28. 02. 2012
Východní Evropa: Colliers internationla vydávají zprávu o bankách, regulacích a trhu nemovitostí
Pozice evropských bank není tak nejistá, jak se někteří domnívají, a to jak z hlediska očekávané kapitalizace, tak i likvidity. Naše analýza ukazuje, že při splnění určitých předpokladů by aktuální požadavky na kapitál mohly být nižší než 20 miliard euro, což ve většině dotčených evropských zemí představuje méně než 1% HDP.
„Zatímco mnoho evropských bank čelí významným strukturálním změnám, a přestože někteří individuální věřitelé veřejně ustoupili od půjček do nemovitostí, jsou pověsti, že bankovní sektor opustil celý trh úvěrů do komerčních nemovitostí ve východní Evropě, podle našeho názoru zatím nepodložené,“ řekl Damian Harrington, ředitel pro průzkum trhu a poradenství pro východní Evropu. „Znepokojující je nedostatek transparentních informací napříč bankovním sektorem. Jakmile hlavní věřitelé dosáhnou kapitalizačních cílů EBA, ideálně v polovině roku 2012, a banky upraví podmínky pro poskytování úvěrů v souladu s novými požadavky na kapitál, začnou se úvěrové procesy v celém regionu zrychlovat,“ dodal Harrington.
Společnost Colliers předpokládá, že úvěrování v oblasti nemovitostí se bude v regionu východní Evropy v roce 2012 značně lišit v závislosti na lokalitě a typu produktu. Země jako Polsko, Česká republika, Slovensko a Rusko, které stále profitují ze silné ekonomické aktivity a přiměřené likvidity na trhu, představují životaschopné trhy úvěrů do nemovitostí.
REKLAMA
Na druhé straně, země jihovýchodní Evropy, kde na bankovním trhu dominují řecké, rakouské a italské banky, budou nuceny se spoléhat více na domácí věřitele nebo domácí dceřiné společnosti zahraničních věřitelů s univerzálními retailovými bankovními operacemi.
Pro rok 2012 Colliers očekává, že investice vlastního kapitálu do nemovitostí se sice budou realizovat, ale pravděpodobně v nižším objemu než v roce 2011. Tím, že banky rekapitalizují, Colliers předpokládá, že se zvýší i důvěra věřitelů a investorů a objemy investic porostou. Je ale velmi nepravděpodobné, že se tak stane ještě v první polovině roku.
„Zatímco ocenění nejlepších nemovitostí dosud nedosáhly úrovně před krizí, celkové náklady dluhového financování ze strany silných zahraničních věřitelů jsou v současné době asi o 150 nebo více bazických bodů nižší než v době před krizí. Vlastnictví nejlepších nemovitostí tak investorům nadále přináší zajímavé výnosy. To je podpořeno neustávajícím zájmem domácích i mezinárodních věřitelů, kteří usilují o úvěrování nejlepších nemovitostí,“ řekl Tony Pinnell, ředitel nemovitostního financování v oddělení investičních služeb pro region střední a východní Evropy. Pinnell dále uvedl: „Ostatní nemovitosti nevzbuzují mezi věřiteli, ani mezi investory příliš důvěry, protože se jedná o relativně nelikvidní aktiva. Očekáváme, že většina těchto nemovitostí bude předmětem nuceného refinancování na všech východoevropských trzích kromě Polska, České republiky a Slovenska, a to až do doby, kdy se vrátí trh investorů a věřitelů. Tuzemské banky jsou vhodnou alternativou pro toto refinancování nemovitostí, náklady financování jsou však vyšší.“