04. 04. 2013
Subjekty:
V březnu vstoupil do II. pilíře stejný počet lidí jako v únoru
„Už prodeje z průběhu měsíce ukazovaly, že na konci března se bude počet klientů ve II. pilíři pohybovat mezi 20 a 25 tisíci,“ komentuje výsledky prezident Asociace penzijních fondů a generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti Karel Svoboda. „Lidé se často informují na srovnání s ostatními produkty, kde je možné získat státní příspěvek. Když se rozhodují o vytvoření finanční rezervy na stáří, je pro ně důležité, že jim v tomto případě přispěje stát nejvyšší částky. Zajímavé je, že často vnímají II. pilíř jako dobrý doplněk ke stavebnímu spoření.“
Pokud bychom vzali pro zjednodušený příklad člověka s průměrnou mzdou 20 tisíc korun, dostává každý měsíc ve II. pilíři od státu 600 korun (ze svého si bude spořit 400 měsíčně). Za rok tak od státu dostane 7 200 korun, u stavebního spoření je přitom možné získat státní příspěvek maximálně 2 000 korun za rok a ve třetím pilíři u penzijního spoření 2 760 korun ročně.
Jedná se pouze o trochu jiný systém získání státní podpory – zatímco u penzijního připojištění i stavebního spoření stát fakticky posílá lidem státní příspěvky na jejich účty, v tomto případě lidé příspěvek získají tak, že státu pošlou na odvodech o 3 % méně a uloží si je na vlastní účet.
„V 53 % případů uzavírají smlouvy muži a skoro 60 % klientů je mladších 39 let,“ doplňuje zkušenosti Penzijní společnosti České pojišťovny její generální ředitel Tomáš Matoušek. „Největší zájem je zatím o dynamické spoření, kam vstoupilo 59 % klientů.“
REKLAMA
Zdroj dat: Penzijní společnost České pojišťovny