Za rok 2022 se dluh domácností u krátkodobých půjček zvýšil o 34 miliard Kč. K úvěru na vánoční dárky pak nejčastěji sáhnou lidé, kteří již zadlužení jsou. K půjčkám se tak logicky nabízí hledat alternativní řešení – je přečerpání běžného účtu, tzv. kontokorent, vhodnější cestou k bohatým Vánocům?
Vzít si před Vánocemi půjčku na dárky může narušit rodinný rozpočet na měsíce, někdy dokonce na roky dopředu. Ideální alternativou pro doplnění chybějících financí se může zdát kontokorent: peníze máte kdykoliv k dispozici, u většiny bank si ho můžete jednoduše sjednat k vašemu stávajícímu běžnému účtu, neplatíte žádné pravidelné splátky. Zní to fajn – proč ne?
Jistota a krátkodobá rezerva
„Kontokorent neboli povolené přečerpání běžného účtu by měl sloužit jako krátkodobá rezerva na pokrytí běžných nebo neočekávaných měsíčních výdajů. Je vhodné si ho zřídit, pokud máte pravidelné závazky, s jejichž platbou se nesmíte opozdit, jako je například nájem, platba mobilních tarifů, splátka hypotéky a podobně,“ říká Petr Motáček, úvěrový expert společnosti FinGO.
„Kontokorent zajistí, že vaše trvalé platby odejdou včas, i když na účtu nebude dostatek finančních prostředků. Potřebujete-li však finance na delší časové období, kontokorent se kvůli vysokým úrokům jednoznačně nevyplatí,“ pokračuje Petr Motáček.
Úroky vysoké a ještě vyšší. Plus poplatky
Jak vysoké jsou úroky z přečerpaných peněz? Vždy záleží na konkrétní nabídce banky. Pokud se však se splacením opozdíte, na řadu navíc přichází úrok z prodlení: „Úrok z prodlení je v ČR jasně vymezen právním řádem, jímž se všechny banky samozřejmě řídí. Je tedy u všech stejný, a to konkrétně osm procentních bodů plus aktuální repo sazba ČNB,“ vysvětluje Petr Motáček.
REKLAMA
Konkrétněji, repo sazba v současnosti činí 7 % p.a. – při zpoždění dnes tedy zaplatíte dalších 15 procent ročního úroku z vypůjčené částky. Navíc je zde celá řada nejrůznějších poplatků a ty mohou kontokorent dále významně prodražit.
Je tedy kontokorent vhodnou cestou k bohatším Vánocům? „Čerpat kontokorent kvůli vánočním dárkům dle mého názoru rozhodně nevyplatí. Na dárky je samozřejmě nejideálnější využít našetřené peníze. A dokonce, i když už se rozhodnete využít půjčku, i ta bude mít podstatně nižší úrok a díky rozložení pravidelných splátek do delšího období se bude i lépe splácet,“ uzavírá Petr Motáček.