CZK/€ 25.230 +0,10%

CZK/$ 24.168 +0,05%

CZK/£ 30.426 +0,29%

CZK/CHF 26.745 -0,28%

05. 05. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Zlato padá, ropa díky naději na zotavení stoupá

 

Minulý týden se objevilo hned několik zpráv, které naznačovaly zotavení z pandemie viru Covid-19. A tak náhle svět, alespoň na papíře, vypadal jako lepší místo. Klíčové komodity jako ropa a benzín se po nedávném propadu a chaosu dokázaly odrazit ode dna, zatímco zlato, které představuje bezpečné útočiště, směřovalo k největšímu týdennímu poklesu za sedm týdnů.

Loading



 

Za změnou nálad stál první záblesk světla na konci velmi dlouhého koronavirového tunelu. Ten se objevil poté, co několik evropských zemí začalo s přípravami na částečné znovuotevření ekonomiky a zároveň svitla naděje na lék na Covid-19. Tento vývoj alespoň dočasně odvedl pozornost od prudkého vzestupu nezaměstnanosti po celém světě a propadu důvěry spotřebitelů. Zároveň se začaly na trhu objevovat názory, že se blíží rychlé oživení, které by mohlo omezit dopady dosud nejhoršího kolapsu, jaký svět zažil od Velké hospodářské krize.

Dle našeho názoru však cesta k zotavení nebude ani zdaleka rychlá. Krátkodobé technické vyhlídky zlata se sice zhoršily, ale dlouhodobé fundamenty nikoliv. Na základě toho máme za to, že středně- až dlouhodobé vyhlídky zlata zůstávají i nadále pozitivní, ale zároveň věříme, že jsou v současnosti příznivé a nepříznivé faktory vzácně vyrovnané. Na současném i budoucím vývoji ceny zlata se podle nás podepíší následující rizika:

  • Tlaky na růst
  • zajištění proti centrální monetizaci finančních trhů;
  • řízení výnosové křivky tlačí reálné výnosy dolů – a to je pro zlato klíčový faktor;
  • rostoucí nadbytek globálních úspor v době, kdy jsou úrokové sazby velmi nízké či dokonce záporné;
  • investiční poptávka na rozvinutých trzích jako protiváha oslabené spotřebitelské poptávky na rozvojových trzích (Čína a Indie);
  • nárůst geopolitických rizik spojený s tím, že svět začal hledat viníka celé situace kolem viru Covid-19 (Čína vs. zbytek světa).
  • Tlaky na pokles
  • uvolňování karanténních opatření a možný lék;
  • naděje na prudké oživení, která rozevírá nůžky mezi Wall Street a obyčejnými lidmi (rostoucí nezaměstnanost a propad spotřebitelské důvěry);
  • prudce klesající poptávka po špercích v Číně a Indii;
  • riziko, že budou centrální banky prodávat zlato, protože porostou deficity a budou oslabovat měny.

Navzdory rekordní poptávce po ETF orientovaných na drahé kovy naráží zlato i nadále na odpor poblíž hladiny 1750 USD / unci. Nedostatečný pohyb cen již způsobil, že začaly hedgové fondy omezovat své býčí sázky na zlato. V týdnu končícím 21. dubnem se čisté dlouhé pozice držené spekulanty propadly na téměř desetiměsíční minimum. To je od února pokles zhruba o 37 %. Odliv spekulativních investorů vyvolaly také slabé výsledky stříbrazapříčiněné jeho vazbou na průmyslové využití. Podle posledních zpráv se v týdnu do 21. dubna čisté dlouhé pozice smrskly na pouhých 13 500 lotů, což je 80% propad od únorového maxima.

Poměr stříbra ke zlatu se drží nad 110 uncemi stříbra za unci zlata, což je nejvýš za několik desetiletí, a pravděpodobně zde i zůstane, ačkoliv existuje krátkodobé riziko, že vystoupá ještě výš. Jedná se o důsledek pomalejšího globálního růstu, který snižuje poptávku po industriálním využití. Nový růst zlata spolu s již zmíněnými nízkými čistými dlouhými pozicemi by však mohl přinést určitou podporu od investorů, kteří by ve stříbře mohli vzhledem k jeho relativní láci hledat alternativu k investicím do zlata.

REKLAMA

Hedgové fondy, neboli CTA, jak se jim někdy říká, realizují své modely často nikoli na základě fundamentálních ukazatelů, ale na základě technických a cenových signálů. Mají tendenci rozšiřovat své pozice tam, kde dosáhly výnosných pozic (nakupovat při posílení a prodávat při oslabení), dokud na trhu nedojde ke zvratu. Dle našeho názoru se sice trh se zlatem k bodu zvratu dosud ani nepřiblížil, ale současný nedostatek pohybu způsobil likvidaci dlouhých pozic právě u tohoto typu fondů.

Vzhledem k tomu budou možná krátkodobé vyhlídky ohroženy rizikem rozsáhlejší korekce směrem k 1655 dolarům za unci a snad dokonce k 1634 USD za unci, než se znovu začne projevovat výše uvedený tlak na růst. 

Ropa se tento týden snažila zotavit z nedávného cenového masakru, který poslal dnes již ukončené květnové futures kontakty na WTI hluboko do mínusu. Aby se stejná situace neopakovala před vypršením červnového kontraktu 19. května, došlo k několika změnám. CME zvýšily marži držení pozice a zároveň stanovily limity pozic držených fondy ETF zaměřenými na futures. Významné komoditní fondy, jako S&P GSCI, již přerolovaly expozici do dalších částí křivky, zatímco některé banky a brokeři zavedli pravidla umožňující zákazníkům pouze omezovat, ale už ne dál rozšiřovat pozice v červnových kontraktech.

Dvěma zásadními faktory, které stojí za prvním týdenním vzestupem za celý měsíc, byly vyhlídky na oživení poptávky spojené s tím, jak země uvolňují karanténní opatření, a snaha producentů ropy z organizace OPEC+ i z dalších zemí citelně omezit produkci, aby nebyli nuceni k uzavření vrtů kvůli nedostatku skladovacích kapacit.

REKLAMA

Pokud svět nebude mít kde skladovat další ropu, nemůže výroba převýšit poptávku. Toho lze dosáhnout pouze razantním omezením produkce, a to nikoli nezbytně na straně výrobců s vysokými náklady, ale hlavně na straně těch, kteří nemají pro svou ropu kupce. Norská firma Rystad Energy ve své poslední zprávě uvedla, že tento měsíc očekává snížení poptávky o 28 milionů barelů denně, příští měsíc pak o 21 milionů a v červenci o 16 milionů. V další zprávě Goldman Sachs předpovídá, že se světové skladovací kapacity zaplní již během následujícího měsíce.

Zatímco ceny fyzických transakcí se i nadále drží nízko, zaznamenali jsme v minulém týdnu nárůst cen futures způsobený spekulativní poptávkou. Sága ropného ETF USO, který je pod značným tlakem, zatím nekončí. Když jej ale regulátoři donutili přerolovat expozice do vzdálenějších částí křivky, zmírnilo se systémové riziko, že tento fond zkolabuje. Slabé výsledky spojené s posunem od prvního měsíce splatnosti, který má nejvyšší volatilitu, začaly konečně snižovat poptávku, ale pro mnoho nováčků již bylo bohužel příliš pozdě. Příkladem může být jistá americká obchodní platforma, která v průběhu minulého měsíce, kdy hodnota USO klesla na polovinu, zaznamenala téměř desetinásobný nárůst počtu klientů, kteří drželi pozice v tomto ETF, aby pak ve čtvrtek v průběhu jediného dne došlo k poklesu téměř o třetinu.

Jak již jsme uvedli, měla ropa nakročena k prvnímu týdennímu vzestupu za celý měsíc. A to díky oznámení o omezení produkce ze strany zemí OPEC+, ale i dalších hráčů a také díky náznakům, že se propad poptávky způsobený koronavirem konečně zastavuje. Odpor na hladině 23,5 USD za barel u WTI a hladině 28 USD za barel u ropy Brent by však mohl prozatím růst ceny zastavit. Krátkodobé vyhlídky zůstávají i nadále problematické, protože v nádržích dochází volná kapacita. Tento závod, jehož cílem je vyhnout se plným nádržím a neriskovat nucené zavírání vrtů, tedy zůstává zásadním rizikem. A trh s futures tak možná riskuje dosažení úrovní, které vývoj na spotovém trhu zatím nepodporuje.

Vývoj komodit

REKLAMA

Futures na zemní plyn vyskočily poprvé od února na 2 USD/MMBtu, protože jim pomohly vyhlídky na omezenou produkci související s těžbou břidlicové ropy. Agentura Bloomberg hlásí, že se produkce plynu v kontinentálních Spojených státech propadla na 85,6 miliard krychlových stop za den, což je nejnižší hodnota od července a o 10 % méně než rekordní úroveň z loňského prosince.

Benzín RBOB se vyšplhal na šestitýdenní maximum poté, co EIA ohlásila první propad akcií za pět týdnů a spotřeba v USA zaznamenala třetí zvýšení v řadě na 5,86 milionů barelů za den, což je ovšem ještě pořád zhruba 35 % pod ročním průměrem.

HG měď se v tomto týdnu obchodovala níž, když znovu narazila na úroveň odporu na 2,38 dolarech za libru, což je retracement výprodeje od února do března na úrovni 618 %. Poptávku brzdí značné zásoby, opětovné uzavírání výroby a zvýšené riziko hluboké recese, takže se budou ceny patrně i v nadcházejících týdnech pohybovat horizontálně nebo směrem dolů.

Ceny dobytka a zejména prasat prudce stoupají, neboť v USA začíná masná krize. Té předcházelo uzavření šestnácti významných závodů na zpracování drůbežího, vepřového a hovězího masa poté, co se z nich staly líhně viru Covid-19. Nejhůř zasažená byla výroba vepřového, kde je v současnosti uzavřená téměř polovina všech zpracovatelských závodů. Futures na vepřové typu Lean Hog, které před pouhými dvěma týdny dosáhly svého 18letého minima, už mezitím stihly posílit o 60 %.

Kakao nadále vykazuje známky zotavení poté, co se znovu dostalo nad 2400 USD za metrickou tunu. Ohrožení poptávky kvůli pandemii viru Covid-19 poslalo ceny do vývrtky. Než došlo ke stabilizaci, stihly se propadnout o 25 %, ale teď znovu zamířily vzhůru. Kromě toho, že se zlepšily technické vyhlídky, může produkci v hlavní chovné oblasti, tedy v západní Africe, ohrozit špatné počasí a zaměstnanci, kteří nenastoupí do práce z obav před koronavirem.

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Vývoj ceny zlata v roce 2025 – zvýšená volatilita i pravděpodobnost nového maxima

Analytici předpokládají, že zlatý trh bude v roce 2025 nadále pod vlivem geopolitických nejistot, měnové politiky centrálních bank a pohybů na světových měnových trzích. Podle jejich odhadů má před sebou zlato rok plný cenových výkyvů. Zlato by v roce 2025 mohlo dosáhnout historicky nejvyšší ceny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024

Zlato je letos jedno z nejvýkonnějších aktiv

Další eskalace konfliktu na Blízkém východě spolu s větší nejistotou kolem prezidentských voleb v USA podpořily v říjnu cenu zlata a převážilo to negativní dopady silnějšího amerického dolaru a vyšších výnosů Treasuries. Drahý kov tak opět zaznamenal nové rekordy a měsíc zakončil na hodnotě 2744 amerických dolarů za unci, což […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024

Překoná cena zlata v novém roce hranici 3000 USD za unci?

V dobách nejistoty na kapitálových trzích se investoři obracejí k bezpečným přístavům v podobě drahých kovů a nejinak je tomu i nyní. Zintenzivňující se konflikt na Blízkém východě a nepředvídatelnost spojená s prezidentskými volbami v USA zvyšují poptávku. Zlato během několika týdnů překonalo nová maxima. Vzrostla také […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *