Data ukazují, že Češi začali výrazně šetřit, podle některých dokonce nejvíce v novodobé historii. Naspořené peníze ukládají do bank, které pro tyto účely nabízejí hned několik produktů. Jak se mezi sebou liší dva nejpopulárnější? A jak vybrat ten nejlepší typ spoření právě pro vás?
Spoření patří k nejoblíbenějším způsobům, jak uchovat peníze pro budoucnost. Je snadno dostupné, srozumitelné a na rozdíl od investic přináší naprosto minimální rizika. Může navíc představovat příjemný finanční polštář pro nelehké časy. I tak existují mezi jednotlivými typy spoření podstatné rozdíly, které se vyplatí znát.
Běžný, nebo spořicí účet?
Obecně platí, že pro pravidelné či dlouhodobé odkládání peněz se vyplatí sjednat spořicí účet. Nabízí jej většina tuzemských bank. „Založení spořicího účtu je velmi jednoduché. Pokud už máte u banky běžný účet, spořicí variantu lze často sjednat online, bez nutnosti navštívit pobočku. Oproti běžnému účtu získáte výhodnější úročení peněz. Výnos z úroků banka obvykle připisuje každý měsíc,“ vysvětluje Irena Jandíková, ředitelka retailového bankovnictví v Max bance. U některých bank lze založit rovnou pouze účet spořicí.
Protože tento typ účtu není primárně určený k platbám v obchodě, banky k němu obvykle nenabízejí platební kartu. Peníze jsou však neustále k dispozici a lze je mezi účty kdykoliv libovolně převádět, vybírat, nebo naopak ukládat.
Při zakládání spořicího účtu je dobré věnovat pozornost takzvaným pásmům úročení. Pásmo úročení znamená, že pokud částka na účtu překročí určitý obnos, změní se úroková sazba. „V Max bance nyní nabízíme stejnou úrokovou sazbu bez ohledu na naspořenou částku, ovšem v některých případech banky nastavují úroková pásma a od určitého výše vkladu nabízí nižší úročení,“ doplňuje Irena Jandíková.
Kdy založit termínovaný vklad
Další z možností, jak uložit naspořené peníze, je termínovaný vklad. Už název napovídá, že se jedná o vložení peněz do banky na určité předem dané období – obvykle od několika měsíců až po několik let. Tento typ spoření se od spořicího účtu v několika zásadních ohledech liší. Za prvé, vložené peníze nelze zpravidla před uplynutím doby splatnosti vybrat. Za druhé, většina termínovaných vkladů vyžaduje určitou minimální výši vkladu.
„Výhodou termínovaného vkladu je pevně smluvená úroková sazba, která se po celou dobu uložení peněz nemění. S tím souvisí i možnost vyššího výnosu, a to při zachování minimálního rizika. Oproti tomu úroková sazba na spořicím účtu může kolísat. U spořicích účtů totiž banky sazby nastavují podle svých potřeb a v závislosti na úrokových sazbách nastavených Českou národní bankou. V tomto ohledu mívají menší banky výhodu – jsou flexibilnější a mohou nabízet výhodnější úroky,“ popisuje Eva Šulcová, ředitelka odboru produktů banky CREDITAS.
Konkrétní výše úrokové sazby termínovaného vkladu obvykle závisí na době splatnosti. V každém případě však přesně víte, jaký výnos vám termínovaný vklad přinese.
Pozor na zdanění a pojištění
Nezapomeňte, že se výnos ze spoření (ať už z termínovaného vkladu, nebo spořicího účtu) daní. V Česku se většinou o zdanění postará sama banka. Pokud se ovšem chystáte využít zahraniční bankovní produkty, raději se ujistěte, která strana za odvod daně z výnosu zodpovídá.
Přestože existují mezi spořicím účtem a termínovaným vkladem důležité rozdíly, jedno mají společné: Oba způsoby spoření představují minimální riziko. Peníze svěřené bance jsou totiž ze zákona pojištěné, a to až do výše 100 tisíc euro (pro přepočet na české koruny se používá aktuální kurz).
„Je dobré vědět, že pojištění pokrývá jak vklady, tak úroky. Zároveň se limit 100 tisíc euro vztahuje na součet všech klientových peněz, které má u dané banky. Tedy například součet částek na běžném a spořicím účtu i termínovaném vkladu,“ připomíná Eva Šulcová.
Už více než padesát let lze na akciových trzích pozorovat fenomén nazývaný ‘Santa Claus Rally’, díky kterému je prosinec historicky nejlepším měsícem nejen pro obchody, ale i pro investory. Z údajů za posledních 50 let vyplývá, že trhy během Vánoc rostou průměrně o 1,63 %, což je […]
Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě […]
Navzdory nedávné stagnaci na kryptoměnovém trhu existují silné indikátory, které naznačují, že s probíhajícím čtvrtým kvartálem roku 2024 by mohl být na obzoru býčí trh s bitcoinem. Na trhu se rýsuje několik faktorů, které by mohly v následujících měsících výrazně ovlivnit cenu této kryptoměny.
Text: Redakce
Foto: Shutterstock
22. 11. 2024
Diskuze k článku
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.