1/ Nesmyslné nákupy na předváděcích akcích
O peníze můžete přijít prostřednictvím rafinovaných fíglů, které s oblibou využívají pořadatelé různých předváděcích akcí s obědem zdarma, výletů za historií nebo kulinářských zážitků. Dobře si rozmyslete, zda vám stojí účast na podobné akci zato a chcete kupovat standardní zboží za velice nadstandardní ceny. Například sadu hrnců, kterou pořídíte v běžném obchodě za 4 tisíce, si z předváděcí akce odnesete za 20 tisíc korun. A ještě s dobrým pocitem, že jste ušetřili, protože vám nabídli padesáti procentní slevu. Nenechte si proto namluvit, že taková koupě je výhodná. I když přijmete pozvání na oběd zdarma, věřte, že vás to k ničemu nezavazuje. Dávejte si pozor i na podepisování kupní smlouvy. Můžete se dostat do situace, kdy se nevědomky vzdáte práva na vrácení peněz ve lhůtě 14 dnů od jeho zakoupení. Na pořadatele předváděcích akcí, které jsou zaměřené především na seniory, si posvítila i Česká obchodní inspekce. Inspektoři za loňský rok navštívili 241 akcí a porušení povinností prokázali u téměř 70 % kontrolovaných. Mezi nejčastější prohřešky patřily nekalé obchodní praktiky a neposkytování řádných informací o podmínkách reklamačního řízení.
2/ Pochybné inzeráty na práci z domova
V současné době je stále rozšířenější práce z domova, kterou nabízí řada zaměstnavatelů jako vítaný firemní benefit. Na druhou stranu se na internetu objevují pochybné nabídky, které míří především na maminky na mateřské dovolené, osoby se zdravotním postižením a dlouhodobě nezaměstnané. Dejte si pozor zejména na inzeráty, které slibují nepřiměřené vysoké finanční odměny v řádech desítek tisíc korun za jednoduchou administrativní práci. Pravděpodobně se nebude jednat o seriózní firmu. Navíc zde existuje reálné riziko, že vás zaměstnavatel vyzve k zaplacení registračního poplatku a poté bude vyžadovat úhradu dalších a dalších manipulačních a jiných poplatků za zaslání podrobnějších informací o práci nebo pracovních podmínkách. Nechcete přece zaměstnavateli platit za to, že u něj můžete pracovat. „Solidní nabídka na práci z domova by měla obsahovat konkrétní popis práce, její rozsah, dobu výkonu i konkrétní finanční odměnu. Seriózní firma v inzerátu uvádí svoji adresu, nikoli poštovní schránku. Problém by neměla představovat ani osobní schůzka v kanceláři firmy. Pokud uvidíte jeden stůl a prázdné šanony, raději nabídku odmítněte,“ doporučuje Ondřej Hlaváček, specialista na problematiku lidských zdrojů ze společnosti Neumann & Partners.
3/ Podezřelé telefonické nabídky na rychlé zbohatnutí
REKLAMA
Na vaši peněženku si brousí zuby také nepoctiví obchodníci s cennými papíry. Na jejich triky každoročně naletí tisíce obyčejných Čechů, kteří si nechali vnutit nabídku na rychlé zbohatnutí. Poté přišli o celoživotní úspory. Na začátku šílených finančních kotrmelců často bývá nevinný telefonát s otázkou: „Chcete zbohatnout rychle a bez velkého rizika? My vám ukážeme jak.“ Zhruba toto vám bude slibovat vychytralý obchodník, který se snaží noblesním a seriózním hlasem zakrýt praktiky vlezlého podomního prodejce. „Obchodníka s cennými papíry si proto nejdříve dobře prověřte a zkontrolujte jeho licenci, kterou mu udělila Česká národní banka. Dobře si rovněž rozmyslete, zda je zhodnocení peněz na kapitálovém trhu tím pravým způsobem zrovna pro vás. Buďte soudní a nenechte se nalákat k investování na kapitálovém trhu, pokud nejste v této oblasti kovanými odborníky,“ doporučuje Pavel Kočalka, jednatel společnosti KLV Consulting, která pomáhá poškozeným investorům s narovnáním škod, které jim vznikly mimo jiné i v důsledku zanedbání odborné péče ze strany nepoctivých obchodníků s cennými papíry.