CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

19. 08. 2024

0 komentářů

Náklady na školní rok nemusí být tak vysoké. Rodičům pomohou daňové úlevy. Víte jaké?

 

Začátek školního roku přináší rodičům značné finanční výdaje. Investice do školních pomůcek, přezůvek a nového oblečení jsou nevyhnutelné a často vyžadují větší rozpočet. Rodiče však mohou tyto náklady zmírnit využitím daňového zvýhodnění na vyživované dítě mající podobu slevy na dani a případně i daňového bonusu

Loading



 

Ačkoli s účinností od 1.1.2024 došlo ke zrušení daňové slevy za umístění dítěte v předškolním zařízení (tzv. školkovné), zákonodárci naštěstí v platnosti ponechali alespoň daňové zvýhodnění na vyživované dítě.

Daňové zvýhodnění je možné uplatnit na děti do 18 let, případně do 26 let, pokud dítě studuje, a do 28 let v případě prezenčního doktorského studia. Pokud je daňové zvýhodnění vyšší než roční daň, překlopí se daňové zvýhodnění do daňového bonusu, který je ve své podstatě peněžitým příjmem od státu. Podmínkou pro získání daňového bonusu je minimální roční příjem ve výši šestinásobku minimální mzdy. Pro rok 2024 tato částka činní 111 600 Kč,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Výše daňového zvýhodnění se liší podle počtu dětí:

  • Na první dítě činí 15 204 Kč.
  • Na druhé dítě činí 22 320 Kč.
  • Na třetí a každé další dítě činí 27 840 Kč.

Jedná-li se o dítě, kterému je přiznán nárok na průkaz ZTP/P, zvyšuje se na ně částka daňového zvýhodnění na dvojnásobek.

REKLAMA

I když bylo plošné pastelkovné zrušeno v roce 2008, některé obce nadále poskytují příspěvky na školní potřeby rodičům prvňáčků. Tímto způsobem se snaží obce snížit finanční zátěž spojenou se začátkem školního roku.

Zvažte, pro koho je sleva výhodnější

Jelikož slevu na dítě může uplatnit jeden z rodičů, měli by zvážit, pro kterého z nich je to výhodnější. Například má jeden z partnerů například paušální daň a druhý je zaměstnaný, bude pak logicky uplatňovat slevu na dani zaměstnaný rodič. Na druhou stranu v případě, kdy rodič živnostník neuplatňuje paušální daň a druhý rodič má nižší příjmy, může se vyplatit využít slevu na dani rodiči s živností,“ dodává Michal Jelínek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Daňové a pojistné změny pro OSVČ od roku 2025 – vyšší odvody a nová daňová hranice

Od 1. ledna 2025 dochází k významným změnám v daňových a pojistných odvodech pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Tyto změny ovlivní jak hranice pro zdanění, tak i minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Cílem úprav je především reagovat na rostoucí průměrné mzdy a zajistit tak […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *