CZK/€ 25.310 +0,04%

CZK/$ 24.019 +0,88%

CZK/£ 30.433 +0,32%

CZK/CHF 27.004 +0,09%

16. 04. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Startuje celoroční monitoring silničních výtluků na území ČR – Výmoly 2012

 


 

Internetové stránky www.vymoly.cz umožňují uživatelům jednoduše a rychle přidávat a kontrolovat výtluky na silnicích. Oproti loňskému roku upozorňuje projekt Výmoly 2012 na nevyhovující silnice celoročně. Mobilní aplikace pro iPhone a Android, které budou dostupné v květnu 2012, celý proces vkládání nových výmolů ještě více zpřístupní a zjednoduší.

Výmoly 2012: jednoduchý a praktický pomocník pro motoristy i silničáře

Použití webové i mobilní aplikace je velmi snadné. Registrovaní motoristé pořídí fotografie silničního výtluku. Ty společně s  lokalizací a popisem odešlou na Výmoly.cz. Ostatní uživatelé následně jednotlivé výtluky hodnotí. Na základě tohoto hodnocení vzejde v červnu vítězná Nejhorší díra v republice. Ověřená data o aktuálních výtlucích budou systémem průběžně odesílána přímo odpovědným správcům silnic. Databáze bude díky aktivitě uživatelů evidovat také veškeré změny u kontrolovaných děr a provedené opravy výtluků. Díky těmto datům bude možné v listopadu určit Nejaktivnější a naopak Nejpomalejší kraj.

Výmoly 2012: celoroční monitoring výmolů na českých silnicích

“Vloni jsme s projektem Výmoly udělali nečekaný rozruch. Evidovali jsme stovky děr, z nichž desetitisíce zapojených lidí vybíraly ty nejhorší. Vybírat bylo z čeho, protože některé úseky silnic jsou skutečně ve velmi kritickém stavu. S Výmoly jsme však nechtěli pouze upozornit na toto závažné téma, ale především jsme chtěli představit systém, který zjednoduší komunikaci mezi silničáři a motoristy. Zatímco v loňském roce jsme projektu vdechli život, letos především díky Nadaci pojišťovny Generali dostává nový rozměr,“ přibližuje 2. ročník Petr Čaník, autor projektu Výmoly.

Nejhorší díra v červnu, Nejaktivnější kraj v listopadu

“Pozornost se na silničáře soustředí zpravidla hned po zimě, kdy se objevují ty nejviditelnější díry. Je to pochopitelné, ale není to vůči silničářům vždy objektivní. Sami jsme se tomuto přístupu chtěli vyhnout. Proto upozorňujeme na aktuální výtluky až po určitém čase hájení. Nyní je pro nás nejdůležitější monitorovat, jak adekvátně a rychle reagují silničáři na vzniklé výtluky, jak využívají jaro, léto i podzim na opravy našich silnic. Na silničáře aplikujeme příslovečné “Až se zima zeptá, co jsi dělal v létě”. Nejhorší díra v republice proto bude zvolena v červnu, ale Nejaktivnější kraj společně s nejaktivnějšími „výmoláři“ a zpravodaji Zelené vlny zapojenými do projektu budou vyhlášeni až v listopadu. Nejaktivnější kraj získá od Nadace pojišťovny Generali dar v hodnotě 100 tisíc korun, na ostatní účastníky čekají zajímavé ceny v průběhu celého roku,” říká Petr Čaník.

Dlouhodobě podporujeme projekty, které měřitelně přispívají ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Před dvěma lety jsme začali iniciovat a podporovat instalaci pachových ohradníků, které až o 80 % snižují riziko střetu vozidel se zvěří. K dnešnímu dni je na území České republiky pokryto více na 420 kilometrů nejrizikovějších silničních úseků a další budou následovat,“ říká Jiří Cívka, člen správní rady Nadace pojišťovny Generali. „Projekt Výmoly nás zaujal  již v průběhu minulého roku. Společně s jeho autory jsme se jej pokusili rozšířit o myšlenku zapojení a motivace krajských samospráv, které mají obvykle správu komunikací v gesci. Prostřednictvím projektu Výmoly budou správci silnic informováni o kritických místech přímo od motoristů. Tyto informace by následně silničářům mohly pomoci nejen s identifikací nejhorších silničních výtluků ale také s případnou prioritizací oprav,“ dodává Jiří Cívka.

REKLAMA

Sledování změn výtluků a praktické výstupy pro silničáře

Projekt Výmoly 2012 chce rozproudit potřebnou veřejnou diskuzi o stavu českých silnic a spolupracovat s jejich správci vytvářením unikátních výstupů a analýz aktuálního stavu. Výmoly 2012 jsou jedinečné tím, že vznikne velmi zajímavá celostátní statistika zachycující fakt, jak rychle správci silnic reagují na vznesené požadavky motoristů.

Sleduji aktivity projektu Výmoly od samotného začátku. Byl jsem v očekávání, s čím přijde projekt Výmoly letos a především, jak budou autoři přistupovat ke správcům silniční sítě v České republice. Překvapil mě jejich přístup a snaha podat ucelenější přehled o stavu silnic. Jsem rád, že autoři projektu berou v potaz, že my jako silničáři jsme často v nezáviděníhodné situaci, jsme omezeni financemi a technologickými limity,” komentuje start druhého ročníku projektu Výmoly Mgr. Milan Novák, náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje.

Partneři

Generálním partnerem je Nadace pojišťovny Generali. Exkluzivním mediálním partnerem se stal Český rozhlas 1 – Radiožurnál, takže o projektu Výmoly 2012 a způsobech, jak se do něj zapojit, se řidiči dozví i z éteru. Společně s Radiožurnálem máme připravenu řadu zajímavých témat kolem problematiky našich silnic, poškození kvůli špatnému stavu vozovky apod. Zpravodajství Zelené vlny bude přinášet informace o kritických úsecích a mnoho užitečných informací,“ představuje nový ročník Petr Čaník.

Projektu se zároveň účastní řada oborových partnerů – společnost BG SYS HT, provozující web zaplaty.cz či profesionální síť pneuservisů Point S.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *