06. 10. 2015
Subjekty:
S ohledem na klesající globální růst a bouřlivý začátek 4. čtvrtletí Saxo Bank vidí příležitost na rozvíjejících se trzích
Rozvíjející se trhy postihla skutečná bouře vyvolaná dluhovými instrumenty, v závratných výšinách se pohybujícím americkým dolarem a padajícími cenami komodit. Podle výhledu Saxo Bank na 4. čtvrtletí však existuje naděje – a investiční příležitosti – a to i přesto, že stále přetrvává realitu popírající přístup „předstírat a odkládat“.
Hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen uvádí: „Politika „předstírat a odkládat“ vedla k vytvoření nepříznivého bludného cyklu, kdy byly dluhopisy vydávané rozvíjejícími se trhy denominované v dolarech přeměňovány na místní měny. Silnější dolar následně zvýšil dluhové zatížení a zároveň snížil ceny komodit, které jsou pro mnohé rozvíjející se trhy hlavním vývozním artiklem. To pro rozvíjející se trhy následně znamenalo menší poptávku a nižší růst. K tomu všemu došlo v situaci, kdy je světová ekonomika založena na neplnohodnotných penězích (tzv. fiat money), dolarových rezervách, komoditách a dluhopisech denominovaných v dolarech a posilujícím americkém dolaru. Není tedy divu, že růst světové ekonomiky dramaticky klesá – jediným překvapením je to, že to překvapuje samotné politiky,” dodal Jakobsen.
Při pohledu nad rámec současné volatility a pohromy pro rozvíjející se trhy však hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen shledává i pozitiva: „Ta opravdová bouře, která zuří na rozvíjejících se trzích, je zároveň největší příležitostí za několik desetiletí.”
Steen Jakobsen se domnívá, že nejlepším nástrojem jsou v této situaci devizové obchody vzhledem k problémům s likviditou a přístupem. Mnoho rozvíjejících se trhů není dostatečně velkých na to, aby „uživily“ silné akciové trhy. Akademické studie dále také ukazují, že více než 80 % veškerých výnosů na rozvíjejících se trzích pochází z devizových obchodů, a nikoliv z vlastnictví dluhopisů a akcií. Vzhledem k tomu se Steen Jakobsen domnívá, že právě teď je vhodná doba k nákupu na rozvíjejících se trzích. Zastává názor, že i když jsme uprostřed opravdové bouře, nemělo by nás to zmást natolik, abychom se domnívali, že „slunce už nevyjde“.
Klíčové obchodní myšlenky Saxo Bank na následující čtvrtletí jsou následující:
REKLAMA
- Komodity
Většinu září byly komodity stabilizované poté, co některé suroviny, jako například průmyslové kovy, dosáhly úrovní, které byly naposledy zaznamenány na počátku tisíciletí. Rostoucí nabídka klíčových komodit od kovů přes energie až po plodiny i nadále působila problémy rozvíjejícím se zemím, jejichž prosperita závisí na vývozu surovin.
Ole Hansen ze Saxo Bank očekává, že s příchodem posledního čtvrtletí roku 2015 u komodit uvidíme světlo na konci tunelu za předpokladu, že dojde k poklesu nabídky. Pokud však bude poptávka zaostávat, pak se stávající tunel může ještě prodloužit a zůstane tak jen malá naděje na zlepšení.
- Makroekonomika
Mads Koefoed, hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank, tvrdí, že dlouho očekávané zvýšení sazeb Federálním rezervním systémem bude klíčovou makroekonomickou událostí 4. čtvrtletí. Rozvíjející se trhy však budou i nadále hrát důležitou roli, jelikož extrémní slabost pozorovaná po poklesu ochoty riskovat ke konci léta se může ukázat jako přehnaná.
- Devizové trhy
FX stratég Saxo Bank John Hardy se domnívá, že zářijové rozhodnutí Federálního rezervního systému signalizovalo, že politika Fedu je globální politikou. To platí zejména pro rozvíjející se trhy. Ačkoliv by ve 4. čtvrtletí v souvislosti se zvýšením ochoty riskovat mohlo dojít k oživení u měn, jako jsou RUB, BRL, TRY a ZAR, konzervativnější investor by se poohlédl po příležitostech jinde, například v Mexiku nebo Polsku.
REKLAMA
- Aktiva s pevným výnosem
Simon Fasdal, Head of Fixed Income Trading v Saxo Bank, říká, že během 3. kvartálu trhy ovládl strach, se kterým je nutné počítat i nyní, kdy stojíme na prahu 4. čtvrtletí.
Fasdal tvrdí, že cesta k potenciálnímu úspěchu začíná na rozvíjejících se trzích. Za prvé, celkový odklon od aktiv rozvíjejících se trhů vedl k výraznému zvýšení rozdílu ve výnosech mezi rozvinutými a rozvíjejícími se trhy. Za druhé, nedostatečný růst hraje až příliš velkou roli.
- Asie
Kay Van-Petersen, makroekonomický stratég Saxo Bank pro Asii, tvrdí, že přestože se řada lidí domnívá, že výprodej na rozvíjejících se trzích je přehnaný a na minimech jsme již byli, on sám si s tím dovoluje nesouhlasit. Levné peníze, které přišly s kvantitativním uvolňováním ze strany Fedu, i čínský masivní stimulační balíček během finanční krize, těžce nafoukly ceny aktiv. Globální růst zpomaluje, komodity zatím nenalezly své dno a aktiva rozvíjejících se trhů zatím ještě neodrážejí pokračující zhoršování hlavních makroekonomických ukazatelů.
- Akcie
Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank, tvrdí, že na třetí čtvrtletí roku 2015 se bude vzpomínat jako na velký budíček, kdy světové akcie vstoupily do svého nejdivočejšího období, měřeno prvním a druhým derivátem volatility, od finanční krize v roce 2008. Ceny akcií na rozvinutých trzích v tomto čtvrtletí klesly o 6,2 %, avšak akcie na rozvíjejících trzích zaznamenaly těžký pád o 16,2 %.
Garnry se domnívá, že silně působící fundamenty na mnoha rozvíjejících se trzích vedou k transformaci čistě vývozně orientovaných a komoditních producentů na vyváženější ekonomiky, u nichž, jak poroste střední třída, bude více růstu poháněno domácí spotřebou. K této přeměně již dochází a kapitál poteče na rozvíjející se trhy zpět, jakmile se vyjasní další směřování amerických úrokových sazeb.