24. 01. 2012
Subjekty:
Zimním škodám klientů Allianz kralují zloději a voda z potrubí
„Od začátku roku došlo zatím k mírnému nárůstu počtu škod po dopravních nehodách, vyšší počty nehod zhruba o pětinu registrujeme pouze regionálně, a to z podhorských oblastí Čech a Moravy a inkriminovaných úseků dálnice D 1, zejména na Vysočině,“ uvádí Václav Pořt z úseku likvidace škod z autopojištění Allianz pojišťovny. Vzhledem k tomu, že v centrální části republiky je zima milosrdná, celkový počet škod se tak vyrovnává. „Nárůst hlášení evidujeme také z připojištění živlů, které Allianz nabízí k povinnému ručení, nejčastěji z vichřic a následných pádů předmětů na vozidla,“ dodává V. Pořt.
Vichřice jsou zatím jediným živlem, který se nepříznivě podílí na lednových statistikách majetkových pojistných událostí klientů Allianz, aktuálně je jich registrováno zhruba 300 „Vichřice lidem nejčastěji poškozují obvodové konstrukce domů – krytinu, oplechování, zateplení fasád, stejně jako dřevěná nebo kovová oplocení,“ vypočítává Roman Tichý, vedoucí týmu likvidace pojistných událostí majetku Allianz. Pouze desítky škod jsou dosud hlášeny z dalších zimních rizik – tíhy sněhu, pádu stromů, mrazu nebo atmosférických srážek a podobně je tomu také ze záplav a povodní z průběžně tajícího sněhu.
„Nejvíce krádeží vloupáním evidujeme z pojištění podnikatelů, většinou se jedná o vloupání do skladů firem, odcizení elektroniky a zásob. U privátního pojištění jsou nejběžnějšími případy odcizení kol z kočárkáren a dalších společných prostor,“ doplňuje Roman Tichý. Ve velké míře se zloději zaměřují také na nejrůznější autopříslušenství a ze zařízení domácností odnášejí šperky, starožitnosti, elektroniku a peníze.
Tradičně nejvíce pojistných událostí v pojištění staveb a domácností je způsobeno únikem vody z vodovodního zařízení – téměř 500, které se současnou zimou a počasím vůbec nemají žádnou souvislost. V posledních dnech jsou v Allianz vodovodní újmy dokonce nejčastějšími škodami za posledních 5 měsíců. Viníkem i dost nákladných důsledků těchto domácích „potop“ bývá obvykle prasklá hadička od WC.
„Z minulého týdne evidujeme i jednu velkou škodu, kdy praskla ne hadička, ale ocelová trubka v podlaze rodinného domu. Ostatně často se stává, že příčinou událostí jsou staré, nebo zanedbané rozvody vody a ostatních médií. I požáry, které jsme v lednu zaregistrovali, byly způsobeny většinou špatným technickým stavem kouřovodů v rodinných domech,“ uzavírá Roman Tichý. Lidé by si měli uvědomit, že pokud se prokáže hrubá nedbalost majitele, například v podobě léty nerevidovaného komínu, může pojišťovna krátit pojistné plnění.
REKLAMA