07. 03. 2024
Skiareály jsou stále v provozu, sněhu ale ubývá. Lyžování teď vyžaduje lepší přípravu
Ve většině tuzemských skiareálů je sníh už jen na sjezdovkách, řada z nich už provoz předčasně ukončila. Vlivem vysokých teplot a deště sníh rychle taje a sjezdovky jsou kvůli náročnému terénu zejména v odpoledních hodinách nebezpečnější. Sníh je navíc převážně už jen technický a rolbaři ho musí podle potřeby často přesouvat. Kdo se o jarních prázdninách na hory teprve chystá, měl by vyrazit spíše do zahraničí. Ani tam se ale těžkému a rozbředlému sněhu nevyhne.
Modrá obloha a sluneční paprsky lákají na březnové lyžování, a to zejména do zahraničí. Letošní extrémně teplý únor však způsobil, že i v Alpách musíme počítat s měkkým a rozbředlým sněhem, zejména při dojezdu k dolním stanicím lanovek v odpoledních hodinách.
Kolena trpí nejvíce
Kolena jsou nejen při pádech, ale i při samotném sjezdu na lyžích zatěžována nejvíce. Při jízdě v měkkém sněhu, kdy je jízda náročnější, roste i riziko jejich poranění či srážky s jiným lyžařem. „Kvůli těžkému sněhu, se kterým nyní lyžaři často bojují už i třeba v Rakousku, evidujeme zvýšený počet zranění kolenních vazů,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
S dětmi vyrazte na svah ráno
REKLAMA
Pro děti je nejvhodnější vyrazit lyžovat hned ráno, kdy jsou sjezdovky upravené a děti mají nejvíce energie. Navíc se vyhnou rozježděnému sněhu a muldám, které se tvoří během dne. Jízda v takovém terénu je pro děti velmi náročná, jelikož ještě nemají tolik sil jako dospělí, a také jsou lehčí, což znesnadňuje překonávání muld. Děti také rychleji prochladnou, nedokáží tak dlouho udržet pozornost a snadněji přestanou zvládat koordinovat pohyby na lyžích. „Přeceňování sil dětí je často spojeno s úrazy. I proto je u nich nutné dbát na dostatečný odpočinek, dodržování pitného režimu a neopomínat svačinu či oběd,“ říká Vlastimil Divoký.
Helma, páteřák a kvalitní oblečení
Základem sportovního vybavení na hory by vždy měla být helma a chránič páteře. „Oproti sousednímu Slovensku, Rakousku nebo Itálii u nás zatím není povinné helmu nosit. Pozitivní však je, že na sjezdovkách děti bez helmy už takřka nepotkáme. Nosí ji totiž 98 % z nich,“ říká Vlastimil Divoký. Průzkum ERV Evropské dále ukázal, že chránič páteře už nasadí rodiče pouze každému čtvrtému dítěti.
Kromě helmy a páteřáku by rodiče měli dbát i na to, aby byly děti kvalitně a dostatečně oblečeny. Nejvhodnější je zvolit funkční a nepromokavé oblečení. To můžou rodiče vrstvit, a navíc doplnit i o reflexní prvky. Děti díky nim budou na svahu lépe vidět. Přibalené náhradní rukavice a ponožky zaberou minimum místa, avšak hodit se můžou kdykoliv.
Vlastimil Divoký
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny