„Nálada na trzích se ve střední a východní Evropě od zimy začala zlepšovat,“ tvrdí hlavní ekonom Raiffeisen Bank Internationtal AG (RBI) Peter Brezinschek. „Momentálně to nevypadá, že by dluhová krize v Evropě měla nějak výrazněji zasáhnout střední a východní Evropu,“ dodal. RBI tak oproti předchozí prognóze zlepšila odhad růstu regionu v letošním roce. Celý region střední a východní Evropy (CEE) by měl letos vzrůst o 2,6 procenta oproti předchozímu předpokladu 2,0 procenta. „Střední a východní Evropa tak nadále zůstává růstovým regionem Evropy, v eurozóně totiž očekáváme pokles o půl procenta,“ dodal.
RBI zlepšila i odhad vývoje české ekonomiky, kde letos očekává pokles o 0,2 procenta oproti předchozímu očekávání 1,2 procenta.
K nejvýraznějšímu oživení by v tomto regionu mělo dojít v Rusku, pro které RBI letos očekává růst o 3,7 procenta. Díky oživení německé ekonomiky se lépe povede i střední Evropě, kde je předpokládán růst o 1,4 procenta, naopak jihovýchodní Evropa vykáže jen mírný nárůst o 0,3 procenta. Stejným tempem by měla posílit i rakouská ekonomika.
Analytici RBI neočekávají, že by v regionu mělo dojít k výraznějším problémům bankovního sektoru. „Nárůst depozit zůstává na velmi zdravých úrovních, vklady tak rostou rychleji než úvěry, zároveň by mělo dojít ke stabilizaci podílu nesplácených úvěrů,“ uvedl Brezinschek.
Kroky Evropské centrální banky vedoucí k posílení likvidity měly podle něj dopad i na region. „Některé měny, jako např. polský zlotý, koruna nebo rubl výrazně posílily,“ uvedl s tím, že ve 2. čtvrtletí by se většina středoevropských měn měla stabilizovat kolem současných hodnot. Naopak očekává, že akcie v regionu budou posilovat a v průměru by burzy ve střední a východní Evropě měly ve 2. čtvrtletí přidat 6 až 11 procent.
REKLAMA