28. 03. 2023
V aktivním investování se nedaří ani zkušeným investorům. Do roku 2027 budou pasivní fondy v převaze, říká Fondee
Podle Financial Times vložili američtí investoři vloni do pasivních ETF fondů o 9 % více než v roce předchozím a podobný trend zaznamenaly i evropské fondy. A zatímco se těmto fondům daří vyrovnávat výkonnost amerických i evropských trhů, nebo ji dokonce předcházet, aktivně spravované fondy za nimi výrazně pokulhávají. „Poslední roky jen nabírá na obrátkách trend, který začal už před dekádou a půl: ukazuje se, že zlatá doba aktivně spravovaných fondů je pryč. Podle dostupných dat dokonce v roce 2027 budou v menšině. Pokud vám tedy někdo nabízí, že bude aktivně spravovat vaše akcie, je nejspíše lepší volbou pasivní investování,“ komentuje situaci Jan Hlavsa ze startupu Fondee, který v Česku od roku 2020 nabízí na své platformě investice do portfolií složených z ETF.
Základní rozdíl mezi aktivním a pasivním investováním tkví ve výběru cenných papírů do portfolia. Aktivně spravované fondy čile nakupují akcie na základě makroekonomických nebo mikroekonomických analýz ve snaze překonat průměrnou výkonnost trhu (takzvaný index), pasivně spravované fondy (tedy podílové či ETF) se o předběhnutí indexů nesnaží. Naopak výběrem cenných papírů přesně v tom poměru, v jakém jsou zahrnuty na trhu, dosahují konstantních výnosů srovnatelných s hodnotami daných indexů.
„Jen za posledních 10 let nedosáhlo očekávaných hodnot indexu S&P Europe 350 až 87,8 % aktivně spravovaných fondů, zatímco hodnoty ETF je kopírovaly nebo dokonce předčily. Ještě o něco méně lichotivá jsou data z USA: tam za posledních 15 let 93,4 % aktivně spravovaných fondů nedosáhlo výnosu srovnatelného s indexem S&P500 vůbec,“ uvádí Hlavsa. „Tato čísla jasně dokazují, že z dlouhodobého hlediska je investování do pasivně spravovaných fondů výhodnější,“ vysvětluje.
Soumrak poradců se blíží
Situaci si uvědomují i samotné fondy. Podle globální analytické firmy ISS Market Intelligence bude v roce 2027 většina spravovaných fondů v Americe spravována pasivně. „Je to logické. Když nedokážou trh předběhnout zkušení manažeři těchto fondů, nemá smysl aktivně investovat, zejména pokud chcete investovat dlouhodobě – trhy jednoduše rostou samy,“ tvrdí zakladatel Fondee.
Právě Fondee, které manželé Hlavsovi před lety založili, nabízí možnost ukládat peníze do akcií a dluhopisů přes burzovně obchodované fondy ETF. Investice jsou tak rozložené např. mezi akcie největších amerických firem nebo mezi státní dluhopisy. Registrace probíhá online a bez zbytečných prostředníků, investovat lze už od tisíce korun. Klient si jen vybere typ portfolia a pak už se nemusí o nic starat.