CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +100,00%

03. 05. 2017

0 komentářů

Zasedání ECB: Draghi se jen tak neotáčí

 

V pátek skončené zasedání ECB nepatřilo mezi ty nejzajímavější, něco jsme se však přece jen dozvěděli.  Tak například, že Draghi je celkem pohotový: na dotaz, jak vidí výsledky francouzských voleb, odpověděl, že v ECB diskutují o hospodářské politice, nikoliv politice („Policies, not politics“).

Loading



 

Také je to diplomat – na dotaz, co si odnesl z nedávné návštěvy Washingtonu, řekl, že to, že „riziko obchodního protekcionismu ustoupilo a že trhy přehodnocují výhled americké fiskální politiky.“ Což je jenom eufemisticky řečeno, že Trump je menší blázen či větší amatér, než si myslel. Naopak, v novinařině by Draghi kariéru asi neudělal. Na dotaz novináře, jaký titulek by dal dnešnímu zasedání do novin, řekl větu o  27 slovech, jejíž pravděpodobnost zaujmout čitatele tak, aby si článek přečetl, je zhruba stejná, jako že Plačky nad Finneganem zvítězí v anketě náctiletých čtenářů.

Ohledně měnové politiky je nejvýstižnějším popisem parafráze slavné řeči M. Thatcherové: gentlemen se (jako korouhvička) neotáčí. Ani pod tlakem Němců se totiž Draghi ani ke kosmetickému zpřísnění měnové politiky nechystá: německému ministrovi financí naopak vzkázal, že je ironické poslouchat kritiku na svou adresu od těch, co si na nezávislosti centrální banky nejvíce zakládají.  Ohledně výhledu nabídl kombinaci jestřábího i holubičího, což evidentně na chvíli zmátlo devizový trh – kurz eura proti dolaru nejdřív oslabil přes 1,09, poté se vrátil citelně pod tuto hranici. Draghi totiž na jedné straně řekl, že rizika deflace v podstatě zmizela a že oživení, které bylo donedávna „křehké a nerovnoměrné“ je nyní „solidní a široké“. Na druhé straně však dodal, že o ukončení programu odkupu aktiv se v Radě guvernérů nediskutovalo, protože rizika jsou stále směrem dolů a, což je nejdůležitější, poptávkové inflační tlaky stále nejsou přesvědčivé.

V tom všem má pravdu. Jak ale ukázala páteční předběžná inflační data za duben, nemusí to tak být navěky. Výrazný růst dubnové inflace ve službách (z průměrných 1,2 % v předchozím půlroce na 1,8 % v dubnu) sice vypadá zvláštně a i nezaměstnanost nic takového nevěští, možná však přece  jenom na horizontu vidět kontury poptávkových inflačních tlaků.

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024

Komentář: Aktuální vývoj dláždí cestu k možnému rozpadu eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 11. 2024

ESG jako jedna z hrozeb pro efektivní alokaci kapitálu?

V posledních letech získává na významu stále víc tzv. ESG (Environmental, Social, and Governance) kritérium, tedy posun směrem k zeleným investicím. Dochází k nárůstu zelených dluhopisů, udržitelných půjček a dalších finančních nástrojů, které podporují projekty šetrné k životnímu prostředí. I centrální banky, jako je ECB, se více […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *