Tomáš Prouza aneb Přes Partners do Národního divadla
Tomáš Prouza si rozhodně ve své profesní kariéře na nudu stěžovat nemůže. V roce 2000 zakládal jeden z prvních finančních portálů – Peníze.cz. Ten se mu podařilo rozvinout na jeden z největších finančních serverů a prodat, aby si ho koncem roku 2010 opět koupil, tentokrát za peníze finančně poradenské společnosti Partners (tehdy ještě) for Life Planning.
Po opuštění serveru Peníze.cz Tomáš Prouza zabloudil do politiky a stal se v letech 2004 až 2006 náměstkem ministra financí Bohuslava Sobotky pro finanční služby. Politická kariéra je ale vrtkavá a posty náměstků jsou stejně křehké jako posty ministrů. Po opuštění ministerstva se Tomáš Prouza ohřál v ČSOB na pozici ombudsmana Poštovní spořitelny, kterou si vysloužil svým bojem proti nekalým bankovním praktikám na ministerstvu. Jenže v té se dlouho neohřál.
Již za pobytu v Poštovní spořitelně (a možná ještě dříve) začal spolupracovat s dalšími zakladateli na přípravě vzniku finančně poradenské společnosti Partners. A ještě než společnost vznikla, rozloučila se s ním ČSOB pro otevřený střet zájmů. Jak by mohl objektivně hájit zájmy klientů Poštovní spořitelny, když zároveň působí jako spolumajitel a jedním z ředitelů finančně poradenské společnosti?
I během svého působení ve finančně poradenské společnosti byl Tomáš Prouza politicky aktivní. V roce 2007 se stal expertem Světové banky pro oblast finančních trhů, o čemž server Wikipedia.org uvádí: „Pracoval mimo jiné na reformě dohledu nad finančním sektorem a ochraně spotřebitele v Ázerbájdžánu, Estonsku či Lotyšsku, vytvořil také doporučení Světové banky pro efektivní systém řešení sporů na finančním trhu.“
Tomáš Prouza vždy dobře vážil slova, ale přitom nešel pro tvrdá vyjádření daleko. Když AFIZ vyloučil Lukáše Štorka ze svých řad pro hrubé poškozování klientů, prohlásil v rozhovoru pro Investujeme.cz: „Klienti byli poškozováni s vědomím, a skoro bych řekl na přímý pokyn centrály OVB.“ Za to si vysloužil žalobu od OVB Allfinanz s odůvodněním Pavla Uzla, tehdejšího šéfa OVB: „Do OVB nebude nikdo beztrestně kopat, ani Tomáš Prouza z konkurenční firmy.“
REKLAMA
Přílišná otevřenost navíc skrytá za virtuální anonymitu Tomáši Prouzovi vysloužila další žalobu – tentokrát od mediálního zástupce firmy OVB Michala Donátha. A prohrál. To mohla být poslední kapka nadměrné otevřenosti Tomáše Prouzy, která se firmě typu Partners nemusí příliš líbit. A tak ho potkal stejný osud jako před časem Jana Mayera – odprodat podíl a rozloučit se. Tomáš Prouza oficiálně skončil v Partners s přelomem roku, ale svou činnost utlumil již na podzim.
Po Tomášovi Prouzovi se jakoby slehla zem. Až do minulého týdne, kdy Česká pozice zveřejnila jeho další plány – chtěl se stát šéfem Národního divadla. Aby nedocházelo ke střetu zájmů, vzdal se ještě před podáním přihlášky do výběrového řízení místa předsedy správní rady Pražské komorní filharmonie, v níž byl členem od ledna 2009. Vynořily se totiž spekulace, že usiluje o pozici šéfa Národního divadla mimo jiné proto, aby na její scénu Pražskou komorní filharmonii prosadil.
Poslední plán Tomáši Prouzovi překazila v den uzávěrky pro podání přihlášek do výběrového řízení ministryně kultury Alena Hanáková – výběrové řízení zrušila. Prý kvůli nedokončenému auditu ve Státní opeře.
Jaký bude další osud Tomáše Prouzy, je zatím ve hvězdách. Přes četné snahy se nám s ním nepodařilo spojit. V každém případě se jedná o člověka, který v české kotlině výrazně ovlivnil nejen finančně poradenský trh a bude zajímavé sledovat, kam ho kroky povedou dál.
Doplnění 17. 4.:
Vyjádření Tomáše Prouzy:
- ČSOB se se mnou nerozloučila, odešel jsem sám před spuštěním Partners, nikdy jsem pro obě firmy nepracoval současně.
- Žádnou žalobu s Donathem jsem nemohl prohrát, když nikdy žádná nebyla.