CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

05. 02. 2024

0 komentářů

Umělá inteligence pomáhá předcházet fatálnímu poškození zraku

 

Umělá inteligence nyní přichází ze všech stran, a i v oftalmologii je nyní velkým trendem. V Očním centru Praha (OCP) se snažíme neustále přinášet pacientům nové metody a technologie tak, abychom jim poskytovali skutečně nejmodernější léčbu. Proto se i v oblasti umělé inteligence již několik let spolupodílíme na vývoji softwaru s umělou inteligencí Aireen.

Loading



 

V současné době se umělá inteligence v očním lékařství využívá především jako screeningová metoda pro zachycení patologií sítnice, zejména diabetických změn a změn charakteru degenerací makuly. Do budoucna by ale AI mohla pomáhat odhalovat například i Alzheimerovu chorobu a další civilizační choroby.

Oční centrum Praha se spolupodílí na vývoji umělé inteligence Aireen, která slouží především k diagnostice diabetické retinopatie.

„Jedná se o software, který využívá schopnosti tzv. hlubokého učení a dokáže sám z fotky očního pozadí vyhledat patologie, jako jsou krvácení, otoky či cévní patologie. Nejedná se pouze o vyhledání patologie, ale jde i o určení tíže poškození a akutnosti zásahu lékaře. Jinak řečeno, v případě pozitivního výsledku screeningu pomocí AI je pacientovi doporučena návštěva specialisty, tedy očního lékaře, vysvětluje MUDr. Dana Fillová, vedoucí lékařka aplikačního a vitreoretinálního centra OCP.

Lidí s diabetem přibývá

Počet pacientů s diabetem v České republice se blíží milionu osob a rozvoj onemocnění diabetickou retinopatií se týká asi 15 % z nich. Diabetici by tak měli podstupovat preventivní oční vyšetření každý rok.

REKLAMA

K očním specialistům se ale v současné době dostává jen malé procento z nich a potýkáme se tak s tzv. podléčenou populací diabetiků. Mezi důvody, proč diabetici pravidelné prohlídky neabsolvují, patří dlouhé termíny objednání na oční vyšetření a jeho časová náročnost.

A právě zde by umělá inteligence měla pomoci. Zaprvé se jedná se o screeningovou metodu, která umožní včasný záchyt patologie na co největším vzorku pacientů bez nutnosti návštěvy očního specialisty. A zadruhé se jedná o prakticky velice rychlou metodu, kdy se pacient podívá do přístroje, který vyfotí oční pozadí a v řádu sekund vyhodnotí výsledek. Je to tedy neinvazivní, bezbolestné a rychlé vyšetření.

Umělá inteligence pomáhá

„Využití umělé inteligence je tedy především u praktických lékařů a diabetologů pro prvotní záchyt tohoto onemocnění. Do budoucna by se tak mohlo předcházet pozdní diagnostice i fatálnímu poškození zraku a zároveň by se zvýšila dostupnost péče pro pacienty s diabetickou retinopatií. Díky umělé inteligenci by se k očním specialistům dostali pouze pacienti, kteří odbornou péči skutečně potřebují,“ sděluje paní doktorka Fillová.

V současné době je vyšetření pomocí Aireen hrazeno diabetikům v rámci zdravotního pojištění, a to jednou ročně. Screening pomocí Aireen je určen všem diabetikům, kteří dosud nemají diagnostikovanou diabetickou retinopatii.

„Aireen se stala prvním českým registrovaným zdravotnickým prostředkem založeným na umělé inteligenci. Pro nás všechny je obrovský úspěch, že byl screening diabetické retinopatie zařazen do úhrad zdravotních pojišťoven. Jsme třetí zemí na světě,“ říká Matěj Adam, CEO společnosti Aireen, a dodává: „Věřím, že ve zdravotnictví je řada oblastí, které by umělá inteligence mohla zrychlit a zpřesnit. Stojíme na prahu nové éry.“

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Nerovnoměrný vývoj: Investice do umělé inteligence v Evropě a USA

V posledních letech jsme svědky rapidního vzestupu technologie umělé inteligence (AI) a jejího vlivu na globální ekonomiku. Vývoj v oblasti AI zásadním způsobem mění to, jakým společnosti, průmyslová odvětví a dokonce i státy pracují. Skutečností je, že investice do umělé inteligence v Evropě zpomalují, zatímco v USA […]

Text: Filip Kučera

31. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *