… tržní ekonomika je pouze relativní pojem. Zatímco současná Čína se uvolňuje trhu a nechává na svém území působit stále více tržních vztahů, tradiční západní ekonomiky se naopak kloní ke státní regulaci. A nejedná se pouze o Francii, jejíž tržní ekonomika dlouhodobě vykazuje více rysů socialismu, než kolik bylo patrné v době „socialismu“ v Československu.
Příprava zestátnění německých bank
V pátek byl v Německu schválen zákon, který je šitý na míru bance Hypo Real Estate a který umožňuje německé vládě přistoupit k zestátnění. Není proto divu, že akcie banky v pátek propadly téměř o 25 % – nejvíce za poslední tři měsíce, kdy banka obdržela prostředky ve výši 87 mld. EUR.
K zestátnění může německá vláda přistoupit v okamžiku, kdy bude ohrožena celá ekonomika. Přestože Hypo Real Estate není v zákoně ani kabinetem kancléřky Merkelové jmenována, je pro zestátnění jednoznačným kandidátem číslo jedna. Jednalo by se o první banku od 30. let minulého století, kterou by v Německu postihl tento osud.
Nejen Německo… i bašta kapitalismu, USA
Na možné zestátnění se ale nepřipravuje jenom Německo. O této možnosti „řešení“ finanční krize se spekuluje i v souvislosti s americkými bankami. A nejedná se o žádné „malé ryby“. V souvislosti se zestátněním se hovoří i o Citigroup… ta ale veškeré obdobné spekulace odmítá.
Zestátnění bank již probíhá…
K postupnému zestátňování bank ale již dávno probíhá. Většina injekcí v podobě kapitálu je bankám poskytována s tím, že stát získá majetkový podíl v bance. Toto řešení je na jednu stranu rozumné – když už daňoví poplatníci sanují svými daněmi banky, měli by z jejich případné záchrany také získat alespoň nějaké prostředky zpět.
REKLAMA
V ekonomické teorii se hovoří o tom, že stát je špatný vlastník, že neumí hospodařit ani efektivně vést firmy. V historii tuto tezi již mnohokrát prokázal. Je to pochopitelné – zájmem státu není dosahování zisku. Jeho zájmem jsou především spokojení voliči, tedy přeneseně voliči, kteří mají chléb (stabilní, nenáročnou a dobře placenou práci) a hry (televizi s dostatečným množstvím programů a „duchaplných“ seriálů). Obětovat tak ekonomickou efektivitu firmy plné zaměstnanosti státu nečiní problém.
Majitelé a managementy bank ovšem v nedávné době také neprokázali výraznou schopnost vést své ústavy k zisku. Ano, potíže lze svést na trhy. Kdo ale trhy tvoří? Nejsou to především bankéři?