CZK/€ 25.270 -0,12%

CZK/$ 23.996 -0,20%

CZK/£ 30.303 -0,04%

CZK/CHF 27.152 -0,03%

13. 04. 2023

0 komentářů

Tatum a StartupYard hlásí velký zájem o svůj akcelerační program. Z pěti vybraných startupů jsou tři z Česka

 

Zakladatelé startupů často už v rané fázi narazí. Mají skvělý nápad a produkt, ale nevědí, jak oslovit širší okruh zákazníků a jak získat peníze na další rozvoj. Vývojářská platforma Tatum pro ně proto společně se startupovým akcelerátorem StartupYard na podzim spustila jedinečný Tatum Blockchain Accelerator s globálním přesahem. Porota už vybrala prvních pět startupů, které se programu zúčastní. „Naším úkolem je proměnit nějaký kód, který naprogramovala parta geeků, ve skutečný byznys,“ říká Cedric Maloux, CEO společnosti StartupYard.

Loading



 

Přihlášku do programu dosud poslalo 170 blockchainových startupů z celého světa. Přísným výběrovým řízením jich zatím prošlo pět. Z toho tři pocházejí z České republiky, jeden z Polska a další má kořeny v Jižní Africe (viz box). V pořadí počtu podaných žádostí je přitom Česko až čtvrté, za USA, Velkou Británií a Nigérií.

„Nedíváme se specificky po českých firmách. Jejich úspěch ovšem dokládá vyspělost tuzemského prostředí, Česko je historicky líhní startupů se zaměřením na krypto. Minimálně v Evropě byli čeští vývojáři mezi prvními, kteří se vrhli na technologie založené na blockchainu. A nyní, po nějakých 14 letech, vidíme jasné přínosy,“ podotýká Maloux.

Pro výběr jsou podle něj klíčová dvě kritéria. Rozhoduje se podle kvality samotného týmu, od zakladatele a šéfa až po řadové pracovníky. Všichni musí mít předpoklady společně vybudovat firmu. Současně musí být vidět, že svůj produkt skutečně dokončí, uvedou ho na trh a tam uspějí. A na druhou stranu, že dokážou přesvědčit investory.

„Mezi námi a týmem musí fungovat vzájemná chemie. Jejich projekt se nám musí líbit a musí přispívat k řešení skutečných problémů. Mezi startupy, které jsou postavené na blockchainu, je totiž spousta těch, které nedávají velký smysl a nemají do budoucna žádný přínos,“ uvádí Maloux.

REKLAMA

O tom, kdo z přihlášených do akcelerátoru vstoupí, rozhoduje šest lidí. Vedle Malouxe a Nikoly Rafaje ze StartupYardu také zástupce ze startupu Tatum, další z investiční společnosti DEPO Ventures a dva lidé z Purple Ventures. Všechny jmenované firmy se na vzniku akcelerátoru podílely.

Maloux popisuje, že trvá zhruba pět hodin, než se o přijetí startupu rozhodne. Jde o sérii šesti rozhovorů, každý z nich trvá půl hodiny až hodinu. „Tu práci už děláme 12 let. Víme, co hledáme, co chceme slyšet a co naopak nechceme slyšet. Specializujeme se na startupy v rané fázi, mnohé z nich ještě ani nemají svůj produkt dokončený. Musíme se spolehnout na své zkušenosti,“ přibližuje Maloux.

 

Akcelerátor nasměruje startupy k byznysu

Startupy se mohou do akcelerátoru dál hlásit. Program nemá jasně stanovený konec a práce na projektech je individuální. Podmínkou je, aby jejich produkt či aplikace byla postavená na technologii blockchain. Nemusí to být nutně ta od Tatumu. Podle Rafaje dál přichází v průměru jedna až dvě přihlášky denně.

REKLAMA

„Čekáme, že během letošního roku přijde kolem pěti set přihlášek. Tohle množství je důkazem, že to v kryptoprostoru nepřetržitě žije. Byť ještě před pár týdny se objevovaly články, že krypto je mrtvé. Velké množství zakladatelů se snaží aplikovat výhody blockchainu na jejich stávající byznys nebo změnit odvětví, jako jsou vývoj nových aplikací a programů, finance a e-commerce,“ říká Nikola Rafaj ze StartupYardu.

Do akcelerátoru se dostane 10 až 15 startupů, konečné číslo bude záviset na kvalitě přihlášených. Je zcela jedno, z jakého odvětví startupy pocházejí. „Hledáme zajímavá řešení, skutečné problémy. Teď se toho děje hodně například kolem tokenizace aktiv reálného světa, například nemovitostí. Loni se intenzivně mluvilo o NFT,“ dodává Maloux.

Akcelerační program, který probíhá na dálku, má startupy připravit hlavně po byznysové stránce, aby pro svůj právě spuštěný produkt dokázaly najít co nejvíc zákazníků. A přitáhly zájem investorů. Maloux říká, že s lidmi ze startupů se chce bavit o všem kromě technologií. Předpokládá, že vývojáři se v technologii orientují, že  vědí, jak co naprogramovat. Ale mohou tápat v tom, jak řídit firmu nebo jak svůj produkt uvést na trh a jak ho prodat.

„Jsme byznysový akcelerátor. Budeme se startupy pracovat na marketingové a prodejní strategii. Zároveň jim pomůžeme sestavit finanční projekci, pitch deck a také je propojíme s investory. Chceme, aby byli připraveni, až budou před investory vystupovat, až s nimi budou jednat,“ uzavírá Maloux.

Startupy, které se zúčastní programu Tatum Blockchain Accelerator

InvestBay (CZ)

Společnost se pohybuje na rozhraní fintechu a realit. Rozdělí majetek do menších, dosažitelných tokenů, čímž otevírají nemovitosti jako investiční příležitost pro každého, včetně možného podílu na vybraném nájemném. Tokenizované aktivum navíc propojuje s kreditní kartou, která je zajištěna hodnotou podílu v nemovitosti. Investice tedy nezůstává „utopená“ v nemovitosti, kde přináší solidní výnos, ale díky platební kartě je stále likvidní. „Považujeme to za skutečně přelomový produkt. Něco takového by sotva mohlo vzniknout bez blockchainu. Firma má obrovský, globální potenciál. Stojí za ní zkušený tým, zakladatel Daniel Rajnoch už dříve založil mobilní peněženku YourPass,“ říká Maloux.

Dexfin (CZ)

REKLAMA

Vyvíjejí mobilní kryptopeněženku pro koncové uživatele a usnadňují přístup k uloženým kryptoměnám. Nahrazují textové heslo biometrickým přihlášením pro přístup k peněžence. Jde o mobilní aplikaci pro iOS i Android a je v ní možné mít uložené různé kryptoměny. Zároveň poskytuje vysokou úroveň zabezpečení na institucionální úrovni, aniž obětuje decentralizaci. „Je to velmi užitečná aplikace. Řada lidí ztratila přístup ke svým kryptomincím, protože zapomněli své heslo. Není to sice první produkt svého druhu na trhu, ale je to první český produkt. Zakladatel Kamil Brejcha pracoval pro SatoshiLabs, kteří stojí za bitcoinovou hardwarovou peněženkou Trezor,“ uvádí Maloux.

CO2IN (CZ)

Firma tokenizuje uhlíkové kredity a emisní povolenky. Každý, kdo si stáhne mobilní aplikaci, může jednoduše kupovat povolenky. Existuje však i sekundární trh, kde je možné povolenky prodávat. Povolenky si nemusejí kupovat jen velké podniky, ale díky aplikaci CO2IN i jednotlivci. „Zakladatel Jan Palaščák se přes 15 let zabývá decentralizací, dekarbonizací a demokratizací energetiky. Vrhl se i na blockchain a uvědomil si, že s jeho technologií dokáže něco, co by jinak nebylo možné,“ shrnuje Maloux.

Fungies.io (Polsko)

Firma spustila no-code platformu pro nezávislá herní studia, která si mohou zajistit dodatečný příjem prodejem virtuálních aktiv ve svých hrách. Studia si díky Fungies.io mohou spustit vlastní obchod i sekundární trh pro tyto doplňky přímo ve své hře a vyhnout se placení provize velkým platformám, jako je Steam. „Je to extrémně užitečná platforma. Umožňuje vývojářům her, aby se soustředili na to, v čem jsou dobří. Tedy na vytváření zajímavých a propracovaných her. Využití Fungies.io by se dalo přirovnat k takovému Shopify pro herní studia,“ vysvětluje Maloux.

Insaaph Capital (Velká Británie, Jižní Afrika)

Drobní investoři mají v Africe špatný přístup k investičním příležitostem či spořicím produktům, trh je velmi omezený. A proto mnoho Afričanů investuje do kryptoměn. Insaaph Capital cílí na africký trh a buduje platformu, která do Afriky přinese kapitál. „V zásadě jde o crowdfunding, který pomůže různým typům projektů v Africe sehnat financování. Zaměřuje se na technologie, alternativy a subsaharskou Afriku. Na druhé straně je řada drobných investorů z celého světa, kteří nemají na tento trh přístup. Insaaph Capital tyto dvě skupiny propojuje prostřednictvím tokenizace,“ říká Maloux.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *