Zatímco v loňském roce se den před uzávěrkou stály fronty kvůli sjednocení sazeb rizikového životního pojištění (a jeho následném zdražení pro ženy), letos se nic takového nekoná; Češi vstup do druhého pilíře nepovažují za zvlášť výhodný a obejdou se klidně bez něj. Téměř 80 % Čechů jej odmítá a výrazně poklesl také podíl lidí, kteří se ještě nerozhodli. O něco příznivěji jsou tomuto typu spoření naklonění ženy. Mladí lidé jej apriori neodmítají, ale nemají o něm stále dost informací, neumí se rozhodnout, nebo je prostě nezajímá.
Nelze počítat ani se změnou parametrů II. pilíře, které by vedly k větší flexibilitě a které by jej změnily v atraktivnější způsob zajištění na penzi. Dominantní nástroj, kterým Češi budou řešit své zajištění na penzi, z něj zřejmě nebude.
„Penze je klíčovou budoucí finanční otázkou prakticky každého občana naší země. Lidé se o penze zajímají více než kdykoli dříve a naprostá většina občanů ČR se na penzi připravuje. Vždyť staré penzijní připojištění má více než 5 milionů občanů. II. pilíř však veřejnost neoslovil. Na penzi se občané připravují pomocí jiných produktů, které se ukázaly být kvalitnějším řešením,“ potvrzuje Tomáš Rampula, hlavní analytik Swiss Life Select.
Graf 1: Součet odpovědí: „Ano“ a „Spíše ano“
REKLAMA
Zdroj: SWISS LIFE Penzijní barometr. Červen 2013. N = 983 respondentů.
Ze dříve získaných dat vyplývá, že spoření na penzi se stalo pro mnoho Čechů důležitou otázkou, více než dřív přemýšlejí o tom, jak bude jejich život ve stáří vypadat. Spoření v II. pilíři by mělo značnou šanci na úspěch, kdyby podmínky byly flexibilnější než dnes a zájemci o spoření do něj mohli kdykoliv svobodně vstoupit či z něj zase bez citelných sankcí vystoupit. V takovém případě by zájem výrazně vzrostl, až na 36 % dospělých obyvatel České republiky.
Graf 2: Součet odpovědí: „Ano“ a „Spíše ano“
REKLAMA
Zdroj: SWISS LIFE Penzijní barometr. Květen 2013. N = 504 respondentů.
„Systém je zákonem nastavený tak, že nenabízí ani dostatečný výnos ani přiměřenou flexibilitu. Proto většině našich klientů doporučujeme výhodnější řešení. Spoření v druhém pilíři si v průměru uzavírá jen jeden klient z tisíce,“ říká Tomáš Rampula.
Chcete vstoupit do druhého pilíře spoření podle současných pravidel?
Graf 3: Zájem o vstup do druhého penzijního pilíře
REKLAMA
Zdroj: SWISS LIFE Penzijní barometr. Červen 2013. N = 983 respondentů.
Vstup do druhého, soukromého důchodového pilíře je možný od 1. ledna 2013, a to pro všechny osoby starší 18 let, které ještě nepobírají důchod. Lidé starší 35 let (podle věku k 1. lednu 2013) mohou vstoupit jen do 1. července 2013, mladší pak nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhnou 35 let.
Uvedená data vyplývají z průzkumu společnosti SWISS LIFE SELECT, které zpracovala agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku 983 respondentů z celé České republiky.
Podle posledních zveřejněných odhadů do II. pilíře zatím vstoupilo přibližně 50 tisíc zájemců.