CZK/€ 25.250 -0,18%

CZK/$ 23.244 +0,14%

CZK/£ 30.252 +0,00%

CZK/CHF 26.920 +0,26%

22. 07. 2024

0 komentářů

Živly útočí: blesk, krupobití, povodeň. Jak se správně pojistit?

 

Letní měsíce s sebou přinášejí nejen radost z dlouho očekávaného slunečného počasí a odpočinku, ale také zvýšené riziko výskytu nepříjemných živelních událostí. Bouřky, krupobití nebo přívalové deště mohou v krátkém čase napáchat značné škody na majetku. Pojišťovna UNIQA proto radí, jak se proti těmto hrozbám efektivně pojistit a předejít finančním ztrátám.

Loading



 

 Rok 2024 se ukazuje být náročným z hlediska požárů. Od začátku letošního roku do 15. července se na území České republiky stalo předběžně 9 599 škod tohoto typu. Od ledna do konce května zasahoval Hasičský záchranný svaz u 7651 případů. Z toho šlo o 1623 domácností, jak vyplývá z údajů HZS.

Bouřky a přívalové deště bývají každoročně v červnu, v červenci a v srpnu pravidelnými atmosférickými úkazy. Přímý zásah blesku do budovy může mít fatální následky – od požáru přes poškození elektrických rozvodů až po zničení domácích spotřebičů a elektroniky. Nepřímý úder blesku, kdy je budova zasažena prostřednictvím indukovaného napětí v elektrickém vedení, může způsobit neméně závažné škody. „V souvislosti s vodním živlem (povodně, záplavy, déšť) evidujeme od června 2024 předběžně 4 859 událostí a za červenec ke dni 15. 7. 2024 prozatím 1724 událostí,“ sdělila Klára Ochmanová, mluvčí generálního ředitelství HZS ČR. Od začátku tohoto roku do konce května to bylo přitom pouhých 520 případů.

Z důvodů silného větru a vichřici zasahovali hasiči od začátku letošního roku do konce května u 1255 pojistných událostí. Jen za červen to bylo předběžně 1691 událostí a za první polovinu července již 1652 případů. Co se týče událostí způsobených sněhem, námrazou, sesuvy půdy nebo zemětřesením, hasiči evidovali od ledna do konce května u 456 nehod tohoto typu. V červnu a první polovině července prozatím registrují 42 případů tohoto typu, informovala mluvčí HZS.

Pojišťovny nabízí produkty, které pokryjí širokou škálu škod a havárií způsobených nejen přírodními živly. Přes vytopený sklep po zkrat varné konvice. Pojištění se vztahuje nejen na poškození budovy či nemovitosti, ale i na náhradu nákladů spojených s opravou nebo výměnou poškozeného majetku. „Pojištění domácnosti, nemovitosti i odpovědnosti můžete mít na jediné smlouvě, ale je třeba je všechny výslovně pojistit. Ručíme také za 24hodinovou pomoc v případě jakékoliv škody. Seženeme zámečníka i sklenáře, ale i opraváře domácích spotřebičů nebo derazitéra,“ vyjmenovává Eva Svobodová, tisková mluvčí UNIQA pojišťovny. Před příchodem silné bouře navíc klienti UNIQA obdrží varování prostřednictvím SMS lokalizované na jejich poštovní směrovací číslo předem zdarma. To může být naprosto zásadní například pro garážování vozu před kroupy nebo včasný úklid zahradního nábytku.

REKLAMA

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat riziku velké vody. Povodně a záplavy pojišťovny kryjí podle tzv. povodňových map ČR, v nichž se pravidelně aktualizují 4 rizikové zóny. První je bezproblémová, druhá se pojišťuje s menší přirážkou. Třetí ovšem pojišťovna pojistí zpravidla jen na určitou pojistnou částku, čtvrtou vůbec. „Doporučujeme informovat se už s předstihem, hlavně při koupi nemovitosti, jakou má dané místo historii velké vody. V případě menších událostí z minulosti by člověk měl myslet na přiměřená preventivní opatření, u třetí a čtvrté zóny je potřeba počítat s tím, že dostatečnou ochranu proti povodni nebo záplavě majitel nemusí sehnat,“ varuje otevřeně Daniel Červenka, ředitel likvidace škod z UNIQA.

Jak se chovat při bouřce? Nejbezpečnější je zůstat uvnitř budovy. Pokud hromosvod nevlastníte, doporučuje se nepoužívat elektrické přístroje a vše nepotřebné pokud možno vytáhnout ze zásuvek. Jak upozorňuje Daniel Červenka z UNIQA: „Lidé by měli v první řadě dbát na řádný stav svého hromosvodu. Ten dokáže zabránit poškození z přímého úderu blesku, protože jeho energii svede bezpečně do země. Škody způsobené přepětím, tedy nepřímým úderem blesku, jsou v letní sezóně velmi časté. Klientům doporučujeme na toto riziko nezapomínat a pamatovat na jeho pojištění s adekvátní pojistnou částkou. Tu je třeba průběžně aktualizovat podle toho, jak úloha a hodnota elektroniky v našich domovech roste.“

V případě pobytu na venkovním prostranství je nutné se vyhnout vysokým izolovaným objektům, jako jsou stromy nebo stožáry. Ideálním řešením je vyhnout se lesům, otevřené vodě nebo kopcům a vyvýšeninám. Pokud Vás zastihne hřmění během stanování, zůstaňte na suché podložce stanu a nedotýkejte se stěn. Pokud se nacházíte v automobilu, autobusu nebo ve vlaku, ujistěte se, že jsou všechna okna zavřená. Ve všech případech držíme palce, ať bouři jednoduše přečkáte.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Zprostředkování pojištění čeká malé zemětřesení

Poskytovatelé zboží a služeb, kteří budou svým zákazníkům nabízet možnost pojištění, mohou nově podléhat zákonu o distribuci pojištění a zajištění. Soudní dvůr Evropské unie totiž aktuálně rozhodl, že pod pojem „zprostředkovatel pojištění“ spadá právnická osoba, která svým zákazníkům nabízí, aby se účastnili skupinového pojištění, které předem uzavřela s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 10. 2024

Daňové důsledky povodní v České republice. Jak je to u občanů, podnikatelů a firem

V obecné rovině je daňová uznatelnost škod zákonem o daních z příjmů velmi omezena. Zákon však obsahuje jisté výjimky, kdy je možno bez omezení daňově uznat škody, které souvisejí s živelní pohromou. Zákon o daních z příjmu dále upřesňuje, že mezi živelní pohromy spadají právě i povodně a záplavy.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *