CZK/€ 25.230 +0,55%

CZK/$ 24.735 +1,58%

CZK/£ 29.982 +0,02%

CZK/CHF 26.995 +1,27%

04. 11. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Ropa hledá oporu po rekordním propadu

 

Ropa se v pondělí 2. listopadu propadla na své pětiměsíční minimum, přičemž se jí krátce poté podařilo získat 12 % zpět. Vývoj, který narušil poměrně klidné období panující od letošního června, měl tři hlavní aktéry: Libyi, COVID-19 a OPEC+. Oslabení bylo – stejně jako v dubnu – způsobené poklesem poptávky a růstem produkce. Rychlý pád se zastavil, až když se trhy znovu začaly soustředit na podporu ze strany OPEC+.

Loading



 

Čínská poptávka opadá

Vlna nových lockdownů a protivirových opatření v Evropě a rychlý nárůst výskytu nových případů po celých Spojených státech zvýšily obavy ohledně vývoje poptávky po ropě. Zároveň došlo k něčemu, co může být pro OPEC+ ještě horší – k rychlé obnově libyjské ropné produkce.

Tento vývoj podle nás prudce snížil pravděpodobnost, že země OPEC+ nakonec přistoupí ke zvýšení produkce o 1,9 milionu barelů denně, které bylo plánováno od ledna. K zotavení hodnot došlo až poté, co se objevily zprávy, že ruský ministr energetiky debatoval s místními výrobci o případném odložení plánovaného zvýšení produkce, které je podle nás vzhledem k nedávnému zhoršení krátkodobého fundamentálního výhledu téměř jisté.

K tlakům na cenu i na OPEC+ přispívá také americká produkce, která se po velice aktivní a bouřlivé hurikánové sezóně evidentně otřepala a navzdory cenám, které spadly pod 50 dolarů, se začala znovu šplhat vzhůru. Navíc se objevují náznaky, že začíná uvadat silná poptávka z Číny, která v posledních měsících pomáhala urychlit nalezení nové rovnováhy.

REKLAMA

Kolaps cen ropy je zatím nepravděpodobný

V posledním týdnu se propadla také ropa Brent, která se od června obchodovala v úzkém pásmu. Ropa a komodity obecně nemají na rozdíl od cenných papírů možnost tolik pracovat s očekáváním, protože je třeba každý den vyrovnat nabídku s poptávkou. Zejména v případě ropy to znamená, že jakmile je jednou vytěžena, je nutné ji buď někde uskladnit, nebo spotřebovat. A pokud docházejí skladovací kapacity, může tím utrpět cena, zejména na předním konci křivky, neboť je třeba získat pozornost vlastníků tankerů i pozemních skladovacích zařízení kvůli spekulacím s dostupnou kapacitou.

Je však vysoce nepravděpodobné, že bychom byli svědky dalšího kolapsu cen ropy, jaký jsme zažili v dubnu. Asijská poptávka se drží vysoko a ani ve Spojených státech nejspíš poptávka po pohonných hmotách příliš neklesne, protože tam stále panuje značný odpor k lockdownům.

Vzhledem k tomu očekáváme, že by se mohla ropa Brent dál obchodovat v úzkém pásmu, i když bude cena lehce klesat.

REKLAMA

Opomíjená fosilní paliva

Jakmile se sníží současný převis volných kapacit a poptávka se vrátí k trendu růstu nad 100 milionů barelů denně, nedostatek investic od producentů ropy pravděpodobně povede k výraznému oživení cen. Hned jak se trh začne vyrovnávat s deseti ropnými giganty (např. Aramco) a deseti největšími nezávislými producenty v USA, může začít získávat zpět alespoň nějakou částku z téměř 800 miliard dolarů tržní kapitalizace, kterou letos ztratil.

Zatímco S&P 500 se obchoduje meziročně o několik procent výše, některé z hlavních ETF souvisejících s energiemi ztratily více než 50 % své hodnoty. Sektor se tak potýká nejen s nižšími cenami ropy, ale také s přívalem zelených investic na úkor tradičních poskytovatelů energií.

A tak zatímco investoři hledají zelené investice, ignorují skutečnost, že fosilní paliva, ať se jim to líbí nebo ne, zůstanou klíčovým zdrojem energie pro několik nadcházejících desetiletí. Nedostatek současných investic do odvětví proto představuje riziko, že ceny pohonných hmot budou po roce 2021 vyšší než v roce 2021 – v době, kdy si to globální ekonomika může dovolit nejméně.

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Optimismus jako investiční strategie

Pesimismus má v debatách často navrch. Je intelektuálně svůdný, snadno se opírá o tvrdá data a jeho argumenty znějí přesvědčivě, zvláště když rezonují s našimi obavami. Špatné zprávy dominují titulkům a pesimistické scénáře se zdají být na dosah ruky. Optimismus naopak působí naivně, jako by ignoroval rizika […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025

Jak se budou trhy chovat v roce 2025, když se blíží Trumpův nástup?

Donald Trump se připravuje na své druhé funkční období ve funkci prezidenta Spojených států a investoři bedlivě sledují, jak jeho návrat do Bílého domu ovlivní finanční trhy v roce 2025. V minulosti trhy vykazovaly citlivost na změny v administrativě, zejména pokud byly doprovázeny sliby zásadních ekonomických a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *