CZK/€ 25.295 -0,24%

CZK/$ 24.093 -1,01%

CZK/£ 30.315 -0,49%

CZK/CHF 27.125 -0,57%

12. 09. 2012

0 komentářů

Trendy v oblasti čínských zahraničních akvizic a fúzí: investice do energetiky a západní Evropa jako primární cílový trh

 


 

„Střední a východní Evropa je sice v naší zprávě zmiňovaná, ale je třeba si přiznat, že není pro čínské investory prioritou. Přesto se českým podnikům při jejich exportních aktivitách v Číně v rámci strategii podporované českou vládou mohou naskytnout příležitosti nalezení potřebného kapitálu. Nejen pro umisťování českých výrobků a služeb v Číně, ale i pro umisťování čínského kapitálu u nás je potřeba vyvíjet aktivní vzdělávací a vysvětlovací práci – a to nejen ze strany vládních institucí, ale i z privátní sféry,“ říká vedoucí partner pražské kanceláře Squire Sanders, Radek Janeček.

Nejdůležitější zjištění dle zprávy jsou následující:

  • Mezi cílovými sektory dominují energetika a přírodní zdroje (30 % z objemu transakcí a 70 % z hodnoty transakcí) následované chemickým a zpracovatelským průmyslem (21 % z objemu transakcí a 11 % z hodnoty transakcí.
  • Přesun původu investorů z Hongkongu do pevninské Číny, která zaznamenala významný nárůst v počtu nakupujících (58 %) a největší podíl na hodnotě transakcí (65 %) od roku 2009.
  • Co se týká hodnoty transakcí, jako cílový trh dominuje Severní Amerika (s podílem 35 %), jejímiž největšími lákadly jsou společnosti působící v oblasti těžby a zpracování ropy a zemního plynu.
  • Co se týká objemu transakcí, je nejoblíbenějším cílovým trhem západní Evropa, s téměř třetinovým podílem (29 %) na celkovém objemu transakcí v roce 2011; co do počtu transakcí patří první příčka průmyslovým a chemickým společnostem (29 %), které ovšem v hodnotě transakcí předběhl energetický sektor (podílející se celkem 61 % oproti 18 %).
  • Počet transakcí v oblasti akvizic a fúzí v západní Evropě vzrostl v roce 2012 na 48 (200% nárůst od roku 2005) a transakce dosáhly v roce 2011 hodnoty 25 miliard USD, dvacetinásobek oproti hodnotě v roce 2009; vzrostla také průměrná hodnota transakce ze 193 milionů USD v roce 2005 na přibližně 500 milionů USD v roce 2010 a 2011.
  • Co se jednotlivých zemí týká, na prvním místě se mezi cílovými trhy umístila Austrálie s celkem 32 transakcemi, od roku 2011 do současnosti, v hodnotě 11 miliard USD, zatímco první místo v hodnotě transakcí patří Kanadě – 26,8 miliard USD.
  • V rámci Evropy je daleko největším cílovým trhem Velká Británie (20 transakcí v hodnotě 17,42 miliardy USD), následovaná druhým Německem (18 transakcí  hodnotě 1,73 miliardy USD).

William Downs, celosvětový šéf skupiny Squire Sanders zaměřené na korporátní právo a finance, říká: „Přesun těžiště, co do počtu zájemců, na pevninskou Čínu odráží neutuchající hlad ČLR po surovinách, nových distribučních kanálech, duševním vlastnictví a nových technologiích. Zahraniční akvizice a fúze Číny v posledních několika letech se vyznačují neustále většími a odvážnějšími transakcemi; v roce končícím v červnu 2012 přesáhlo hodnotu 1 miliardy USD celkem 22 transakcí, z nichž největší byla akvizice Northumbrian Water ze strany Cheung Kong Infrastructure Group v hodnotě 7,8 miliardy USD.“

Duncan Maclean, celosvětový šéf skupiny zaměřené na energetický průmysl a zdroje, komentuje důležitost energetického sektoru takto: „Energetická bezpečnost je pro největšího spotřebitele energie na světě klíčovou záležitostí, a tak největším motivací aktivit Číny v oblasti akvizic a fúzí je potřeba zajistit dodávky surovin, které průmyslová výroba a rozvoj infrastruktury vyžadují. Největší akvizice skupiny Sinopec v Brazílii, Kanadě a Spojených státech za poslední rok a nejnovější zacílení společnosti CNOOC (China National Offshore Oil Corporation) na firmu Nexen působící v oblasti těžby z ropných písků představují obrovské transakce, ovšem také ukazují rostoucí zájem Číny o investice do nekonvenčních zdrojů energie. Nevyhnutelně tak z perspektivy energií a zdrojů nepřekvapuje, že právě Austrálie a Kanada jsou pro čínské akvizice dvěma nejdůležitějšími zeměmi na světě.“

Mao Tong, partner kanceláře Squire Sanders v Hongkongu dodává: „Dvanáctá pětiletka čínské vlády (2011–2015) klade důraz na nové zdroje energií, takže potřeba získání technologií a know-how k využití čínských hloubkových nalezišť břidlicového plynu i nadále zachová zájem Číny o americké a kanadské společnosti, které jsou uznávanými lídry v této oblasti. Nová pětiletka také zdůrazňuje důležitost domácí spotřeby – takže vydělávání na měnící se demografii a spotřebních modelech v rámci čínského domácího trhu bude zajisté také podnětem pro rostoucí zahraniční akvizice a fúze v oblasti spotřebního zboží.“

REKLAMA

„Údaje v naší zprávě,“ říká Mao Tong, „již ukazují zvyšující se zájem čínských společností v oblasti spotřebního a zejména luxusního zboží. Koneckonců největší zahraniční čínskou akvizicí v první polovině tohoto roku byla akvizice AMC Entertainment, amerického řetězce kin, ze strany Dalian Wanda Group v hodnotě 2,6 miliardy USD a také dosud největší akvizice ve zpracovatelském a chemickém průmyslu v roce 2012 měla silný spotřebitelský nádech – šlo o koupi italského výrobce luxusních jachet Ferretti ze strany společnosti Shandong Heavy Industry.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Čínské akcie zůstávají atraktivní i přes nedávnou korekci cen

V posledních týdnech se do popředí mediálního zájmu dostal vývoj na čínském akciovém trhu, který je naprosto bezprecedentní. Od svých minim si hlavní index Hang Seng Index připsal asi už 30% zhodnocení. Akcie táhly nahoru zejména spekulace o fiskální podpoře tamní ekonomiky, která si prochází dlouhodobější deflací.

Text: Redakce

14. 10. 2024

Čínské akcie po vládní podpoře neskutečně rostou

Nemovitostní krize, slabé spotřebitelské výdaje, deflace, stárnutí populace, zátahy režimu proti byznysmenům, geopolitické napětí, riziko nových cel ze strany USA… Vše rázem zapomenuto. Čínské akcie mají za sebou nejlepší týden od roku 2008 a i do tohoto vstoupily velkolepě. Podle amerických miliardářů i bank Goldman Sachs či […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *