30. 11. 2020
Stát by měl zajistit větší konkurenční prostředí pro online identifikaci, za služby bankovní identity uživatelé zaplatí nepřímo
Novela zákona o bankách umožní Čechům od příštího roku využívat bankovní identitu. Tedy službu online prokázání totožnosti prostřednictvím přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví. Občané ji budou moci využít při jednání s úřady, mobilními operátory nebo třeba distributory energií, a to bez přímých poplatků. Podle Miloslava Ruta, ředitele společnosti Moore Technology CZ, si ale banky vykompenzují náklady za poskytování tohoto řešení nepřímo. Stát by měl podle něj v rámci online autentizace spolupracovat i s dalšími subjekty a zajistit tak konkurenční prostředí.
Od první ledna příštího roku nebude díky novému systému bankovní identity při uzavírání smluv nebo zařizování nových dokladů nutné prokazovat svou totožnost občanským průkazem. Namísto toho bude stačit přihlášení pomocí stejných údajů jako do internetového bankovnictví. Banky poté dané instituci automaticky poskytnou požadované informace. „Spuštění nového nástroje pro online ztotožňování a autentizaci je v době, kdy mají občané ztížený přístup k prezenčním službám, jednoznačně užitečné,“ uvádí Miloslav Rut, ředitel společnosti Moore Technology CZ z poradenské a auditorské skupiny Moore Czech Republic.
Poplatky si banky vezmou nepřímo
Občané budou moci bankovní identitu využívat bez přímých poplatků. Náklady na poskytování tohoto řešení pro přihlašování ke službám poskytovaným veřejnou správou totiž budou hradit samotné banky, které pro poskytování bankovní identity musejí mít akreditaci ministerstva vnitra. Podle Miloslava Ruta ale občané tyto poplatky přesto nepřímo zaplatí v rámci jiných služeb. „Předání iniciativy pro řešení online ztotožnění bankám povede ke zdražení těchto služeb. Firmy, ať už operátoři nebo třeba e-shopy, budou bankám platit za to, že na svých webech ověření bankovní identitou umožní. A tyto náklady potom zohlední v poplatcích účtovaných svým zákazníkům,“ říká Miloslav Rut.
Skutečnost, že bankovní identitu pro služby veřejné správy i komerční využití nerealizuje přímo stát, není podle něj ideální. Měl by proto podle něj měl zajistit alespoň větší konkurenční prostředí. „Stát má již dnes prostřednictvím informací v základních registrech k dispozici kompletní identitní prostor. Vydává a obměňuje občanské průkazy, provozuje síť bodů Czech POINT, datové schránky nebo Národní bod umožňující federaci identit. Pokud sám nevytvoří bezplatné řešení pro identifikaci a autentizaci, měl by i v této oblasti zajistit konkurenční prostředí. A také spolupracovat nejen s bankami, ale i s dalšími subjekty, které by tyto služby mohly nabízet,“ doplňuje Miloslav Rut.
REKLAMA
Banky nejsou sjednocené
České banky v současnosti připravují svá technická řešení a čekají na akreditace pro poskytování bankovní identity. Vznikly také již dvě různá sdružení bank, které chtějí služby poskytovat. Mezi důvody této situace patří zejména vzájemné postavení bank vůči platformě bankovní identity, ale i způsoby, jakým budou tyto služby poskytovány soukromým subjektům. „Důvodem rozdělení bank do dvou sdružení je především právě způsob, jakým bude využívání bankovní identity třetími stranami, tedy firmami, zpoplatněno. Přímo pro občany by ale neměly být patrné žádné rozdíly při využívání bankovní identity od různých bank,“ dodává Miloslav Rut z Moore Technology CZ.