CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

17. 04. 2018

0 komentářů

Světová ekonomika v nejlepší kondici od krize, první mráčky se začínají objevovat

 

Světová ekonomika se momentálně nachází v nejlepší kondici od globální finanční krize z let 2007-2009. V loňském roce činil meziroční růst globálního HDP velice solidních 3,7 %, přičemž hospodářský růst byl silně synchronizován napříč všemi klíčovými ekonomikami v čele s Čínou, jejíž HDP vzrostlo o 6,9 %.

Loading



 

Silná dynamika světové ekonomiky pokračuje také v prvních čtyřech měsících letošního roku s tím, že za celý rok 2018 byl měl dle OECD růst globálního HDP na úrovni 3,9 % ještě mírně překonat uplynulý rok 2017. Česká ekonomika přitom v loňském roce přidala 4,5 % a v letošním roce by mělo HDP českého hospodářství vzrůst také o velice slušných 3,5 %.

Na druhou stranu se nicméně domnívám, že v rámci aktuálního globálního hospodářského cyklu dosáhla světová ekonomika přibližně na přelomu loňského a letošního roku vrcholu a nejpozději od příštího roku 2019 bude její dynamika postupně mírně zpomalovat. Tento výhled v průběhu prvního čtvrtletí potvrzovaly i tzv. předstihové indikátory sentimentu, které indikují očekávanou hospodářskou dynamiku na následující dva až tři kvartály.

Nejsledovanějšími předstihovými indikátory sentimentu jsou tzv. indexy nákupních manažerů v průmyslu PMI (Purchasing Managers Indices). Americká banka J.P. Morgan přitom zveřejňuje souhrnný index nákupních manažerů v průmyslu za celou světovou ekonomiku (Global Manufacturing PMI).

Jeho cyklického maxima bylo dosaženo v prosinci na úrovni 54,5 bodů a od začátku roku 2018 začal tento indikátor mírně klesat, a to až na březnovou úroveň 53,4 bodů, což je do určité míry silnou indikací, že absolutního cyklického vrcholu dynamiky světové ekonomiky bylo skutečně dosaženo na přelomu loňského a letošního roku.

REKLAMA

Tento pohled potvrzuje také globální index ekonomických překvapení americké banky Citi. Ten za celou světovou ekonomiku sleduje, zdali je právě zveřejněné makroekonomické číslo lepší, v souladu anebo horší než tržní konsensus analytiků. Z toho pak vyplývají pozitivní nebo negativní „překvapení“. Tento index dosáhl lokálního maxima rovněž v prosinci – na úrovni 33 bodů. Od ledna pak byla nová makroekonomická data oproti konsensu často slabší a tento index proto zamířil prudce dolů k aktuální mírně záporné úrovni -1,5 bodů.

Domnívám se, že světová ekonomika zatím pravděpodobně zásadním způsobem zpomalovat nebude (OECD dokonce pro letošní rok očekává mírně vyšší růst světové ekonomiky než vloni), nicméně na druhou stranu je již také evidentní, že další zrychlení na ještě vyšší stupeň rozhodně nepřijde. Akcioví investoři tuto tezi pravděpodobně přijali, když jsou prozatím v letošním roce globální akciové trhy v lehkém mínusu. Celkově je tak na globálních akciových trzích (v ostrém kontrastu s loňským rokem) momentálně přítomna velice nervózní nálada. Na trhy se vrátila výrazná krátkodobá kolísavost, když hojně sledovaný americký index krátkodobé volatility VIX vzrostl až k úrovni 20 bodů, což je oproti loňskému roku dvojnásobek.

Náš investiční výhled do konce letošního roku je celkově opatrně pozitivní. Mezi klíčová rizika našeho základního scénáře očekávaného vývoje globálních finančních trhů v roce 2018 přitom patří

1) zásadní vyostření situace v mezinárodním obchodě, zejména ve vztahu mezi dvěma největšími světovými ekonomikami USA a Čínou,

REKLAMA

2) rychlejší než aktuálně očekávané postupné zpomalování globální ekonomiky z cyklického vrcholu, jehož bylo dosaženo na přelomu loňského a letošního roku,

3) neočekáváné a výrazné zvýšení inflace a inflačních očekávání,

4) oproti aktuálnímu očekávaní výrazně rychlejší normalizace monetárních politik klíčových centrálních bank (FED, ECB, BOJ) a

5) oproti aktuálnímu očekávaní výraznější zpomalení čínské ekonomiky, případně kreditní krize (v rámci jejího stínového bankovnictví).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *