30. 12. 2016
Podíl zahraničních držitelů českých dluhopisů poprvé v historii překonal 30 %
V absolutních číslech drží zahraniční hráči 413 miliard českých korunových státních dluhopisů z celkových 1348 miliard vydaných na domácím trhu. ()
Podíl zahraničních investorů na držbě státního dluhu přitom v okolních zemích, Polsku a Maďarsku, naopak v posledních letech klesl. Co stojí za opačným trendem v Česku? Jednoznačně režim kurzového závazku České národní banky a intervence proti přílivu spekulativního kapitálu. Na trhu totiž vzniká nerovnováha – skupování eur centrální bankou způsobuje jejich nedostatek. Zahraniční investor, který má eur dost, je může na českém trhu poskytnout v rámci půjčky (přesněji řečeno výměny), a navíc obdrží velmi atraktivní prémii. Na dobu této půjčky/výměny dostane zahraniční investor koruny, které může investovat právě do českých dluhopisů. Ona prémie, kterou za tento obchod dostane, mu navíc umožní koupit dluhopisy i s výrazně záporným výnosem, a přesto na této operaci vydělá.
I pro stát se samozřejmě jedná o výhodnou operaci, výnosy dluhopisů totiž i z tohoto důvodu až donedávna klesaly, a stejně tak i úrokové výdaje vlády.
Další nárůst podílu zahraničních držitelů můžeme očekávat v prvních měsících roku 2017, mimořádné podmínky na trhu totiž budou podle našich předpokladů pokračovat. Po skončení kurzového závazku (naším scénářem zůstává druhé čtvrtletí a navíc zavedení selektivních záporných sazeb) však očekáváme normalizaci trhu a opadávání zájmu zahraničních investorů o české dluhopisy. Nové prostředky na jejich splacení tak bude muset stát sehnat u tradičních domácích investorů, kteří ale budou pravděpodobně požadovat vyšší výnos.
MAREK DŘÍMAL
Ekonom
Komerční banka
REKLAMA
(*) denominovaných v korunách a prodaných na domácím trhu
() dalších 214 miliard korun dluží stát prostřednictvím zahraničních emisí, zjednodušeně eurobondů