CZK/€ 25.090 -0,10%

CZK/$ 24.343 -0,10%

CZK/£ 29.977 -0,01%

CZK/CHF 26.651 -0,31%

04. 10. 2023

0 komentářů

V ČR se spouští se projekt přesného měření inflačních očekávání

 

Inflační očekávání domácností, významný faktor ovlivňující samotnou inflaci, budou nově modelována na základě propracovaného podrobného šetření. Anglo-americká vysoká škola (AAU) připravila spolu s Fakultou sociálních věd UK a Českou národní bankou (ČNB) projekt, který získal grant Technologické agentury ČR (TAČR) v rámci Programu SIGMA ve výši 2 milionů korun. Na projektu bude pod vedením Jiřího Schwarze ml. pracovat šestičlenný tým ekonomů a dalších výzkumných pracovníků ze všech tří jmenovaných institucí.

Loading



 

„Vývoj inflačních očekávání musí centrální banka pečlivě sledovat. Pokud se tato očekávání začnou od inflačního cíle odchylovat, naznačuje to pokles důvěry ve schopnost centrální banky udržet cenovou stabilitu. Tím roste riziko, že inflace skutečně poroste,“ vysvětlil Jiří Schwarz ml., děkan School of Business Administration na AAU, význam potřeby kvalitní metodiky, dat a jejich zpracování v oblasti inflačních očekávání. „Dosud u nás neexistující detailní šetření tak poskytne výsledky jak k užitku ČNB, tak odborné veřejnosti. Jsem rád, že je AAU v čele této vědecké iniciativy a že i soukromá vysoká škola může vést kvalitní výzkum,“ doplnil Jiří Schwarz ml.

Projekt se umístil na 4. místě pořadí z 379 podaných projektů v rámci této soutěže. TAČR celkem podpořil 68 projektů.‘

Cílem projektu je pomocí výběrového šetření mezi českými domácnostmi získat data a jejich následným zpracováním modelovat inflační očekávání domácností očištěná o idiosynkratické a systematické odchylky. To nynější šetření neumožňují, což významně snižuje jejich použitelnost pro nastavování parametrů měnové politiky. Mezinárodní zkušenosti ukazují, že problémem zjišťování inflačních očekávání domácností je různé chápání pojmu inflace. Při konstrukci dotazníku budou řešitelé vycházet z nového konceptu nepřímého zjišťování inflačních očekávání a použijí kombinaci přímých a nepřímých otázek k získání nevychýlených a srovnatelných odpovědí. Respondenti budou dotazovaní i na míru nejistoty svých odpovědí a plánované změny spotřebitelského chování. Získaná data budou zpracovaná ekonomickými a ekonometrickými metodami a výsledky budou sloužit jako jeden z důležitých vstupů ekonomických expertů České národní banky pro měnověpolitické rozhodování.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Index českého investora CII750: Podílové fondy zakončily rok pozitivní výkonností

Za minulý rok zaznamenal průměrný český investor zhodnocení v podílových fondech 9,01 %. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select. Navzdory turbulentnímu tržnímu prostředí v roce 2024, které ovlivnily zejména významné politické události a změny úrokových sazeb, vykázaly podílové fondy pozitivní […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

07. 01. 2025

Investiční vítězové a poražení v roce 2024 a klíčové trendy pro letošní rok

Rok 2024 byl plný překvapení, od výrazných růstů v technologických sektorech až po bouřlivé výkyvy na komoditních trzích. Výhled na rok 2025 přitom slibuje neméně dramatické změny, zejména ve Spojených státech, kde fiskální a měnová politika bude opět hnacím motorem.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 01. 2025

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *