22. 02. 2018
Stagnace ve vnímání korupce ukazuje, že pouhá změna legislativy nestačí
Včera byl vydán každoroční Index vnímání korupce (Corruption Perceptions Index, CPI). Ten hodnotí státy od 0 do 100 podle míry rozšíření korupce ve veřejném sektoru. Nejsledovanějším výsledkem je pochopitelně umístění České republiky, která za rok 2017 získala 57 bodů a obsadila 42. místo z celkových 180 hodnocených států, které sdílí mimo jiné s Kyprem a Španělskem. Oproti předchozímu roku, kdy Česká republika získala 55 bodů a obsadila 47. místo, došlo k mírnému zlepšení Indexu o 2 body.
Výsledky jako obvykle vzbuzují rozporuplné reakce. Vládní představitelé mohou oprávněně poukazovat na zlepšující se trend. Kritici naopak budou, stejně oprávněně, upozorňovat, že 15 členských zemí EU (včetně například Polska) dosahuje lepších výsledků. Opět se objeví hlasy volající po dalších, razantnějších opatřeních. Ti, kteří mají podezření, že boj proti korupci je pouze jiná forma boje politického, budou Index i nadále kritizovat pro jeho údajně malou výpovědní hodnotu.
Stagnace v posledních dvou letech zároveň ukazuje, že nestačí pouhá změna legislativy. Současná vláda plánuje dokončit legislativní úpravu lobbingu a ochranu oznamovatelů (tzv. whistleblowerů). To je sice správné, ale nesmí se zapomínat na důrazné vymáhání přijaté legislativy. Osobní angažovanost jednotlivých členů vlády je v tomto smyslu nenahraditelná. Důraz je třeba klást i na compliance systémy státních firem a klíčových veřejných dodavatelů.
Plné znění komentáře, stručné bio o autorovi a fotografii Stevana Villalobose, senior manažera oddělení investigativních služeb a řešení sporů naleznete v příloze. V případě doplňujících dotazů se na nás neváhejte obrátit.
Stevan Villalobos, senior manažera oddělení investigativních služeb a řešení sporů,
REKLAMA