21. 06. 2012
Zpráva Squire Sanders a mergermarket ukazuje odraz ode dna v oblasti akvizic a fúzí chemických a průmyslových podniků
Údaje ve zprávě odhalují, že vloni 42 procent všech oznámených transakcí tvořily přeshraniční transakce, což představuje nárůst ze 40 procent v roce 2010. Celková hodnota transakcí dosáhla výše 345,7 miliard USD – nejvyšší hodnoty od roku 2007, z čehož transakce v hladině 15 – 100 milionů USD tvořily dvě třetiny všech oznámených transakcí. Regionu Asie a Tichomoří se konečně podařilo předběhnout Evropu a stát se druhým největším trhem v oblasti M&A po Severní Americe.
„Závěry této zprávy jsou v souladu se zkušenostmi firmy Squire Sanders s jejími klienty,“ říká William Downs, globální leader skupiny Squire Sanders zaměřené na korporátní transakce, finance a firemní řízení. „Transakce v oblasti akvizic a fúzí se stávají stále více komplexními a globálními. Je tu jasný trend směrem k internacionalizaci odvětví, zejména se vzestupem zájemců v oblasti Asie a Tichomoří, a vedle hromady obrovských transakcí tu existuje i silný a živý trh malých a středně velkých podniků (SME), které jsou globální oporou celého sektoru.“
„V dnešní době je nespornou výhodou pro společnost poskytující transakční poradenství vysoké kvality mít vlastní pobočky a odborníky na co nejvíce trzích světa,” doplňuje Radek Janeček, managing partner Squire Sanders v Praze. “Naše firma je celosvětově opravdu “jedna firma” a naši klienti se mohou spolehnout na konzistentní kvalitu a výhody našich služeb po celém světě. Důkazem toho je například transakce prodeje divize automobilových světel společností Visteon Corporation, zahrnující podniky v České republice, Mexiku a Indii, při které právě Squire Sanders asistovala.“
„Výrobní a průmyslové podniky odpovídají na globální volatilitu pomocí M&A strategií, které rozšiřují jejich geografické pokrytí a redukují spoléhání se na jeden konkrétní trh,“ říká Cipriano S. Beredo III, partner a leader globální skupiny Squire Sanders zaměření na výrobní a průmyslové podniky. „Podniky i nadále počítají se zahraniční expanzí a my očekáváme, že tento trend bude pokračovat po celý rok 2012.“
Zpráva se také zaměřuje na subsektor chemického průmyslu a materiálů a odhaluje, že počet akvizic a fúzí v něm narostl o 16 procent a jejich hodnota o 56 procent. Odkupy ze strany private equity investorů dosáhly hodnoty přibližně 6,7 miliardy USD, což představuje oproti roku 2010 nárůst v hodnotě o 56 procent a v počtu o 34 procent.
REKLAMA
„Subsektor chemického průmyslu a materiálů je jedním z více cyklických průmyslových sektorů,“ říká Carolyn J. Buller, partner a leader globální skupiny Squire Sanders zaměřené na chemický průmysl. „Poté, co v roce 2009 objemy transakcí dosáhly dna, došlo nyní v tomto odvětví k solidnímu nárůstu nově uzavíraných transakcí. Očekáváme, že v roce 2012 sektor i nadále poroste a klíčovými hnacími silami této aktivity budou prodeje ze strany podniků a exity private equity investorů.“
Studie, která je druhou z řady tří zpráv týkajících se aktivity v oblasti akvizic a fúzí, poskytuje ucelený přehled trendů při uzavírání transakcí a zahrnuje analýzu průmyslových produktů a služeb, výrobních a průmyslových podniků a subsektorů zpracovatelského, automobilového a chemického průmyslu a materiálů.
Pohled na globální aktivitu v oblasti akvizic a fúzí průmyslových a chemických podniků v období 2011–2012:
- Celosvětová hodnota akvizic a fúzí průmyslových a chemických podniků v roce 2011 dosáhla své nejvyšší roční hodnoty celkově uzavřených transakcí od roku 2007 (345,7 miliard USD).
- Počet transakcí (60) v hodnotě 1 miliardy USD a víc byl nejvyšší za poslední čtyři roky.
- Odkupy a exity narostly o 48 procent, respektive 30 procent, oproti roku 2010.
- Odkupy ze strany private equity investorů činily téměř jednu pětinu (18%) a více než jednu desetinu (11%) exitů všech oznámených transakcí.
- Region Asie a Tichomoří předběhl Evropu a stal se po Severní Americe druhým největším trhem, s podílem 29 procent z celosvětového objemu akvizic a fúzí průmyslových a chemických podniků.
- Západní Evropa zůstala celosvětově regionem č. 1 pro akvizice a fúze průmyslových a chemických podniků, kdy 2 z 5 transakcí se uskutečnily v tomto regionu.
- Západní Evropa je i nadále místem s největší aktivitou ve výrobní sféře, která za rok 2011 činila 40 procent z 382 transakcí uskutečněných na celém světě. Převážnou většinu činily malé a středně velké transakce.
- Aktivita v automobilovém subsektoru v roce 2011 vzrostla o více než 20 procent oproti roku 2010 a představuje 345 transakcí v hodnotě 31,3 miliardy USD.
- Elektronický průmysl zaznamenal největší aktivitu v uzavírání transakcí v oblasti Asie a Tichomoří, představujíce 37 procent z celkové aktivity a 41 procent z objemu transakcí.
- Aktivita v oblasti private equity transakcí v subsektoru průmyslové automatizace vzrostla o 72 procent, což představuje třetinu z celkové aktivity za poslední rok, a počet sekundárních odkupů (SBO) se v porovnání s rokem 2010 ztrojnásobil.