Předepsané pojistné neživotního pojištění oslabilo o 1,2 %
Intenzita poklesu v povinném ručení zbrzdila z 6 % na 5,5 %
U životního pojištění vzrostlo předepsané pojistné o 2,3 %
Hlavní příčinou meziročního poklesu předepsaného pojistného v neživotním pojištění je dlouhodobý tlak na nízkou cenu, který se projevuje snižováním pojistného u pojištění motorových vozidel. Ačkoli za poslední rok přibylo 65 tisíc nově pojištěných vozidel, pokles předepsaného pojistného u pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nadále přetrvává. Dynamika poklesu však již není tak výrazná a oproti konci 1. pololetí 2012 konečně nabrala vzestupnou tendenci. „Cena pojistného v pojištění vozidel se delší dobu pohybovala nad hranicí ztrátovosti a situace již byla neudržitelná,“ říká Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP a pokračuje: „Proto vnímám i mírné zbrzdění poklesu předpisu u povinného ručení o 0,5 % oproti předchozímu období jako pozitivní signál, že pojistitelé začínají ztrátové ceny konečně přizpůsobovat ekonomice produktu.“
Rovněž v oblasti havarijního pojištění se situace zlepšuje. Záporná hodnota se pomalu přibližuje k nule a aktuální meziroční pokles představuje již pouhá 2 % oproti téměř 4% propadu na konci roku 2011. Celkový výsledek neživotního pojištění vylepšuje relativně uspokojivá situace v oblasti podnikatelských pojištění. Lehce zde ubývá počtu uzavřených smluv, podnikatelé však navyšují pojistnou ochranu a předepsané pojistné tak meziročně posiluje o 2 %.
Mírná stagnace se začíná promítat i do oblasti životního pojištění, kterou dlouhodobě držely v plusových číslech zejména jednorázově placené produkty. Ty se již netěší takové oblibě, jako tomu bylo v předchozím období, a v předepsaném pojistném znamenají jen mírný nárůst. „I když je roční navýšení počtu nově sjednaných smluv u jednorázově placeného životního pojištění bezmála o 7 % vyšší, klesla meziročně u nově uzavřených jednorázových smluv průměrná částka pojistného z 240 tis na 188 tis. Kč. Kromě toho z celkového počtu na trhu sjednaných smluv životního pojištění jich za poslední rok ubylo více než 120 tisíc. To potvrzuje, že skutečná propojištěnost v České republice oproti ostatním vyspělým státům Evropy bohužel nadále klesá.“ uzavírá Tomáš Síkora.
Z pohledu celkového předepsaného pojistného dosahuje ve 3. čtvrtletí největšího nárůstu ČSOB pojišťovna, a.s., Pojišťovna České spořitelny, a.s. a Allianz pojišťovna, a. s.
REKLAMA