04. 05. 2017
Zájem o investice do podílových fondů stále roste. Pojištění vkladů ale investory nechrání
Úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech jsou v naprosté většině dlouhodobě pod jedním procentem. Občas se sice objeví nabídka vyššího úroku, který ovšem bývá omezen například maximální částkou, na níž se nabízený úrok vztahuje. Co naopak roste, je inflace. Úspory obyvatel Česka se tedy smršťují a Češi proto začali stále více objevovat nové investiční nástroje. Ty sice mohou nabízet zajímavý výnos, na druhou stranu je však třeba vzít v úvahu fakt, že investice do nich nejsou chráněny systémem pojištění vkladů.
Češi měli na konci minulého roku v podílových fondech investováno 432 miliard korun, což bylo o 13 procent více, než na konci roku 2015. A podle prvních měsíců tohoto roku se zdá, že množství takto investovaných finančních prostředků do podílových fondů bude podobným tempem růst i letos. Svádí k tomu i možnost investovat třeba i jen několik set korun měsíčně.
„Uvědomujeme si, že současná situace k proměně chování českých, v minulosti značně konzervativních, střadatelů vybízí. Ti se tak zejména prostřednictvím investičních poradců velkých bank i finančních zprostředkovatelů stávají investory. To je samozřejmě v pořádku, je ovšem třeba apelovat na to, aby nabídka investic do různých podílových fondů byla vždy doplněna informací, že tento typ investice není chráněn institutem pojištění vkladů,“ upozorňuje výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová, podle níž je rizikem boomu investic do podílových fondů často nedostačující finanční gramotnost řady těch, kteří se nechají oslovit nabídkou finančního poradce. „Pro mnoho investorů, kteří do některého podílového fondu vloží své úspory, pak může být nemilým překvapením, když plánovaná investice nevyjde a oni o část svých prostředků navzdory slibům o vysokém zhodnocení přijdou,“ dodává Renáta Kadlecová.
Pokud někdo před tradičními bankovními produkty s nízkým či nulovým výnosem dá přednost na první pohled lákavější investici do podílových fondů, měl by vědět, že se v naprosté většině případů jedná o investici s dlouhodobým výhledem v horizontu i pěti a více let. Krátkodobé investice se slibem vysokého zhodnocení jsou spíše spekulací, která může, ale také nemusí vyjít. Záruka, která by dokázala zamezit ztrátě, zde zkrátka není. Důležité je proto zvolit takový produkt, který rizika alespoň minimalizuje.
„Toho lze docílit diverzifikací, kdy investor veškeré peníze nevloží takzvaně na jednu kartu, ale využije možnosti prostředky rozdělit do různých spořících a investičních nástrojů,“ poznamenává Renáta Kadlecová. „Zároveň by každý z nás měl myslet i na provozní rezervu, kterou si musí nechat na snadno dostupných, tedy likvidních, nástrojích pro nenadálé životní situace,“ doplňuje.
REKLAMA