CZK/€ 25.265 -0,02%

CZK/$ 23.922 -0,16%

CZK/£ 30.359 +0,00%

CZK/CHF 27.138 +0,04%

11. 11. 2022

0 komentářů

Víte, kdo má nárok na sirotčí důchod a co je potřeba splnit pro jeho pobírání?

 

Víte, kdo má nárok na sirotčí důchod, jaké jsou podmínky pro to, aby dítě mohlo pobírat sirotčí důchod a o jakou částku se přibližně jedná?

Loading



 

Žádný rodič nechce nechat své milované dítě na světě samotné. Bohužel, i takové situace se stávají. V některých případech vzniká dětem možnost pobírat sirotčí důchod, který samozřejmě nikdy nemůže život rodiče vynahradit, ale poskytuje dětem alespoň finanční pomoc.

Sirotčí důchod

Sirotčí důchod patří společně s vdovským či vdoveckým důchodem mezi pozůstalostní důchody. Je poskytován nezaopatřeným dětem v důsledku smrti rodičů. V případě smrti obou rodičů, pobírá dítě sirotčí důchod po každém z nich. Sirotčí důchod se vyplácí z českého důchodového systému.

Podrobnosti o sirotčím důchodu se můžete dočíst v zákoně 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v §52 a §53.

Věděli jste, že se nemusíte ztrácet v byrokracii a že komplexní právní služby v oblasti rodinného práva vám může pomoct řešit i advokátní kancelář?

Kdo má nárok na sirotčí důchod?

Na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě:

REKLAMA

  • kterému zemřel rodič,
  • kterému zemřel osvojitel,
  • kterému zemřela osoba, která převzala dítě do nahrazující péče rodičů a dítě na ni bylo v době smrti odkázáno výživou, kterou ze závažných důvodů nemohli zajistit jeho biologičtí rodiče.

Pokud se však děti nachází v pěstounské péči a zemře pěstoun, nárok na pobírání sirotčího důchodu dětem nevzniká.

I zemřelý musí splňovat určité podmínky, aby jeho dítě mohlo pobírat sirotčí důchod

Ano. I zemřelý musí splňovat určité podmínky. Po smrti už toho ale bohužel moc nesplníte, proto je dobré myslet na některé náležitosti a například začít si šetřit na důchod, co nejdřív.

Nárok na sirotčí důchod dítěti vzniká pouze ve chvíli, kdy zemřelý byl poživatelem starobního nebo invalidního důchodu. V ostatních případech musí zemřelý získat během života určitou stanovenou dobu důchodového pojištění. Ta se odvíjí od jeho věku:

  • jde-li o osobu starší 28 let, činí doba důchodového pojištění alespoň 1 rok v období 10 let před smrtí,
  • jde-li o osobu starší 38 let, činí doba důchodového pojištění alespoň 2 roky v období 20 let před smrtí

Další možností, kdy vzniká nárok na pobírání sirotčího důchodu je, pokud rodič dítěte zemřel následkem pracovního úrazu.

Kdy nárok na sirotčí důchod zaniká?

Nárok na sirotčí důchod zaniká například osvojením. Pokud dítěti zemřeli oba rodiče a pobírá tedy 2 sirotčí důchody, po osvojení zaniká nárok na ten sirotčí důchod, který náležel po osobě, kterou osvojitel dítěte nahradil.

Zároveň mějte na paměti, že pozůstalostní důchod tohoto typu mohou pobírat pouze nezaopatřené děti. Za nezaopatřené dítě v tomto případě lze považovat dítě, které ještě neukončilo povinnou školní docházku – do tohoto věku se pak sirotčí důchod také vyplácí. Popř. může být sirotčí důchod vyplácen až do 26 let věku, pokud:

REKLAMA

  • se dítě soustavně připravuje na budoucí povolání, to znamená, že dále studuje v České republice nebo v zahraničí,
  • se dítě nemůže připravovat na výkon budoucího povolání z důvodu úrazu či nemoci. Například při ukončení studia ze zdravotních důvodů je možné vyplácet sirotčí důchod i nadále,
  • je dítě v důsledku svého dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu neschopno vykonávat výdělečnou činnost.

Proces získání sirotčího důchodu

Proces získání sirotčího důchodu může trvat a většinou i trvá. Navíc člověk musí doložit řadu potvrzení a důležitých písemných náležitostí, což proces získání sirotčího důchodu prodlužuje.

I proto je důležité rozumět finanční gramotnosti a během života najít balanc mezi příjmy a výdaji. Dítě totiž může čekat na vyřízení sirotčího důchodu až 90 dní. Většinou je to však dříve.

Podání žádosti

Zažádat si o sirotčí důchod můžete na OSSZ (okresní správě sociálního zabezpečení) podle místa trvalého bydliště. Za nezletilé dítě žádost podává zákonný zástupce, případně opatrovník. Od 18 let věku podává nezaopatřené dítě žádost osobně.

Na úřadě s vámi žádost sepíše odborník oddělení důchodového pojištění. Budete potřebovat:

  • doklad totožnosti žadatele, nejčastěji občanský průkaz nebo cestovní pas (v případě nezletilého nezaopatřeného dítěte je žadatelem zákonný zástupce či osvojitel)
  • rodný list nezaopatřeného dítěte
  • úmrtní list rodiče
  • doklady prokazující nezaopatřenost (například potvrzení o studiu u dítěte, které už ukončilo povinnou školní docházku)
  • bankou potvrzený tiskopis Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice

Pozor! V případě, že budete pobírat sirotčí důchod, připravte se také na to, že Česká správa sociálního zabezpečení si pravidelně ověřuje informace a vy se tak budete muset čas od času prokázat například tím, že stále studujete.

Potřebné dokumenty po zemřelém rodiči

Pokud zemřelý rodič v době své smrti nepobíral starobní nebo invalidní důchod, je třeba doložit k žádosti o sirotčí důchod také doklady a dokumenty o rodiči. Běžně se předkládá například:

  • doklady o studiu (výuční list, maturitní vysvědčení, vysvědčení z jednotlivých ročníků studia, vysokoškolský diplom a další) a potvrzení školy o délce studia zemřelého, které dokládá délku vzdělávání,
  • doklady o vojenské službě a délce vojenské služby, které může zpětně vystavit Správní archiv Armády České republiky v Olomouci.
  • doklady prokazující výchovu dětí (rodné listy dětí, rozsudky soudů o osvojení, svěření dítěte do péče a další).
  • doklady o dobách pojištění a další

Další proces

Poté, co je na OSSZ řádně sepsána žádost, nezbývá než čekat. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) má ze zákona nárok na vyřízení vaší žádosti až 90 dní, bývá však vyřízena obvykle mnohem dřív.

Jakmile je o přiznání sirotčího důchodu rozhodnuto, přijde žadateli písemné rozhodnutí, v kterém je uvedeno vše potřebné, včetně výše sirotčího důchodu.

REKLAMA

I v případě zamítnutí nároku na sirotčí důchod, je žadatel vyrozuměn písemně, a to i s odůvodněním zamítnutí požadavku.

Výše sirotčího důchodu a výplaty dávek

Kolik sirotčí důchod vlastně dělá? Konečná částka je individuální záležitost. Odvíjí se totiž od několika faktorů. Základní výměra je pro sirotčí důchody stejná, jako pro všechny, jelikož je dána zákonem. V roce 2022 se jedná o částku 3900 Kč měsíčně.

K této částce se však ještě připočítává procentní výměra, kterou Česká správa sociálního zabezpečení vypočítává na základě délky doby důchodového pojištění zemřelého a také na výši výdělků v rozhodném období. Z této částky se potom k základu důchodu připočítává 40 % této částky.

Pozor! Pokud dítěti zemřeli oba rodiče a náleží mu tak sirotčí důchod po obou rodičích, výše sirotčího důchodu je upravena. Z vyššího důchodu je vyplácena základní i procentní výměra, zatímco z nižšího důchodu už jen procentní výměra.

Výplaty sirotčího důchodu jsou vypláceny Českou správou sociálního zabezpečení každý měsíc, nejčastěji převodem na účet klienta nebo prostřednictvím České pošty. V případě výplaty v hotovosti skrze služby České pošty je však vyplácení důchodu od roku 2020 zpoplatněno.

Na čí účet je důchod vyplácen a na co ho lze použít

Důležitou roli ve výplatě důchodu hraje věk sirotka. U nezletilých dětí je důchod vyplácen jeho zákonnému zástupci (žijící rodič, opatrovník apod.). Po dosáhnutí dospělosti může být důchod se souhlasem sirotka dál vyplácen na účet opatrovníka. Standardně ale po nabytí zletilosti přechází výplata důchodu přímo na sirotka.

A na co mohou být peníze využity? Podmínky pro útratu důchodu nejsou nikde dané. Opatrovník, případně sám sirotek, je může utratit za cokoliv, co potřebuje. Peníze tedy mohou být použity jak na bydlení, jídlo a oblečení, nebo i hraček pro děti.

Důležité je si uvědomit, že peníze ze sirotčího důchodu slouží k pomoci při zaopatření dítěte. Jakýmkoliv způsobem.

Alena Mrvíková, SEO, optimalizace webů pro vyhledávače

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Má smysl žádat o důchod ještě letos?

Pokud patříte mezi ty, kterým vzniká nárok na odchod do starobního důchodu do konce letošního roku, pak zbystřete. Důchody přiznané v roce 2025 budou vyšší než valorizované důchody přiznané do konce roku 2024. Kdo tedy uvažuje o přiznání starobního důchodu do konce roku 2024, by měl uvažovat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *