CZK/€ 25.135 -0,10%

CZK/$ 24.176 +0,16%

CZK/£ 30.308 +0,14%

CZK/CHF 26.661 -0,45%

12. 09. 2012

0 komentářů

Trendy v oblasti čínských zahraničních akvizic a fúzí: investice do energetiky a západní Evropa jako primární cílový trh

 


 

„Střední a východní Evropa je sice v naší zprávě zmiňovaná, ale je třeba si přiznat, že není pro čínské investory prioritou. Přesto se českým podnikům při jejich exportních aktivitách v Číně v rámci strategii podporované českou vládou mohou naskytnout příležitosti nalezení potřebného kapitálu. Nejen pro umisťování českých výrobků a služeb v Číně, ale i pro umisťování čínského kapitálu u nás je potřeba vyvíjet aktivní vzdělávací a vysvětlovací práci – a to nejen ze strany vládních institucí, ale i z privátní sféry,“ říká vedoucí partner pražské kanceláře Squire Sanders, Radek Janeček.

Nejdůležitější zjištění dle zprávy jsou následující:

  • Mezi cílovými sektory dominují energetika a přírodní zdroje (30 % z objemu transakcí a 70 % z hodnoty transakcí) následované chemickým a zpracovatelským průmyslem (21 % z objemu transakcí a 11 % z hodnoty transakcí.
  • Přesun původu investorů z Hongkongu do pevninské Číny, která zaznamenala významný nárůst v počtu nakupujících (58 %) a největší podíl na hodnotě transakcí (65 %) od roku 2009.
  • Co se týká hodnoty transakcí, jako cílový trh dominuje Severní Amerika (s podílem 35 %), jejímiž největšími lákadly jsou společnosti působící v oblasti těžby a zpracování ropy a zemního plynu.
  • Co se týká objemu transakcí, je nejoblíbenějším cílovým trhem západní Evropa, s téměř třetinovým podílem (29 %) na celkovém objemu transakcí v roce 2011; co do počtu transakcí patří první příčka průmyslovým a chemickým společnostem (29 %), které ovšem v hodnotě transakcí předběhl energetický sektor (podílející se celkem 61 % oproti 18 %).
  • Počet transakcí v oblasti akvizic a fúzí v západní Evropě vzrostl v roce 2012 na 48 (200% nárůst od roku 2005) a transakce dosáhly v roce 2011 hodnoty 25 miliard USD, dvacetinásobek oproti hodnotě v roce 2009; vzrostla také průměrná hodnota transakce ze 193 milionů USD v roce 2005 na přibližně 500 milionů USD v roce 2010 a 2011.
  • Co se jednotlivých zemí týká, na prvním místě se mezi cílovými trhy umístila Austrálie s celkem 32 transakcemi, od roku 2011 do současnosti, v hodnotě 11 miliard USD, zatímco první místo v hodnotě transakcí patří Kanadě – 26,8 miliard USD.
  • V rámci Evropy je daleko největším cílovým trhem Velká Británie (20 transakcí v hodnotě 17,42 miliardy USD), následovaná druhým Německem (18 transakcí  hodnotě 1,73 miliardy USD).

William Downs, celosvětový šéf skupiny Squire Sanders zaměřené na korporátní právo a finance, říká: „Přesun těžiště, co do počtu zájemců, na pevninskou Čínu odráží neutuchající hlad ČLR po surovinách, nových distribučních kanálech, duševním vlastnictví a nových technologiích. Zahraniční akvizice a fúze Číny v posledních několika letech se vyznačují neustále většími a odvážnějšími transakcemi; v roce končícím v červnu 2012 přesáhlo hodnotu 1 miliardy USD celkem 22 transakcí, z nichž největší byla akvizice Northumbrian Water ze strany Cheung Kong Infrastructure Group v hodnotě 7,8 miliardy USD.“

Duncan Maclean, celosvětový šéf skupiny zaměřené na energetický průmysl a zdroje, komentuje důležitost energetického sektoru takto: „Energetická bezpečnost je pro největšího spotřebitele energie na světě klíčovou záležitostí, a tak největším motivací aktivit Číny v oblasti akvizic a fúzí je potřeba zajistit dodávky surovin, které průmyslová výroba a rozvoj infrastruktury vyžadují. Největší akvizice skupiny Sinopec v Brazílii, Kanadě a Spojených státech za poslední rok a nejnovější zacílení společnosti CNOOC (China National Offshore Oil Corporation) na firmu Nexen působící v oblasti těžby z ropných písků představují obrovské transakce, ovšem také ukazují rostoucí zájem Číny o investice do nekonvenčních zdrojů energie. Nevyhnutelně tak z perspektivy energií a zdrojů nepřekvapuje, že právě Austrálie a Kanada jsou pro čínské akvizice dvěma nejdůležitějšími zeměmi na světě.“

Mao Tong, partner kanceláře Squire Sanders v Hongkongu dodává: „Dvanáctá pětiletka čínské vlády (2011–2015) klade důraz na nové zdroje energií, takže potřeba získání technologií a know-how k využití čínských hloubkových nalezišť břidlicového plynu i nadále zachová zájem Číny o americké a kanadské společnosti, které jsou uznávanými lídry v této oblasti. Nová pětiletka také zdůrazňuje důležitost domácí spotřeby – takže vydělávání na měnící se demografii a spotřebních modelech v rámci čínského domácího trhu bude zajisté také podnětem pro rostoucí zahraniční akvizice a fúze v oblasti spotřebního zboží.“

REKLAMA

„Údaje v naší zprávě,“ říká Mao Tong, „již ukazují zvyšující se zájem čínských společností v oblasti spotřebního a zejména luxusního zboží. Koneckonců největší zahraniční čínskou akvizicí v první polovině tohoto roku byla akvizice AMC Entertainment, amerického řetězce kin, ze strany Dalian Wanda Group v hodnotě 2,6 miliardy USD a také dosud největší akvizice ve zpracovatelském a chemickém průmyslu v roce 2012 měla silný spotřebitelský nádech – šlo o koupi italského výrobce luxusních jachet Ferretti ze strany společnosti Shandong Heavy Industry.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Čínské akcie zůstávají atraktivní i přes nedávnou korekci cen

V posledních týdnech se do popředí mediálního zájmu dostal vývoj na čínském akciovém trhu, který je naprosto bezprecedentní. Od svých minim si hlavní index Hang Seng Index připsal asi už 30% zhodnocení. Akcie táhly nahoru zejména spekulace o fiskální podpoře tamní ekonomiky, která si prochází dlouhodobější deflací.

Text: Redakce

14. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *