13. 03. 2024
VMware zdražuje v průměru o 300 %. Pro poskytovatele cloudových služeb mohou být změny likvidační
Přední dodavatel řešení pro virtualizaci serverů VMware stanovil nové ceny v rámci přechodu na model předplatného. Znamená to průměrné zdražení až o 300 % pro firmy, které VMware využívají. Podle Václava Svátka, generálního ředitele společnosti ČMIS, se tak potvrdily spekulace z posledních měsíců, podle kterých Broadcom, nový vlastník VMware, usiluje o změnu cenové politiky a snaží se zvýšit marže na poskytování licencí. Z nabídky navíc úplně mizí bezplatná verze služby. Na změnu ale podle něj doplatí také poskytovatelé cloudových služeb, u kterých není vůbec jisté, zda získají pro řešení další kontrakt, nebo jak bude fungovat licenční model. Nejistota tak dopadá také například na telekomunikační firmy, které doposud podobně jako ostatní ještě neobdržely nové kontrakty s konkrétními podmínkami. Ty ale mají platit už od 1. května.
„Potvrdilo se, že VMware přechází zcela na model předplatného a mění licenční podmínky pro koncové zákazníky. Že se po převzetí firmy ze strany Broadcomu změní i cenová politika, jsme sice očekávali, ale změna je to opravdu výrazná. VMware nově neposkytuje perpetuální licence s plnohodnotnou podporou jako doposud, a když se podíváme na to, jak se firmám nová licenční a cenová politika prodraží, vidíme zvýšení cen v průměru o 300 %. Je tak jisté, že řada koncových zákazníků, zejména těch menších, se nyní bude dívat po jiných řešeních, zejména Hyper-V a KVM,“vysvětluje dopady změny Václav Svátek, generální ředitel ČMIS.
Místo perpetuálních licencí tak VMware nově nabízí pouze 1-, 3- a 5letá předplatná. Dopad nových licenčních podmínek a cen na firmy se ale bude lišit v závislosti na konkrétní konfiguraci, kterou daná firma má. Změna cenové politiky nicméně znamená také to, že malé firmy a jednotlivci už nebudou mít přístup k bezplatné verzi VMware vSphere Hypervisor. Situace se mění rovněž pro poskytovatele cloudových sIužeb, kteří neznají ani nové licenční podmínky a ceny, ale nevědí ani to, zda vůbec dostanou nové kontrakty. Spekuluje se také, že licencování přejde z per RAM na per Core.
Vrací se důraz na optimalizaci hardwaru
Nově má být licencování VMware založeno na specifikacích hardwaru. To by donutilo firmy pečlivě plánovat nákupy hardwaru, aby zajistily, že za své softwarové licence dostanou tu nejlepší hodnotu. To zpravidla znamená další náklady navíc a menším firmám se nevyplatí.
„Výběr vhodného hardwaru na míru licenčním podmínkám je zase o dost důležitější a pro ty, kdo to nedělají denně, to může být docela výzva. Pro malé firmy jsou nové licenční a cenové podmínky nevýhodné a myslím si, že se řada z nich obrátí k jiným alternativám pro virtualizaci serverů jako Hyper-V a KVM,“ uzavírá Svátek.