CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

02. 10. 2024

0 komentářů

Změny v penzijním spoření přinesly novinku v podobě vyšších daňových odpočtů. Nově lze odepsat až 48 tisíc korun ročně

 

V České republice si u penzijních společností odkládá peníze na stáří více než 4,1 milionu lidí. Na svých účtech mají podle statistiky Asociace penzijních společností ČR celkem 606 miliard korun. Díky letošním změnám ve výši státních příspěvků a daňových odpočtů mohou být produkty penzijního spoření pro střadatele výhodnější než dříve. Nejvyšší státní příspěvek se zvýšil o 110 korun měsíčně a z daní si mohou klienti odečíst až dvojnásobek toho, co loni.

Loading



 

Výše zhodnocení naspořených prostředků v doplňkovém penzijním spoření závisí především na investiční strategii, kterou si klient zvolí. Zanedbatelná ale není ani podpora státu. Logika je přitom taková, že čím více si klient sám odkládá, tím více od státu získá, říká Jana Petrovská, členka představenstva KBPS, a dodává: „Nově tak může dostat až 4080 korun za rok na státních příspěvcích a pokud uplatní daňové odpočty, získá dalších až 7200 korun jako úsporu na daních.“

Aby lidé dosáhli na nejvyšší státní příspěvek, měli by si odkládat minimálně 1700 korun každý měsíc. Pokud chtějí zároveň uplatnit celých 48 tisíc jako roční daňový odpočet, měla by výše pravidelné měsíční úložky být celkem 5700 korun. Od základu daně lze totiž odečíst část měsíčního příspěvku, která převyšuje částku, k níž náleží nejvyšší státní příspěvek.

„Daňové úlevy mohou využít všichni účastníci penzijního spoření, kteří mají nějaké příjmy. Tedy i penzisté s příjmy z pracovní činnosti nebo třeba z pronájmů. Ti mají navíc tu výhodu, že si odepisují všechny vlastní příspěvky od první koruny. Pro ostatní platí, že mohou ze základu daně odepsat vlastní příspěvky až do ročního limitu 48 tis. v součtu za všechny produkty spoření na stáří. A to za předpokladu, že byly na penzijko zaplaceny v daném zdaňovacím období nad částku 1000 korun za měsíce leden až červen a 1700 korun pak v dalších jednotlivých měsících do konce roku. Tyto rozdílné limity platí pro rok 2024 vzhledem ke změně ve výši státního příspěvku, která začala platit od července.“ upřesňuje Jana Petrovská.

Ze základu daně lze každý rok odepsat i nižší částku, záleží na možnostech klienta. Zároveň je možné potřebné peníze na penzijko vložit najednou kdykoliv v průběhu roku. Dá se to tedy stihnout ještě i letos. „Pokud si klient celý rok neukládá dostatek peněz a chtěl by daňový odpočet využít, stačí, když peníze vloží jako mimořádnou úložku a penzijní společnosti to oznámí. Uvedu příklad. Když budete chtít odepsat celých 48 tisíc, tedy maximum, vložíte si na penzijko v prosinci 1700 + 48 tisíc korun,“ vysvětluje Jana Petrovská.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Má smysl žádat o důchod ještě letos?

Pokud patříte mezi ty, kterým vzniká nárok na odchod do starobního důchodu do konce letošního roku, pak zbystřete. Důchody přiznané v roce 2025 budou vyšší než valorizované důchody přiznané do konce roku 2024. Kdo tedy uvažuje o přiznání starobního důchodu do konce roku 2024, by měl uvažovat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *