEZ. Počeradská elektrárna vydělala dle odhadů stovky milionů korun. Přitom ještě před třemi lety se o Počeradech mluvilo jako o zmařené investici. ČEZ dokonce vytvořil opravnou položku ve výši 1,3 mld. CZK, kterou však v loňském roce rozpustil, čímž dále zvýšil zisk skupiny. Počeradům výrazně pomohlo, že ČEZ loni poprvé nakupoval sám na plynových burzách. V roce 2016 vypověděl patnáctiletý kontrakt na dodávky od společnosti Innogy. To vedlo k úsporám nákladů za nákup plynu.
Společnost Energo-Pro vlastněná Jaromírem Tesařem chtěla získat bulharská aktiva ČEZ za velmi výhodných podmínek. To je také důvod, proč si ČEZ tuto společnost nevybral jako kupce a vyhrál Inercom. Konkrétní částka, kterou Energo-Pro nabídla, není známá, avšak podle informací deníku E15 chtěl Tesař koupit bulharská aktiva pouze s podmínkou, že převezme i arbitráž, kterou ČEZ vede vůči Bulharsku. Samotná arbitráž je řádu stovek milionů EUR, čímž by v případě výhry arbitráže získal Tesař celou transakci v podstatě zdarma.
REKLAMA