CZK/€ 25.295 -0,24%

CZK/$ 24.093 -1,01%

CZK/£ 30.315 -0,49%

CZK/CHF 27.125 -0,57%

22. 02. 2016

0 komentářů

Tempo hospodářského růstu eurozóny kleslo na nejnižší úroveň od loňského ledna

 


 

Zpomalení tempa růstu ekonomické aktivity je dle tohoto průzkumu patrné napříč eurozónou. V Německu, ve Francii a i ve zbytku eurozóny.

Pokud se signály o zpomalení tempa růstu ekonomiky eurozóny naplní, půjde o negativní zprávu také pro středoevropský region, jehož ekonomiky a zejména pak průmysl jsou na hospodářskou situaci v eurozóně citlivé

Kompozitní PMI indikátor pro eurozónu se v únoru zhoršil výrazněji, než se čekalo, a na úrovni 52,7 je nejslabší od ledna 2015. Kompozitní PMI indikátor je kompatibilní s mezičtvrtletním růstem HDP eurozóny na úrovni 0,3 % a zhoršující se signály ohledně objednávek naznačují, že indikátory PMI pro eurozónu zůstanou na relativně slabých úrovních i v březnu. Pokud by HDP eurozóny vykázal za letošní první čtvrtletí mezikvartální růst 0,3 %, bylo by to stejné tempo, jež bylo zaznamenáno v předchozích dvou čtvrtletích, což by samo o sobě nepředstavovalo problém. Nepříznivou zprávou ovšem je, že se kompozitní PMI indikátor zhoršil druhý měsíc v řadě a zhoršení hlásí také indikátory mapující vývoj nových objednávek, a to jak v průmyslu, tak ve službách.

V případě Německa hlásí indikátory PMI nejslabší růst hospodářské aktivity za uplynulých sedm měsíců, v případě německého zpracovatelského průmyslu se pak v únoru růst aktivity téměř zcela zastavil. Data z německého průmyslu byla v závěrečném čtvrtletí loňského roku smíšená: silný mezičtvrtletní nárůst objednávek, zároveň ale propad výroby, pro české průmyslové výrobce bude proto velmi důležité, jakým směrem se situace v německém průmyslu bude ubírat dále. Bude-li stagnace či dokonce pokles aktivity v německém průmyslu přetrvávat, začneme to pociťovat i na datech o tuzemském průmyslové výrobě a zakázkách.

Únorový průzkum PMI zároveň hlásí absenci cenových tlaků v ekonomice eurozóny, což je dalším signálem pro Evropskou centrální banku, aby na svém březnovém zasedání dále povolila šrouby své měnové politiky.

REKLAMA

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *