CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

12. 01. 2015

0 komentářů

Trh začal sázet na další devalvaci, koruna zůstane krátkodobě pod tlakem

 


 

V reakci na holubičí komentář viceguvernéra ČNB Tomšíka a nízkou prosincovou inflaci totiž významná část trhu začala agresivně sázet na další uvolnění měnové politiky, což se fakticky rovná opětovnému oslabení intervenční hladiny pro korunu. Je pochopitelně otázkou, jak reálná tato hrozba ve skutečnosti je… Ať tak či onak, vzhledem k tomu, že ČNB má devizový trh díky intervencím v hrsti, bude se primárně od úvah na téma devalvace odvíjet kurz koruny v nadcházejících týdnech.

Je pravdou, že listopadová inflační prognóza ČNB, která počítala s návratem inflace k dvouprocentnímu cíli na začátku roku 2016 je fakticky mrtvá. Inflace se bude na začátku roku pohybovat v okolí nuly, a pokud vše dobře půjde, bude se ke konci roku 2015 přibližovat zespodu k 1 %. Pravdou je, že tento inflační výsledek je do velké míry důsledek padajících cen ropy. Pravdou také je až do této chvíle ČNB interpretovala vesměs pozitivně – jako pozitivní nabídkový šok, který by měl domácnostem a ekonomice pomoci. Sama o sobě nízká cena ropy by tedy neměla být argumentem pro další oslabení intervenčního kurzu. Podle zápisu z posledního zasedání by ČNB korunu znovu oslabila, pokud by se dovážená deflace negativně projevila na domácí poptávce a systematicky snížila domácí inflační očekávání. Dlouhodobá inflační očekávání finančních trhů však zatím zůstávají prakticky stabilní a dopady do domácí poptávky (zatím) nepozorujeme.

V našem velmi krátkodobém scénáři tudíž počítáme s tím, že bankovní rada na svém únorovém zasedání nepřijde s revolučními (devalvačními) změnami. Nervozita do inkriminovaného 5. února však bude zřejmě gradovat a koruna by tak měla být nejslabší právě před tímto únorovým zasedáním ČNB. Kam až přitom může měnový pár EUR/CZK v následujících třech týdnech dojít? Devizový trh si může brát inspiraci v tom, o kolik ČNB devalvovala v roce 2013, tj. 5–6 %. Krátkodobý vrchol pro EUR/CZK tedy vidíme v okolí hladiny 28,9 (zhruba 5%-ní devalvace oproti průměru roku 2014). Po únorovém zasedání by nicméně koruna měla ztráty mazat.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *