CZK/€ 25.295 +0,26%

CZK/$ 24.672 -0,26%

CZK/£ 30.012 +0,10%

CZK/CHF 26.915 -0,30%

13. 07. 2023

0 komentářů

UNIQA: Rizika spojená s letními outdoorovými sporty

 

Letní prázdniny a dovolená jsou pro mnohé z nás nerozlučně spojeny se sportovními a pohybovými aktivitami, kterým se věnujeme v tuzemsku i v zahraničí. Ze škodních statistik vyplývá, že je to období zvýšeného počtu úrazů. Přinášíme výčet nejčastějších sportovních karambolů a současně také recept, jak se pro takový případ správně předem zabezpečit pojištěním.

Loading



 

Nejnebezpečnější sporty pro muže a pro ženy

Asi nepřekvapí, že nejzrádnější rekreační sportovní aktivitou pro muže je kopaná. Té se věnuje opravdu nejvíce aktivních jedinců a vzhledem k tradici jsou to ve velké většině chlapci a pánové ve všech věkových kategoriích. Zastoupení kopané ve sportovních úrazech vzniklých ve volném čase je více než pětina. Žen a dívek pojištěných v UNIQA pro případ úrazu a zraněných při rekreačním fotbálku registrujeme každý rok jen opravdu pár.

Naopak typickým nejčastějším zraněním ženského pokolení je lyžování a snowboarding (podíl asi 40 %). S nimi si ale během léta starosti dělat nemusíme. Dalšími v pořadí jsou cyklistika a in-line bruslení, což jsou odvětví, která se týkají jak mužů, tak i žen.

U fotbalu trpí nejčastěji dolní končetiny – kolena a kotníky, případně dojde ke zlomeninám, U cyklistiky a in-line bruslení jsou typické i úrazy rukou a obličeje nebo hlavy. Relativně četné jsou i zlomeniny klíčních kostí.

REKLAMA

Masovému rozšíření cyklistiky a in-line bruslení výrazně napomohl technologický pokrok i budování účelových stezek. Zlepšily se i ochranné pomůcky: dobrá přilba dokáže zabránit až 80 % fatálních zranění hlavy, vyztužené chrániče tlumí nárazy namáhaných kloubů. To ale na druhou stranu svádí k nebezpečnějším „kouskům“ v terénu a při sjezdech. Elektrokola pomáhají zdolat kilometry i těm, kdo nemají takovou fyzičku; ta však může citelně chybět při ovládání těžkého stroje.

V posledních letech registruje UNIQA zvýšení počtu úrazů při sjezdech na kolech nebo koloběžkách, protože přibývá i tras pro tento sport. Spolu s přilehlými půjčovnami vybavení to láká i netrénované jedince, kteří se snáze zraní. Často dochází i ke kolizím cyklistů a in-line bruslařů s chodci. UNIQA registruje několik případů, kdy jezdec srazil chodce, který byl při nárazu těžce zraněn, a dokonce upadl do bezvědomí. Nezřídka viník z místa ujede, aniž by poskytl postiženému pomoc. Potom záleží na tom, jak rychle dorazí na místo zdravotníci. Několik klientů UNIQA z takové srážky čelí doživotním následkům v invalidním důchodu.

Voda je živel

Česká populace miluje sjíždění řek. Četné půjčovny na různých řekách s pohodlnými službami ještě umocňují zájem o plavbu na kánoích nebo na raftech. Období červen až září je hlavní vodáckou sezónou. Ale voda je živel, a proto pohyb na ní má svá pravidla.

Základem je dostatečná a vhodná výbava každého vodáka. V současné době si většina zájemců vybírá potřebné věci v půjčovnách. U vesty a přilby není důležité jen je „mít“, ale také je správně nasadit a upevnit: přilbu pod bradou a nesmí na hlavě volně „kloktat“. Vesta musí velikostí i výtlakem odpovídat a je potřeba dotáhnout všechny upínací prvky, aby správně seděla a v případě nouze dotyčnému opravdu pomohla. Zejména u dětí je nezbytné vše překontrolovat a přitáhnout. Jinak hrozí, že jim vesta vyjede nahoru na hlavu nebo se z trupu uvolní, což naopak záchranu z vody ztěžuje. Je-li vesta nová, určitě se vyplatí ji napřed vyzkoušet „v akci“, tedy přímo ve vodě, zda děcko nese tak, jak má – tedy udržuje ho nad hladinou a tlačí mírně na záda. Rozhodně se nedoporučují pomůcky vhodné na koupaliště – nafukovací kruhy nebo křidélka apod. V lodi je dobré mít po ruce záchranný házecí pytlík. Jeho použití je jednoduché a v prekérních situacích může zachraňovat životy.

REKLAMA

Pozornost je nutné věnovat vhodnému obutí tak, aby drželo na noze pevně. Nikdy nelze splouvat řeky naboso.

Před každým složitějším úsekem, například většími peřejemi, překážkou v cestě a zejména před každým jezem je třeba se s úsekem předem seznámit a nevjíždět do něj předtím, než si ho posádka prohlédne. Rozhodně je nutné rovněž zachovávat odstup od dalších lodí. V Česku je na 150 nebezpečných jezů a propustí, na nichž se ročně utopí několik osob. Zpravidla jsou dnes osazeny výstražnými cedulemi a pokyny, jak se u nich chovat. Řada z nich je už také vybavena záchrannými prostředky: speciálními plovoucími podkovami a házecími lany. Vyplatí se raději jez přenést a nastoupit do lodě zase pod ním. „Není žádná ostuda být opatrný,“ nabádá veřejnost naše legenda vodního slalomu Štěpánka Hilgertová.

Lidé rovněž nemívají představu, co následuje, když se loď v peřejích nebo na prudší vodě převrhne. A to je může překvapit. Mnozí instruktoři doporučují si takovou situaci vyzkoušet nanečisto a záměrně, aby posádka věděla, jak člověka zaskočí studená voda, jak rychle může uplavat pádlo nebo výbava a jak udržet loď plnou vody a následně ji zase zprovoznit. Taková instruktáž je povinnou první součástí celého zážitku v řadě zemí v Evropě. Rovněž je třeba znát pravidla pro záchranu osob v prudkých peřejích a kamenitém řečišti s rychle tekoucí vodou: doporučuje se neklást vodě odpor, nechat se nést na plovací vestě, pouze manévrovat v proudu nohama napřed a snažit se dosáhnout břehu až pod nejprudším úsekem, aby člověka nezranily kameny nebo aby neztratil obuv.

Rekreační a méně zdatní vodáci by se nikdy neměli pouštět na toky s vysokým stavem vody, a na rozvodněné by neměl vyrážet nikdo.

Opatrnosti není nikdy dost ani při běžném koupání a plavání v rybníku nebo řece. Nikdo by neměl chodit do vody sám. Češi se považují za zdatné plavce, a proto jdou často až na hranu svých schopností. Současně často nerespektují místní pravidla a výstražné značení. Proto jich také utone v průměru mnohem více než třeba v populaci některých přímořských zemí.

Nové sporty

Z moderních oblíbených sportů jsou nejnebezpečnější dva. Prvním z nich jsou trampolíny. Ty se začaly v posledním desetiletí masově objevovat nejen v soukromých zahradách, ale také ve venkovních tělocvičnách (streetworkout) v parcích nebo na koupalištích, u hotelů a restaurací. Nejčastějšími úrazy jsou pohmožděniny, zlomeniny zápěstí, kotníků a poranění loketních kloubů. Je ale potřeba upozornit na skutečnost, že kromě toho má UNIQA ve svých statistikách už více závažných poranění páteře, z nichž některá skončila ochrnutím dolních končetin.

Druhým moderním sportem mladých je parkour provozovaný zejména mládeží mezi domy, na ulicích a prostranstvích. Typickým znakem je většinou absence ochranných pomůcek nebo zabezpečených dopadových ploch, takže úrazů z tohoto pouličního sportu přibývá, bohužel zejména mezi dětmi a mladistvými. Nejzávažnější jsou úrazy hlavy a páteře.

REKLAMA

Úrazové pojištění

Úrazové pojištění kryje zranění vzniklá ve volném čase v domácnosti, na cestách nebo právě při rekreačním sportu. Lze ho sjednat zvlášť, anebo v rámci životního pojištění. Pro organizované hromadné akce lze sjednat kolektivní formu (na tábory, pro školní zájezdy apod.).

„Správné úrazové pojištění má krýt zejména závažné úrazy s dlouhou dobou léčení a případnými trvalými následky. Nemá smysl pojišťovat se (obrazně řečeno) na prostou zlomeninu ruky, na niž stačí pár týdnů sádry a za několik měsíců si na ni dotyčný nevzpomene. Úrazové pojištění by mělo pomoci překlenout delší období omezení, případně potřebu přeorganizovat svůj režim nebo upravit si bydlení, je-li poranění vážné a změní-li postiženému i jeho okolí dlouhodobě nebo dokonce trvale další život. Na takové situace by měly být nastaveny i přiměřené pojistné částky, aby v nouzi skutečně pomohly,“ radí Eva Trajboldová, manažerka produktů pojištění osob UNIQA.

Pokud hodláte podnikat sportovní výkony během zahraniční dovolené, nelze zanedbat přiměřené cestovní pojištění s krytím léčebných výloh a asistenční službou. Jde-li o nebezpečnější druhy sportů, mezi něž jsou třeba v UNIQA řazeny via ferrata nebo rafting spadající do náročné kategorie, přístrojové potápění, vodní sporty spojené s létáním nebo vysokohorské túry nad 3 000 m n. m., je třeba si sportování připojistit.

Pozor na požívání alkoholu: platí, že pokud požití alkoholických nápojů nebo omamných látek mělo příčinnou souvislost se vznikem pojistné události nebo s jejím rozsahem, může UNIQA krátit pojistné plnění.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jak se pojistit proti smrti? Zkontrolujte evidenci sociálního zabezpečení i nastavení komerčního pojištění

Pojištění rizika smrti hraje zásadní roli ve finančním plánování. Důležité je u nastavení pojistky vědět, že smrt úrazem nebo konkrétně dopravní nehodou je čistě statisticky okrajová záležitost. Pojištění by tedy mělo krýt všechny příčiny. Dostatečné pojistné krytí je důležité zejména pro OSVČ, kdy při minimalizaci odvodů dochází […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 01. 2025

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *